Krótsze dni i mniej słońca – te ewidentne mankamenty sezonu jesienno-zimowego mają jedną zaletę. Do pielęgnacji można wprowadzić retinol. Dla wielu to niemalże lek na wszystko, jednak warto z nim uważać. Zwłaszcza, jeśli sięgacie po niego po raz pierwszy. Wszystkie niezbędne informacje na temat działania i stosowania retinolu wystąpiliśmy u niezawodnych twórczyń z Instagrama oraz YouTube’a.
Spis treści
Retinol – dlaczego na jesień?
Jeśli jesteście całkiem zieloni w temacie stosowania retinoidów, może Was zdziwić, czemu używanie tych kosmetyków zaleca się właśnie jesienią i zimą. Powodem jest to, że choć retinol i jego pochodne mogą zdziałać cuda dla cery, to jest pewna cena, jaką trzeba za to zapłacić. Mianowicie mogą one podrażnić skórę i znacząco zwiększa jej wrażliwość na promienie słoneczne. Dlatego najlepiej stosować go właśnie wtedy, gdy słońca jest najmniej, czyli w okresie jesienno-zimowym. A nawet wtedy należy równolegle stosować krem z SPF.
Retinol – na co pomaga?
Oczywiście, retinolu nie stosujemy tylko dlatego, że to modne i robią to wszyscy influencerzy, którzy się w branży liczą. Warto więc najpierw sprawdzić, czy w Waszym przypadku stosowanie tej substancji jest zasadne. Jeśli zmagacie się z problemami skórnymi, które wymienia w swoim poście kosmetolog Karolina Zajas, autorka profilu @kosmetologikapl na Instagramie, to retinoidy mogą się okazać wybawieniem.
Retinol, retinal, bakuchiol… co wybrać?
Gdy już zdecydujecie się na zakup i pewnym krokiem ruszycie do ulubionej drogerii, na miejscu może Was czekać kolejne zaskoczenie – mnogość dermokosmetyków z retinoidami. Różnią się one formą, stężeniem i zestawem substancji pomocniczych. Jak wybrać taki, który faktycznie zadziała zgodnie z oczekiwaniami? O tym opowiada Albicja z Krainy Składów na YouTube.
Podczas kosmetycznych zakupów, może się zdarzyć, że traficie również na kosmetyki z bakuchiolem – roślinnym retinolem. Jakiś czas temu poświęciliśmy mu wpis “MODNA ALTERNATYWA DLA RETINOLU – POZNAJCIE BAKUCHIOL”.
Jego właściwości są bardzo podobne do retinolu i w dodatku bakuchiol mniej podrażnia. Warto jednak pamiętać, że retinol to (na obecną chwilę) jedna z najlepiej przebadanych substancji kosmetycznych, zaś bakuchiol nadal poznajemy, o czym w innym filmie wspomina autorka kanału “W krainie Składów”.
Stosowanie retinolu – najważniejsze zasady
O nich krótko i treściwie napisała jedna z naszych twórczyń – Monika Orzechowska-Kossek, z profilu @perfect_basic. Jej kanały to głównie recenzje kosmetyków, ale też porady pielęgnacyjne.
Pamiętajcie, że retinolu nie należy łączyć z kwasami, witaminą C, a nie innymi specyfikami które mogą podrażnić skórę. Podczas stosowania retinolu ważna jest ochrona przed promieniami UV (nawet głęboką zimą) oraz nawilżenie.
Jeśli w nadchodzącym sezonie planujecie pierwszy raz w życiu sięgnąć po retinol, zachęcamy Was do uzupełnienia wiedzy z naszym wpisem „JAK ZACZĄĆ PRZYGODĘ Z RETINOLEM”.