Często kojarzymy psychopatów z kryminalistami i mordercami, w stylu Hannibal Lecter’a, ale wiele osób wpisuję się w kryteria, które mogą świadczyć o tym, że są psychopatami. Psychopata to osoba, która jest zdemoralizowana i odczłowieczona. Cechy takie jak tendencja do nudy, patologiczne kłamanie, powierzchowny urok i wybuchowość są tylko paroma z 20 oznak w teście PCL-R (test psychologiczny), aby ocenić tendencje osoby do psychopatii.
Spis treści
Po czym rozpoznać psychopatę?
1. Umiejętność rozmowy i powierzchowny urok
Potrafią pięknie mówić i czarować swoich rozmówców sprawiając, że nie można ich nie polubić. Mają skłonność do imponowania innym, przykładem mogą być dobre uczynki, aby zdobyć zaufanie ofiary.
2. Zawyżone postrzeganie samego siebie
Wierzą w to, że są mądrzejsi i bardziej wpływowi, niż w rzeczywistości. Uważają się za lepszych od innych, wywyższają się.
3. Patologiczne kłamanie
Cały czas kłamią, od małego kłamstwa po rozbudowane historie. Kłamstwa są wymyślane celowo, aby zmylić swoją ofiarę.
4. Manipulacja innymi
Potrafią sprawić, że druga osoba zrobi dla nich wszystko, wzbudzając poczucie winny, stosując siłę lub inne metody, aby osiągnąć swój cel. Może to się rozwinąć do przemocy fizycznej, aby zmusić kogoś do zrobienia tego czego chcą.
5. Brak wyrzutów sumienia, współczucia i litości
Na przykład potrafią tak obrócić sytuacje, że druga osoba myśli, że to ona była winna i kończy się na tym, że to on jest pocieszany. Również nie potrafią współczuć innym naturalnie, udają emocje i uczucia w celu zmylenia innych.
Zobacz również: Psychiatrzy zbadali filmowych psychopatów. Zobacz 3 najbardziej realistycznych
Prawdopodobieństwo, że wszyscy znamy przynajmniej jednego psychopatę wynosi 1-4%, wyróżniają się takimi cechami jak: ponad przeciętna pewność siebie, są mistrzami manipulacji, brak im empatii, wyrzutów sumienia, niektórzy mogą być agresywni, ale nie wszyscy. Większość z nich potrafi z łatwością żyć wśród społeczeństwa, co ciekawe, w niektórych zawodach psychopatia wydaję się być korzyścią.
Istnieją metody na rozpoznanie psychopatów, ale czy można ich wyleczyć? Odpowiedź brzmi: prawdopodobnie nie. Po pierwsze, rzadko szukają pomocy. Po drugie, jest to zaburzenie rozpoznane najczęściej podczas przesłuchiwania osoby po przypadkowym aresztowaniu. Po trzecie, brak im po prostu empatii i jak na razie nie ma żadnych sposobów, aby to zmienić.
Neurobiolog, James Fallon, porównywał skany mózgów morderców z osobami uznanymi za 'normalne’ w obszarze odpowiedzialnym za empatie. Region ten w skanach PET (Pozytonowej Tomografii Emisyjnej) podświetla się u osób, które odczuwają empatie, ale pozostaje nieaktywny u psychopatów.
Xanthe Mallett, antropolog sądowy i kryminolog na Uniwersytecie Nowej Anglii, mówi, że istnieją pewne znaki, które pomagają ocenić podczas rozpoznania czy dana osoba wykazuje się cechami psychopatycznymi. Najczęściej sprawdza czy werbalne wypowiedzi osoby pasują do fizycznych ruchów podczas ich wypowiadania, psychopaci są bardzo dobrymi aktorami, ale zazwyczaj popełniają błąd i zdradzają się. Innym aspektem wartym zwrócenia uwagi jest wkroczenie na przestrzeń osobistą drugiej osoby, jedno z badań pokazało, że jednostki z wysokim poziomem bezuczuciowości wolą mniejszy dystans interpersonalny.
Psychopaci mają szkodliwy wpływ na otoczenie. Jeśli uda się już zidentyfikować, że osoba jest psychopatą należy jej unikać. Nie można pozwolić sobie na uwikłanie się w jakąkolwiek relację. Należy być ostrożnym.
Zobacz również: 8 oznak, że masz zaburzenie dwubiegunowe
(źródło: psychologytoday.com)