Spis treści
Potężne burze będą nawiedzać Polskę
Przez Polskę przechodzą potężne burze. Łamią drzewa, zrywają dachy, uszkadzają samochody i elewacje budynków, prowadzą do podtopień. W ich wyniku straż pożarna musi pracować na najwyższych obrotach, a dużo ludzi trafia do szpitala lub traci życie. Wystarczy popatrzeć na to, co w ostatnich dniach działo się w całym kraju. A synoptycy przewidują, że to dopiero początek. Na domiar złego z każdym kolejnym latem sytuacja będzie się pogarszać. Będzie coraz więcej gorących dni, a temperatury będą wyższe. To prowadzi do powstawania gwałtowniejszych burz, których także będzie przybywać.
Gdzie jest burza?
Oczywiście dostajemy alerty RCB, ale są one dość mało precyzyjne i nie zawsze się pojawiają. Z kolei prognozy pogody są zwodnicze – poziom ich skuteczności jest naprawdę niski. Na szczęście jest jeszcze trzecie rozwiązanie. Mowa oczywiście o stronach internetowych i aplikacjach, gdzie można na żywo śledzić burze. Na mapie pokazuje się, gdzie obecnie trwają opady, w którą stronę wieje wiatr, jak przemieściły się chmury burzowe w ciągu ostatnich 2-3 godzin, a także oczywiście intensywność opadów i wyładowań.
To niezwykle przydatne narzędzia, z których warto zacząć korzystać. W ten sposób zaobserwujesz nie tylko to, czy w ciągu najbliższych godzin będzie padać, ale również to, z jakim natężeniem. Dowiesz się, czy zapowiadana w prognozie pogody burza rzeczywiście wystąpi, czy raczej przejdzie gdzieś bokiem.
Korzystanie z narzędzi do śledzenia burzy i przewidywania ich dalszego rozwoju jest intuicyjne. Nie wymaga też specjalistycznej wiedzy. Wszystko jest rozpisane i wyjaśnione w taki sposób, że każdy sobie poradzi.
Najpopularniejsze narzędzia do śledzenia burzy
Jeśli zastanawiasz się, gdzie aktualnie jest burza, to masz do wyboru kilka prostych narzędzi. Ponieważ najczęściej potrzebujemy takich informacji w trasie, to zacznijmy od aplikacji na urządzenia mobilne. W końcu w XXI wieku smartfona zawsze każdy ma pod ręką:
- Blitzortung Lightning Monitor – najbardziej podstawowa i najłatwiejsza do użycia aplikacja. Po jej włączeniu wyświetla się mapa z zaznaczonymi aktualnie trwającymi burzami, a także dostępem do historii burz z ostatnich 24 godzin.
- Windy – najbardziej rozbudowana z aplikacji dostępnych na rynku. Ale oczywiście jest tu haczyk. W wersji darmowej ciężko z niej korzystać ze względu na ogromne ilości reklam. W wersji premium reklam nie ma, a ogromna ilość narzędzi pozwala sprawdzić dosłownie wszystko, co jest związane z pogodą.
- My Lightning Tracker – w pełni darmowa aplikacja dostępna w języku polskim. Wyświetla aktualne burze, a także zaznacza miejsca, w których najczęściej występują wyładowania elektryczne.
Teraz przejdźmy do narzędzi przeznaczonych do korzystania w przeglądarkach internetowych. Oczywiście nie tylko na komputerze – można je odpalić również na telefonach, choć są do tego gorzej przystosowane i nie zawsze działają tak, jakbyśmy tego chcieli:
- Blitzortung.org – przeglądarkowa wersja wspomnianej wyżej aplikacji.
- Skyradar.pl – strona oparta o aplikację Windy. Pokazuje wiele wartościowych informacji o burzach, wietrze i opadach, a przy okazji ma jedną z najciekawszych funkcji. Mowa mianowicie o możliwości śledzenia samolotów i statków na całym świecie. Ta opcja pozwala na swobodne sprawdzenie, co to za głośna i nietypowa maszyna przeleciała właśnie nad Twoim domem.
- LightingMaps.org – pozwala w czasie rzeczywistym śledzić burze na całym świecie. Jest wzbogacony o alarmy dźwiękowe i wyskakujące powiadomienia.
Te proste narzędzia często okazują się skuteczniejsze niż przeglądanie prognozy pogody. Korzystając z nich można uniknąć przykrych niespodzianek. Są skuteczne, darmowe i łatwe w użyciu – w dodatku do ich obsługi wystarczy najbardziej podstawowy smartfon z dostępem do Internetu.