Spis treści
Za co odpowiada magnez w organizmie?
Rola magnezu w organizmie człowieka jest naprawdę ogromna. To właśnie ten pierwiastek odpowiada za poprawne funkcjonowanie układu mięśniowego, immunologicznego, kostno-stawowego, nerwowego i sercowo-naczyniowego. Jest czynny też w termoregulacji, biosyntezie białek, przewodnictwie nerwowym, kurczliwości mięśni i regulacji ciśnienia tętniczego krwi. Sporo tego, a to tylko kilka przykładów. Dlatego tak ważne jest, żeby zadbać o jego odpowiednią ilość.
Zakłada się, że średnie dzienne zapotrzebowanie dorosłej osoby na magnez to 375 mg. Jest to jednak bardzo uogólnione stwierdzenie. W rzeczywistości ilość magnezu, jaką powinniśmy dostarczać do organizmu, zależna jest nie tylko od wieku, ale również od płci i aktualnego stanu zdrowia.
Po czym poznać niedobór magnezu?
Przez to, że magnez jest jednym z najważniejszych pierwiastków w organizmie człowieka i bierze udział w prawie wszystkich mechanizmach, jego nieprawidłową ilość można zauważyć na wiele sposobów. Są to m.in. takie drobiazgi jak drętwiejące łydki, drgająca powieka czy mrowienie odczuwalne w kończynach. Ale nie tylko, bo sygnałem ostrzegawczym są też problemy z zasypianiem, nierówne bicie serca i większa podatność na stres. A ten ostatni, jak powszechnie wiadomo, jest czynnikiem mogącym w skrajnych przypadkach zrujnować całą gospodarkę organizmu.
Przyjęcie odpowiedniej ilości magnezu poprzez samo spożywanie bogatych w ten pierwiastek produktów może nie wystarczyć. Szczególnie jeśli sięga się też produkty utrudniające jego przyswajanie, czyli alkohol, kawę, mocną herbatę czy napoje energetyczne. Co ciekawe, również stres sprawia, że magnez gorzej wchłania się do organizmu. To z kolei powoduje silniejsze odczuwanie stresu. I tak oto powstaje błędne koło.
Narażenie na niedobór magnezu
W grupie narażonej na niedobór magnezu są przede wszystkim kobiety w ciąży, których zapotrzebowanie na ten pierwiastek znacząco wzrasta. Zaraz za nimi znajdują się osoby narażone na długotrwały stres związany np. z wykonywanymi zawodowo obowiązkami. Na nadmierne wytracanie magnezu narażone są też osoby trenujące oraz pracujące fizyczną. We wszystkich tych przypadkach jest niemal pewne, że w organizmie brakuje magnezu.
Najskuteczniejsze sposoby uzupełnienia magnezu
Niezaprzeczalnie na pierwszym miejscu stoi dieta. Oczywiście bogata w magnez, czyli obejmująca takie produkty jak chleb żytni lub orkiszowy, owsianka, różne rodzaje kaszy i orzechów. Warto wzbogacić dietę tez o pestki dyni i nasiona słonecznika oraz chia. Magnez znajdziemy też w wielu owocach i warzywach, takich jak m.in. soja, soczewica, awokado i banany. A najwięcej magnezu, co jest dość ciekawe, znajdziemy w wodzie mineralnej i kakao.
Jeśli przy tym ograniczymy spożywanie napojów utrudniających przyswojenie magnezu, to kondycja organizmu z pewnością zacznie się poprawiać. A jeszcze lepiej będzie po konsultacji z dietetykiem. Odpowiednio dobrane suplementy uzupełnią brakujące witaminy i pierwiastki – nie tylko magnez. Dzięki temu życie zacznie nabierać nowych barw.
Magnez jest niezwykle istotny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dlatego warto zadbać o zdrową dietę i odpowiedni poziom pierwiastka, który poprawia komfort życia.