Spis treści
Królewski zwierzyniec w Warszawie
Łazienki Królewskie powstały 350 lat temu na terenie Zwierzyńca należącego wtedy do marszałka Stanisława Herakliusza Lubomirskiego. W późniejszych latach Stanisław August otworzył je dla mieszkańców. Przez cały ten czas natura i sztuka przenikały się wzajemnie, a teraz powstała strefa edukacyjna, która pomoże prześledzić cały ten proces. Dzięki niej lepiej poznasz rośliny i zwierzęta, które zamieszkiwały Łazienki Królewskie – i niejednokrotnie się przy tym zdziwisz.
Co można znaleźć w nowej strefie?
W Królewskim zwierzyńcu możesz porównać poroże jelenia, sarny i daniela, a także obejrzeć prawdziwy róg tura. Gratką będzie też przyjrzenie się swoim piórom pod mikroskopem. Najbardziej niezapomnianym przeżyciem może okazać się… powąchanie tchórza. A jeśli bardziej interesuje Cię współczesne życie zwierząt w Łazienkach Królewskich, to z pewnością chętnie skorzystasz z udostępnionej lunety. Z jej pomocą z łatwością podejrzysz mieszkańców warszawskich ogrodów.
Zawsze możesz liczyć na pomoc
W nowej strefie edukacyjnej nie będziesz zdany/a na siebie. Zawsze są tam dostępni instruktorzy, którzy chętnie podzielą się swoją wiedzą i opowiedzą więcej ciekawostek. Dzięki temu dowiesz się wielu historycznych faktów, a także lepiej zrozumiesz zagadnienia związane z ochroną gatunkową oraz biologią i anatomią zwierząt. Instruktorzy pomogą też w prawidłowym używaniu udostępnionych na miejscu narzędzi.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Królewski zwierzyniec jest czynny od 23 lipca do 29 września w godzinach:
- wtorki: 11:00 – 19-00,
- środy: 10:00 – 18:00 (w dniach 21 i 28 sierpnia oraz 11 września od godz. 13:00),
- czwartki: 13:00 – 19:00 (15 sierpnia nieczynne),
- niedziele: 15:00 – 18:00.
Od dnia 1 października do 17 listopada godziny te ulegną zmianom i zostaną udostępnione na stronie Łazienek Królewskich.
Na miejscu lub przed przyjazdem do ogrodów warszawskich warto zapoznać się z harmonogramem strefy edukacyjnej. W Królewskim zwierzyńcu zaplanowane są rozmaite wydarzenia dla dzieci i dorosłych. Są to m.in. spacery przyrodnicze po Łazienkach Królewskich, warsztaty bartnicze i artystyczne, otwarte spotkania z instruktorami czy wykłady o ochronie zwierząt.
Nowa strefa edukacyjna w Łazienkach Królewskich to doskonały sposób na lepsze poznanie historii Warszawy, a także przyjemne spędzenie wolnego czasu. Towarzystwo natury pozwoli się wyciszyć, a przy okazji będziemy mieć okazję zaczerpnąć sporą dawkę interesującej wiedzy.