Dobrą lekcją dla każdego będzie poznanie metod na to, by odkryć, że ktoś nas okłamuje. Była agentka FBI, LaRae Quy, podzieliła się swoją wiedzą i praktyką zdobytą po 23 latach pracy w biurze śledczym i wyróżniła 8 sposobów na wykrycie kłamcy.
Spis treści
1. Zbuduj nić porozumienia
Doświadczenie pokazuje, że rola 'dobrego policjanta’ z reguły daje lepsze rezultaty, niż rola tego złego. W rozmowie staraj się być jak najbardziej wyrozumiały i empatyczny w stosunku do opowiadania rozmówcy. Pozwoli to mu bardziej otworzyć się przed Tobą i powiedzieć więcej, niż jak będziesz oziębły i oskarżycielski wobec jego słów.
2. Zaskocz rozmówce
Osoba kłamliwa będzie starała się przewidzieć pytania, które możesz jej zadać w związku z opowiadaną przez nią historią, żeby odpowiedzi brzmiały jak najbardziej naturalnie i instynktownie. Czasem przećwiczą odpowiedzi zawczasu. Zadaj pytanie, którego nie mogliby się spodziewać, wtedy zaczną się jąkać i błądzić w odpowiedzi.
Zobacz również: 4 kłamstwa o życiu i pieniądzach, których nauczyli Cię Twoi rodzice

giphy.com
3. Więcej słuchaj niż mów
Kłamcy mówią więcej, niż osoby prawdomówne, jest to taktyka, która ma sprawić, że brzmią autentycznie i przekonają swoich słuchaczy do prawdziwości swojej historii. Używają również bardziej rozbudowanych zdań, aby ukryć prawdę. Należy być czujnym w następujących sytuacjach:
- Stres powoduje, że ludzie mówią szybciej
- Zestresowane osoby często mówią głośniej
- Załamywanie się naturalnego tonu głosu pojawia się w momencie mówienia nieprawdy
- Powtarzające się kaszlnięcia i odchrząkiwania wskazują na napięcie
Nie oznacza to jednak, że nasz rozmówca, który robi jedno lub więcej z powyższych Cię okłamuje. Jeśli jednak je zauważysz warto zwiększyć czujność.
4. Zwróć uwagę na sposób mówienia 'Nie’
'Nie’ to słowo klucz w obserwacji jeśli podejrzewasz kogoś o mówienie nieprawdy. Osoba często kłamie kiedy mówi 'nie’ i:
- patrzy w innym kierunku
- zamyka oczy
- zawaha się odpowiadając
- wymawia je w sposób wydłużony (’nieeee’)
- wymawia je w sposób śpiewający

giphy.com
5. Szukaj zmiany w zachowaniu
Najmniejsza zmiana w zachowaniu osoby fałszywej może być wskazówką. Bądź ostrożny, jeśli osoba:
- opowiadając historię ponownie gubi się w kluczowych punktach
- odpowiada na pytania krótko, nie chcąc wdawać się w szczegóły
- zaczyna mówić w sposób bardziej poważny, formalny (jest to znak, że zaczyna się stresować)
- używa skrajnych superlatyw lub przesadzonych reakcji (wszystko jest 'wspaniale’, 'cudowne’ zamiast 'w porządku’ czy 'dobre’)
6. Poproś o opowiedzenie historii ponownie
Osoby prawdomówne dodają szczegóły i pamiętają więcej informacji, które podali za pierwszym razem opowiadając. Natomiast, kłamcy uczą się swoich historii na pamięć i starają się powtórzyć ją tymi samymi słowami co poprzednio. Jeśli chcesz odkryć czy ktoś Cię okłamał poproś, aby powtórzył wersje wydarzeń, lecz od tyłu. Przykładowo, niech zaczną mówić od końca i zapytaj ich o wyjaśnienie co się stało przed tym punktem, następnie przed tym itd. Dla kłamcy będzie to zdecydowanie bardziej utrudnione zadanie, często upraszczają historie, by uniknąć zaprzeczania samemu sobie.

„Wow jaka świetna historia, opowiedz ją jeszcze raz” / memes.com
7. Strzeż się zbyt dużej ilości komplementów
Nie należy tego źle zrozumieć, istnieją osoby, które są szczerze i prawdziwie miłe. Bądź ostrożny jeśli ktoś stara się za bardzo, aby wywrzeć dobre wrażenie. Przyznawanie Tobie racji w każdej sytuacji, zgadzanie się w każdym aspekcie, zaśmiewanie się z każdego żartu- są to często znaki braku autentyczności i szczerości.
8. Zadawaj pytania uzupełniające
Jeśli zastanawiasz się nad opowiedzianą historią, bądź odpowiedzią na pytanie, zagłęb interesującą Cię kwestię dodatkowym pytaniem. Często rozwijając konkretny aspekt w zadanym pytaniu kłamca będzie miał problem na jasne i konkretne wyjaśnienie. Pewne punkty mogą nie łączyć się w całość.

„dlaczego, dalczego zadajesz tyle pytań?!” / memes.com
Metody te ułatwią czytanie zachowań innych i pozwolą w odkrywaniu kłamstw. Z pewnością przyda się to w życiu codziennym, w szczególności dla przedsiębiorców w negocjacjach, podczas rozmów o prace z kandydatami, czy wszystkich sytuacjach życiowych w kontakcie z drugą osobą. Nie dajmy sobie kłamać w żywe oczy!

„Nie okłamuj mnie!” / giphy.com
(źródło: businessinsider.com)