Fajerwerki i petardy to popularna forma zabawy w Sylwestra i inne święta. Jednak, co roku pojawia się wiele kontrowersji dotyczących ich wpływu na zwierzęta. Wiele zwierząt, zarówno domowych, jak i tych w ogrodach zoologicznych, odczuwa strach i stres związany z hukiem i światłem wystrzałów.
Spis treści
O co ten HAŁAS?
Dźwięk fajerwerków jest dla zwierząt szczególnie przerażający. Większość zwierząt ma znacznie bardziej wrażliwy słuch niż ludzie, co sprawia, że głośne dźwięki są dla nich bardzo nieprzyjemne i stresujące. Psy, na przykład, mogą doświadczać lęku, który objawia się drżeniem, szczekaniem, ukrywaniem się, a nawet ucieczką z domu. Koty również reagują negatywnie, często chowając się w trudno dostępnych miejscach. Podobnie, zwierzęta hodowlane i dzikie, takie jak ptaki czy jelenie, mogą ulegać panice, co prowadzi do zranień lub nawet śmierci.
Ogrody zoologiczne również borykają się z tym problemem. Mimo iż pracownicy starają się chronić zwierzęta, zapewniając im bezpieczne i ciche schronienie, huk fajerwerków wciąż może być słyszalny i stresujący dla zwierząt. ZOO w całym kraju od kilku dni apelują o powstrzymanie się od hucznego świętowania nadejścia Nowego Roku. Tu na przykład, post warszawskiego ogrodu zoologicznego:
Cierpią nie tylko zwierzęta
Kwestia fajerwerków dotyczy również bezpieczeństwa ludzi. Corocznie odnotowuje się wiele przypadków poparzeń, uszkodzeń słuchu i innych poważnych urazów spowodowanych niewłaściwym użyciem fajerwerków.
Pokazy pirotechniczne mogą wywoływać negatywne reakcje także u osób z zaburzeniami sensorycznymi, lękowymi, PTSD, czy autyzmem. Głośny huk i nagłe błyski światła mogą prowadzić do zwiększenia lęku, a nawet ataków paniki. Osoby te mogą odczuwać przesadną reakcję na bodźce, co sprawia, że hałas fajerwerków staje się szczególnie trudny do zniesienia. W skrajnych przypadkach, nieoczekiwany huk może wywołać silne reakcje stresowe, przypominające traumę. Dlatego ważne jest, aby w okresach, gdy spodziewane są fajerwerki, osoby z zaburzeniami były odpowiednio przygotowane i miały zapewnione wsparcie.
Choć fajerwerki są popularną i bez wątpienia bardzo atrakcyjną formą rozrywki, mają one negatywny wpływ zarówno na zwierzęta, jak i na ludzi. Alternatywami dla fajerwerków mogą być pokazy świetlne, laserowe lub wydarzenia kulturalne, które oferują bezpieczne i przyjazne dla zwierząt formy świętowania. Wybierając te alternatywy, możemy cieszyć się świętami, nie narażając na szkodę naszych mniejszych towarzyszy. Pomyślmy o innych.