Kto z Was podczas wizyty w zoo stawia sobie za cel wypatrzenie mieszkańca każdego z wybiegów? Nie zawsze jest to proste, prawda? Zobaczcie zwierzęta, które sztukę wtapiania się w otoczenie opanowały do perfekcji.
Kamuflaż w świecie zwierząt to sprawa bardzo istotna, zarówno dla drapieżników, jak i dla ich ofiar. Pierwsza grupa znacznie zwiększa szansę na udane łowy, jeśli nie zostanie zauważona od razu. Druga natomiast z oczywistych względów wolałaby, by nie dostrzeżono jej w ogóle, trudno bowiem polować na coś, czego nie widać.
Spis treści
Gąsienice motyli z gatunku Euthalia aconthea
Motyle tego gatunku zamieszkują Indie oraz południowo-wschodnią Azję. Gąsienice tych owadów idealnie stapiają się z otoczeniem, na którym najczęściej żerują – liściach mango. Zresztą, spójrzcie na zdjęcie i sami oceńcie, czy te gąsienice potrafią się maskować.
Kraby z gatunku Hoplophrys
Kraby te zamieszkują Indo-Pacyfik, czyli tropikalne wody Oceanu Indyjskiego i zachodnio-środkową część Pacyfiku. Te niewielkie skorupiaki zamieszkują koralowce miękkie (czyli takie, które nie wytwarzają wapiennego szkieletu) i naśladują ich kolory. To jednak nie wszystko! Kraby doczepiają fragmenty polipów do swojego pancerza, aby dodatkowo zwiększyć jakość kamuflażu. Przyznajcie sami, efekt robi wrażenie.
Pławikonik australijski
Gatunek ten występuje jedynie w Australii. Przeciętna długość dorosłych osobników wynosi 30 cm, chociaż rekordziści osiągają nawet 50 cm. Swoją angielską nazwę – Leafy seadragon – zawdzięcza temu, że wygląda jak mityczny smok. Co jeszcze Wam przypomina? Oczywiście wodorosty! Podobieństwo do otoczenia, w którym żyją te pławikoniki, w dużym stopniu warunkuje ich przetrwanie.
Ćma z rodzaju Catocala
Występują one w Ameryce Południowej oraz Eurazji. Charakteryzują się tym, że zewnętrzna para skrzydeł ma brązowo-szary kolor, co pozwala im pozostać niezauważonymi, gdy np. przesiadują na korze drzew.
Szkaradnica
Jedno z najbardziej jadowitych morskich stworzeń. Te drapieżne ryby zamieszkują Ocean Spokojny, Ocean Indyjski, a także Morze Czerwone. Ryba ta do złudzenia przypomina kamień, co zawdzięcza ubarwieniu i kształtowi. Idealnie wtapia się w otoczenie. Potrafi nieruchomo czekać na ofiarę, by znienacka ją zaatakować.
Gekon liścioogonowy
Gekon liścioogonowy zamieszkuje tereny Madagaskaru. Jaszczurka ta prowadzi nocny tryb życia. Dzięki ogonowi wyglądającemu zupełnie jak liść, potrafi bez trudu zakamuflować się wśród lasów tropikalnych tej wyspy. W kryzysowych sytuacjach gubi ogon, aby zmylić przeciwnika. W razie potrzeby umie się spłaszczyć, co redukuje cień, jaki rzuca, a gdy zachodzi potrzeba, straszy czerwoną paszczą. Gekon liścioogonowy to prawdziwy ekspert w dziedzinie oszukiwania przeciwników!
Modliszka liściogłowa
Modliszka ta zamieszkuje Afrykę i Madagaskar. Osiąga ona wielkość 4,5-5 cm, jest więc owadem raczej niewielkim. Chociaż zarówno samce, jak i samice przypominają zwiędłe liście, to występują różnice w wyglądzie przedstawicieli obu płci. Samce są smuklejsze, a ich ciało składa się z 8, a nie 6 jak u samic, członów.
Pławikonik karłowaty
Pławikonik karłowaty rzadko rzadko osiąga długość większą, niż 2 cm. Żyje w rejonie centralnego Indo-Pacyfiku. Wypatrzenie go na tle koralowców, które zamieszkuje, jest praktycznie niemożliwe. Gatunek ten odkryto przez przypadek. Gdy koralowce poddawano badaniom w laboratorium, okazało się, iż znajdowali się na nich lokatorzy.
Który z kamuflaży zrobił na Was największe wrażenie? A może dodalibyście do tej listy jeszcze inne zwierzęta? Dzielcie się opiniami w komentarzach!