Akt notarialny w sprawie przejęcia budynku Universalu w centrum Warszawy (wraz z prawem wieczystego użytkowania działki, na której stoi), został podpisany pod koniec marca bieżącego roku. Universal, mieszczący się przy Alejach Jerozolimskich niegdyś stanowił jeden z najbardziej charakterystycznych punktów w mieście, jednak od momentu ogłoszenia upadłości spółki Metro Projekt Sp. z o.o. czyli ponad dziesięć lat temu, służył głównie za powierzchnię reklamową. Teraz w jego miejscu stanie biurowiec, którego wysokość ma przekraczać osiemdziesiąt metrów. Budowa obiektu ma się rozpocząć już w 2016 roku, a oddanie nowego budynku, o nazwie Aleje Jerozolimskie 44, do użytku, zostało zaplanowane za nieco ponad dwa lata, zatem z całą pewnością dni Universalu są policzone, już niebawem zniknie z krajobrazu stolicy.
Powierzchnia użytkowa nowego budynku ma wynosić 28 tys. metrów kwadratowych, w tym 22 tys. metrów kwadratowych ma zajmować powierzchnia biurowa, a resztę lokale handlowe i usługowe. Za sprawą Alei Jerozolimskich 44, historyczny plac wokół Rotundy ma szansę przeistoczyć się w niepowtarzalną przestrzeń miejską. W projekcie niezwykle istotną rolę ma odgrywać szata zieleni, która niewątpliwie odmłodzi i ożywi to miejsce stwarzając szansę na to, aby Rotunda stała się ponownie chętnie odwiedzana. Niewątpliwie lokalizacja w samym centrum miasta, z widokiem na Pałac Kultury także jest tutaj atutem.
Tak wyglądał budynek Universalu w 2011 roku:

hator.com.pl
Wizualizacja projektu Alei Jerozolimskich 44:

nowawarszawa.pl

nowawarszawa.pl

nowawarszawa.pl
Projektantami tego obiektu biurowego są architekci Piotr Bujnowski z Warszawy i Martin Troethan z Wiednia, znani ze współpracy przy realizacji innego budynku mieszczącego się w Warszawie -Zebra Tower:

archinea.pl

archinea.pl