Spis treści
Silver gaming – liczby nie kłamią
Nasze społeczeństwo się zmienia, a różne branże muszą do tego dostosować. Szacuje się, że nawet 20% wszystkich graczy to osoby powyżej 50. roku życia. I chociaż pięćdziesięciolatek nie nazwie się seniorem, to jednak statystyka ta pokazuje, że po gry video sięgają już coraz starsze pokolenia. Co ciekawe – w grupie 55+ to kobiety stanowią większą część graczy – aż 55%.
Silver gaming, co istotne, nie określa tylko tych, którzy w przeszłości mieli już do czynienia z grami czy zawsze chętnie spędzali czas na bardziej interaktywnych rozrywkach. Wśród grających seniorów są również ci, którzy nigdy wcześniej nie trzymali w dłoni pada czy strzelali przy użyciu myszki. To tylko pokazuje, że gaming można polubić nawet w starszym wieku i to bez żadnego doświadczenia.
Dlaczego senior lubi grać?
Każdy w grach komputerowych znajduje dla siebie coś innego. Gramy, bo to dla nas dobra rozrywka, forma relaksu czy sposób na rozładowanie nerwów. Seniorzy również wybierają gaming z wielu powodów. Jednym z nich jest możliwość przeniesienia się do innego świata i zdystansowania od problemów. To również duża przyjemność, bo przecież nie tylko młodsi czerpią zabawę z grania.
Silver gaming jest też coraz częstszym zjawiskiem, ponieważ daje seniorom szansę na zdobycie nowych kontaktów czy po prostu – zmniejsza osamotnienie. To mogą być rozgrywki z całkowicie obcymi osobami w sieci albo zaplanowane sesje z przyjaciółmi czy rodziną.
Bardzo cenną zaletą silver gamingu jest też to, jak gry wpływają na stymulację umysłową i funkcje poznawcze. Grający senior może pracować nad swoją pamięcią, ćwiczyć refleks i zmierzyć się z ciekawymi problemami. Zdrowie umysłowe jest jednym z priorytetów w życiu starszych osób, a w tym przypadku gry video stają się niesamowicie użytecznym narzędziem.
W co gra senior?
Chyba najbardziej nurtującym pytaniem w kontekście silver gamingu jest… w co taki senior gra? Czy wybiera najnowsze tytuły, a może sięga po te, które kojarzy jeszcze z młodości? Oczywiście nie ma jednej odpowiedzi. Starsi gamerzy wybierają różne gatunki gier, chociaż największą popularnością cieszą się te logiczne i edukacyjne. Seniorzy chętnie spędzają też czas z przygodówkami i grami sportowymi.
Według badania Intel, najpopularniejszą grą w grupie powyżej 55 lat jest Wiedźmin, a dalej The Sims oraz FIFA. Seniorzy lubią też tradycyjnego pasjansa, kultowe World of Tanks, a nawet Minecrafta.
Popularność gamingu wśród starszych osób wywiera mocny wpływ na całą branże, która przez lata tworzyła tytuły dopasowane do młodszych graczy. Teraz czas na konkretne zmiany, które muszą być senior-friendly. Niestety samo dopasowanie gier może nie wystarczyć. Do tego wszystkiego dochodzą aspekty związane z technologią – sprzęt, instalacje, oprogramowanie czy konta użytkowników to kolejna przeszkoda. Skomplikowane procesy otaczające samą rozgrywkę często zniechęcają seniora do grania.
Doczekaliśmy czasów, w których na gry video patrzy się już z coraz większym uznaniem. Starsi nie demonizują gamingu i nie przypisują mu niszczycielskiej mocy, bo sami widzą, ile potencjału płynie z tego typu rozrywki. Czy czeka nas przełom w postaci gier idealnie skrojonych pod seniora? A może nawet jakieś turnieje silver gaming?