Egzamin z prawa jazdy jest często wymieniany jako jedno z najbardziej stresujących doświadczeń w życiu. Dlatego informacja o tym, że bezterminowe prawa jazdy nie będą już wydawane, zapewne nie ucieszyła zbyt wielu osób. Czego w takim razie możemy się spodziewać kiedy upłynie termin ważności naszego prawa jazdy? Czy będziemy musieli od nowa zdawać egzamin? Postanowiłem to sprawdzić i zdać Wam relację – oto wszystko, co powinniście wiedzieć na ten temat!
Spis treści
Od kiedy w Polsce nie wydaje się bezterminowych praw jazdy?
W Polsce bezterminowe prawa jazdy wydawano do 19.01.2013 roku. Po tej dacie wystawiano już wyłącznie dokumenty z określoną datą ważności. Większość praw jazdy jest obecnie wydawana z 15-letnią ważności, osoby z wadami wzroku mogą otrzymać dokument z 10-letnią datą ważności, natomiast 5-letnie prawo jazdy otrzymają kierowcy, u których lekarz w trakcie badań stwierdzi poważne problemy zdrowotne. Jak więc widzicie termin ważności prawa jazdy, jest przede wszystkim uzależniony od decyzji lekarza. Dlaczego obecnie w sieci pojawia się wiele artykułów z clickbaitowymi tytułami jak ten na portalu Business Insider, czy ten, który właśnie czytacie? 🙂
To proste – w tym roku mija termin dla pierwszych praw jazdy wystawionych z 10-letnim terminem. W Polsce co roku wystawia się około 350 000 praw jazdy, a duża część tej liczby to właśnie dokumenty z 10-letnią datą ważności.
Upłynął termin ważności mojego prawa jazdy – czy muszę od nowa zdawać egzamin?
Spokojnie – aby odnowić prawo jazdy, nie musisz od nowa zdawać egzaminu. Jedyne co należy zrobić, to udać się do lekarza i odnowić badania lekarskie. Od ich wyniku będzie zależało czy kolejny dokument zostanie wystawiony na 5, 10 czy 15-lat.
Czy muszę odnowić bezterminowe prawo jazdy?
Bezterminowe prawa jazdy również muszą zostać wymienione – akcja wymiany rozpocznie się w roku 2028 i będzie trwała do roku 2033. Dla „bezterminowców” mam ciekawą informację – aby odnowić prawo jazdy, nie musicie ponawiać badań lekarskich. Nowy dokument ma zostać wydany na zasadzie wymiany za stare prawko. Jak to wyjdzie w praktyce? Zobaczymy – najprawdopodobniej jednak tak będzie, ponieważ prawo w Polsce nie działa wstecz, a obowiązek ponowienia badań lekarskich wynika z nowelizacji prawa w tym zakresie.
Czy obowiązek odnawiania badań lekarskich zwiększy bezpieczeństwo na drogach?
Cóż, wedle różnych statystyk, około 1/3 Polaków nie bada się regularnie. Tak więc przynajmniej w założeniu obowiązek ponawiania badań lekarskich ma zwiększyć bezpieczeństwo na drogach. Pamiętajmy, że nawet w trakcie samotnej jazdy możemy stwarzać zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Dlatego warto dbać o swoją kondycję za kółkiem i regularnie monitorować stan swojego zdrowia.