Plany Tesli na nadchodzące lata są bez wątpienia inspirujące. Elon Musk, założyciel firmy, pracuje już nad kolejnym jak sam określił „megaplanem”, chociaż nie ukończono jeszcze poprzedniego planu, który ma się zakończyć dopiero za cztery lata.
Spis treści
Budowa gigafabryki
Dzięki powstającej w Nevadzie ogromnej fabryce Tesla chce obniżyć koszt baterii używanych w ich samochodach o imponujące 30%. Może się to udać dzięki redukowaniu odpadów, ekonomicznemu skalowaniu i zwykłej optymalizacji jaką daje posiadanie całego procesu produkcyjnego pod jednym dachem. Firma planuje produkować tylko w tej fabryce więcej baterii litowo-jonowych niż cała światowa produkcja w 2013 roku.
Zobacz również: Pierwsza ofiara samochodu Tesla sterowanego autopilotem
Całkowicie autonomiczne samochody
Samochody Tesla model S wyposażone są w system Autopilot, który asystuje kierowcy podczas jazdy. Jest to jednak nadal jedynie system wspomagający kierowcę i nie może go całkowicie zastąpić. Jednak Elon Musk zapowiedział, że jednym z głównych celów firmy jest sprawienie by ich samochody były całkowicie autonomiczne do roku 2018.
Premiera Modelu 3
Ambitne plany Tesli zostały nieco spowolnione gdyż firma nadal musi sprostać zamówieniom na swoją limuzynę Model S i SUVa Model X, które również są popularne. Przez to pierwsze dostawy Modelu 3 są przewidywane dopiero na koniec 2017 roku.
Sam samochód ma zasięg 350 km i wspiera nową technologię Tesli umożliwiającą szybkie ładowanie baterii. W standardowym wyposażeniu są także 15-calowy ekran dotykowy oraz autopilot co wystarczyło to by zachęcić ogromną liczbę klientów, która nadal rośnie. Jak powiedział Elon Musk: „Nikt w Tesli nie spodziewał się, że zainteresowanie Modelem 3 będzie tak wysokie„.
Zobacz również: 6 zmian technologicznych rynku finansowego na świecie
Podwojenie produkcji
Musk na specjalnie zwołanej konferencji prasowej z wielkim zadowoleniem określił, że sprzedaż jaką planowali na rok 2020 (500 000 aut), zamierzają osiągnąć już w 2018 roku.
Zwiększenie w tak krótkim czasie produkcji i potrzebnego kapitału jest dużym wyzwaniem zgłasza, gdy weźmiemy pod uwagę fakt, że do tej pory możliwości produkcyjne Tesli nie przekraczały 50 000 egzemplarzy rocznie. Elon Musk przyznaje, że mimo, iż Tesla doskonale radzi sobie w obszarach projektowania samochodów, to właśnie skupienie się na produkcji jest czynnikiem który pozwoli firmie rozwijać się w przyszłości.
(źródło: techinsider.io, mashable.com)