O retinolu, jako jednym z najefektywniejszych składników aktywnych w kosmetologii i pielęgnacji, pisaliśmy całkiem niedawno (przeczytaj: JAK ZACZĄĆ PRZYGODĘ Z RETINOLEM? >>>). Warto jednak wspomnieć o jego alternatywnym i równie modnym zamienniku. Czym jest bakuchiol i kto się z nim polubi?
Spis treści
Co to bakuchiol i jak działa?
Roślinny retinol przetestowała nasza twórczyni, Magdapisze.pl. Blogerka tworzy świetną stronę, na której dzieli się z czytelnikami swoimi przemyśleniami – czy to o parentingu, czy o zdrowiu i pielęgnacji. Bakuchiol opisuje jako związek pozyskiwany z rośliny Psoralea corylifolia, czyli bakuchi. W medycynach wschodnich jest dobrze znany, ale w kosmetologii debiutuje. Składem czy budową różni się od retinolu, ale działaniem już nie. Do tego jest znacznie delikatniejszy, więc i bezpieczniejszy dla alergicznej czy reaktywnej skóry. Co dobrego przynosi jego wykorzystywanie w kosmetologii? Podobnie jak retinol, działa antystarzeniowo, złuszczająco i do tego redukuje przebarwienia.
Retinol kontra bakuchiol
Wiele kosmetyków działa redukująco na zmarszczki czy na trądzik, jednak niewiele naprawdę skutecznie. Stąd popularność retinolu. Czy ten roślinny również jest tak efektywny? O badaniach dotyczących tych związków napisała co nie co Kasia, twórczyni z bloga Kate Nate. Kosmetolog o subiektywnym i wnikliwym spojrzeniu – koniecznie poznajcie jej wartościowe teksty! Z przeanalizowanych testów wynika, że bakuchiol jak najbardziej redukuje zmarszczki, a do tego nie uczula i nie podrażnia. Można go spokojnie stosować rano i nie martwić o zaczerwienienia. Jednak autorka zwraca uwagę na sam przebieg wykonanych badań – cały tekst znajdziecie tutaj.
Badanie retinol vs bakuchiol trwało 12 tygodni. To za mało dla tego pierwszego, aby obiektywnie go ocenić. Natomiast roślinny zamiennik wypadł zdumiewająco dobrze w tym czasie. Na pewno brak jeszcze głębszych badań nad bakuchiolem, ale nie można lekceważyć dotychczasowych wyników. Retinol może przodować w walce z przebarwieniami czy trądzikiem, ale bakuchiol pozytywnie zadziwia w kwestiach działaniach antyoksydacyjnych oraz przeciwzapalnych. Ma również bardzo niski współczynnik drażniący i fotouczulający.
Warto sprawdzić alternatywę retinolu, bo z pewnością docenią go osoby o alergicznej i delikatnej skórze. Bakuchiol zdobywa coraz większą popularność nie bez powodu. Z niecierpliwością czekamy na recenzje naszych influencerek, które zdecydowały się pogłębić temat i na pewno wrócą ze swoimi analizami po kilku miesiącach bakuchiolowych kuracji.