Już od kilku lat obowiązuje ustawa, która reguluje możliwość handlu w niedziele. Poza pewnymi wyjątkami, w te dni tygodnia zabronione jest otwieranie placówek handlowych. O ile jednak w pewnym okresie obowiązywania ustawy zakaz dotyczył wszystkich niedziel w ciągu roku, o tyle obecnie są z góry wyznaczone dni. Gdy bez problemu zrobisz zakupy. Zastanawiasz się, kiedy jest kiedy są niedziele handlowe? Dowiesz się z tego artykułu.
Spis treści
Kogo i od kiedy obowiązują dni z zakazem handlu
Ustawa ograniczająca handel w niedziele i święta z dnia 10 stycznia 2018 roku w sposób jasny określa, w które dni placówki handlowe powinny być zamknięte. Przy czym ustawa reguluje zarówno świadczenie pracy w dni świąteczne, jak i w niedziele, które nie są w żaden sposób powiązane z ogólnopaństwowymi świętami.
Warto przy tym nadmienić, że dni z zakazem handlu nie dotyczą wszystkich obiektów, które sprzedają produkty. Dlatego też pracownicy zatrudnieni w aptekach i punktach aptecznych na stacjach paliw, w placówkach pocztowych, a także kilku innych rodzajach punktów sprzedażowych nie mogą liczyć na z góry wolne niedziele. Co więcej, w dni wolne od handlu sprzedawać może także właściciel w swoim sklepie, a także członkowie jego rodziny. Dlatego też jeśli szczególnym problemem są dla Ciebie nieczynne sklepy, możesz zrobić zakupy w osiedlowym sklepiku.
W początkowych miesiącach od wprowadzenia ustawy, handlowe były dwie niedziele w miesiącu: pierwsza i ostatnia. Był to okres przejściowy, który miał pomóc przyzwyczaić się do innej formy planowania cotygodniowych zakupów. Nowelizacja zmieniła ten stan rzeczy. Nastąpiło uściślenie, ile dokładnie jest niedziel w roku bez zakazu handlu.
Ustawa informuje obecnie o siedmiu dniach, podczas których bez problemu w każdym obiekcie zrobisz niedzielne zakupy.
Ostatnie niedziele handlowe w miesiącu
Na początku funkcjonowania ustawy w każdym miesiącu były dwie niedziele handlowe, podczas których nie obowiązywało ograniczenie możliwości sprzedaży stacjonarnej. Dotyczy to pierwszej i ostatniej niedzieli w miesiącu. Obecnie natomiast tylko w wybranych miesiącach można zapanować zakupy na koniec tygodnia.
Ostatnie niedziele w styczniu, kwietniu, czerwcu oraz w sierpniu to czas, gdy obiekty handlowe są w pełni otwarte. Szczególnie niedziela przypadająca na 27 sierpnia może być bardzo dogodnym rozwiązaniem dla rodziców, którzy chcą przygotować dzieci do nowego roku szkolnego.
Niedziela handlowa w czerwcu, która przypada na 25 czerwca, natomiast pozwoli Ci na sprawne zrobienie zakupów przed wakacyjnym wyjazdem. Z tego udogodnienia chętnie skorzystają ci, którzy od razu po zakończeniu roku szkolnego planują wakacyjny wypoczynek.
Niedziela poprzedzająca pierwszy dzień Wielkiej Nocy
Ustawa została przygotowana w taki sposób, by zakaz handlu nie ograniczał w żaden sposób możliwości przygotowania się do świąt. Dlatego też jeden z siedmiu dni wolnych od zakazu to niedziela, która bezpośrednio poprzedza pierwszy dzień Wielkiej Nocy.
Jeśli zatem nie masz możliwości robienia zakupów w ciągu tygodnia lub chcesz na to poświęcać większą ilość czasu, bez obaw możesz zaplanować niedzielne zakupy przed świętami. Wybierając się do sklepu 2 kwietnia unikniesz tłumów oraz skróconych godzin czasu, które nogą wprowadzić wybrane placówki handlowe.
Dwie niedziele poprzedzające święta Bożego Narodzenia
Okres Bożego Narodzenia to czas, gdy sklepy odnotowują duży wzrost wizyt klientów. Zakup prezentów, a także produktów spożywczych do [przygotowania kolacji wigilijnej to tylko niektóre z powodów tego wzmożonego ruchu. Dlatego też możesz rozsądnie rozplanować zakupowe wizyty na dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego narodzenia.
W roku 2023 sytuacja jest o tyle nietypowa, że Wigilia wypada właśnie w niedzielę. Dlatego też niedziele handlowe przydają na 17 i 24 grudnia. Przy czym weź pod uwagę, że ostatnia niedziele handlowa w tym roku będzie wiązała się ze skróconymi godzinami pracy. W większości obiektów handlowych zakupy zrobisz tylko do godziny 14.