Imponujące grafiki, multifunkcjonalne konsole, wciągające fabuły i rozwój gier na urządzeniach mobilnych – to wszystko sprawiło, że coraz więcej osób sięga po ten rodzaj rozrywki. Gaming ma się świetnie, bo zmieniliśmy myślenie i włączyliśmy gry do naszych codziennych harmonogramów. To już nie tylko przygodówki, strzelanki czy platformówki – dosłownie każdy znajdzie tytuł, który wciąga na długie godziny. A świadczą o tym liczby – w roku 2023 odnotowano ponad 3 miliardy aktywnych graczy na świecie. Gra młodzież, pokolenie Z, milenialsi, boomerzy, a nawet seniorzy.
Stereotypowe opinie, głoszone przez naszych rodziców, już dawno przeszły do lamusa. Bo gry to nie tylko domena młodych chłopców czy mężczyzn. Kobiety stanowią już mocne 40% wszystkich graczy, a najliczniejszą grupą wiekową jest 18-34. Jeżeli chodzi o wybierany sprzęt to wrażenie robią smartfony, na których regularnie gra ponad 50% fanów gamingu.
Tendencja wzrostowa dla gier video nie będzie spadać, bo każdego roku coraz więcej osób zaczyna regularnie sięgać po myszki, klawiatury i pady. Widać to w samym biznesie – w 2023 roku globalny rynek gier osiągnął oszałamiającą wartość 200 miliardów dolarów. To żyła złota dla producentów gier, którzy teraz muszą sprostać wymagającemu odbiorcy.
Spis treści
Gry online realnie wpływają na nasze umiejętności miękkie
Jaki związek mają gry z naszą karierą zawodową? Tę kwestię zbadali naukowcy z brytyjskiego Uniwersytetu Surrey. Wnioski wyciągnęli na podstawie obserwacji 16 tysięcy graczy korzystających z platformy Steam i analizując 800 najczęściej wybieranych gier. Naukowcy mieli również dostęp do informacji o płci oraz wykonywanym zawodzie.
Informatycy, reprezentanci branży IT i inżynierowie najchętniej sięgają po platformowe gry logiczne, które poprawiają umiejętności przestrzenne. Inżynierowie gustują również w rozgrywkach strategicznych – te natomiast pozytywnie wpływają na umiejętność rozwiązywania problemów. Fabularne gry akcji najchętniej wybierały osoby, które znajdują się na stanowiskach kierowniczych. To dzięki nim mogą doskonalić umiejętności organizacyjne.
To badanie doskonale pokazuje, że gry to nie tylko forma odstresowania czy wyładowania, ale użyteczne narzędzie do doskonalenia swoich umiejętności miękkich. Takie wnioski mogą być inspiracją dla twórców, którzy wykorzystają okazję do projektowania gier rozwijających kompetencje pracowników.
Gry uczą, rozwijają i łączą
Nie lubicie strzelanek, a kolejny tytuł RPG nie porywa? Nic straconego. Na rynku gamingowym co roku pojawiają się tytuły, które aż kipią nowatorstwem. Możemy już bawić się w pakowanie pudełek do przeprowadzki, wcielić się w zwierzęta, porządkować swoją wiedzę ogólną czy uprawiać dynie. Gracz w każdym wieku znajdzie coś dla siebie, a korzyści są niezliczone. Osoby starsze pokochały gry za możliwość spotkania online z rodziną czy poznania nowych osób. Ci zestresowani uciekają w spokojne, pełne sielanki gry bez narzucanej presji.
Dzięki grom wspieramy też nasze funkcje poznawcze, zdolność logicznego myślenia czy szybkiego reagowania. Granie to też świetna okazja do ćwiczenia pamięci i poznawania nowych zagadnień czy perspektyw. Więc nawet jeżeli nasza kariera nie rośnie dzięki gamingowi, to możemy zrobić coś dla samego siebie.
Twórcy gier nie prześcigają się już tylko w pięknych grafikach i rozbudowanych światach – teraz czas na kombinowanie na zupełnie innym poziomie. Nowoczesny gracz chce się rozwijać i wynosić z gier znacznie więcej. Przy tak dużych budżetach pole do popisu jest ogromne.