Znacie to uczucie, kiedy wpadacie w wir diety i zdrowego żywienia i nagle wszystko, co zwykle spożywaliście, okazuje się piekielnie szkodliwe? Próbujecie to z bólem wyeliminować i kręcicie głową – jak ja mogłam to jeść?! Niestety często okazuje się, że powtarzamy bezmyślnie zasłyszane mity. Na szczęście nasza twórczyni przychodzi z materiałem, który obali te głupoty.
Spis treści
Mała czarna nie jest zła
Na początek porozmawiajmy o kawie. Nasza autorka, Agnieszka z Okiem Chemika, jest magistrem chemii medycznej i technikiem farmacji. Z jej materiałów dowiecie się m.in. o chorobach, które nie bolą, mitach dotyczących żywienia czy zdrowych i niezdrowych tłuszczach. Tym razem na warsztat wzięła produkty, które błędnie traktujemy jako szkodliwe – na przykład kawę. Często mówi się o tym, że mała czarna wypłukuje magnez, odwadnia i nie powinna być pita na czczo. Agnieszka dementuje – przez kawę wydalamy małą część magnezu w organizmie, ale kawa to też jego źródło, więc na tak naprawdę bilans jest dodatni!
A jak to jest z tym odwodnieniem? Faktycznie po kawie czujemy silniejszą potrzebę odwiedzenia toalety, ale nie dlatego, że nagle wydalamy litry wody, ale dlatego, że organizm szybciej potrzebuje się jej pozbyć. Natomiast kawa pita na czczo nie zaburza naszego pH w żołądku jakoś bardziej niż sok czy szklanka wody.
Przeklęty gluten
Nie wiem jak Wy, ale ja już dosyć mam ciągle obecnego trendu na walkę z glutenem. Nagle co druga osoba nie może go spożywać. Ale większość osób idzie ślepo za tą modą – bez jakichkolwiek podstaw w wiedzy. Agnieszka wyjaśnia, że glutenu nie powinny lub wręcz nie mogą spożywać osoby, które cierpią na celiakie, mają alergię na gluten lub dużą nietolerancję. Jeżeli wymienione rzeczy Was nie dotyczą – nie eliminujcie glutenu! Nie przyniesie Wam to żadnych korzyści zdrowotnych, a może tylko zaszkodzić. W końcu wiele podstawowych pokarmów zawiera gluten i nie ma potrzeby ograniczania ich spożycia.
Czy powinniśmy bać się GMO?
Nie! To kolejny denerwujący trend, jaki zauważamy na sklepowych półkach. Agnieszka przytacza bzdury, jakie możemy wyczytać w internecie – GMO zabija produktywność, wywołuje ból, zwiększa zmęczenie. A GMO, czyli organizm genetycznie zmodyfikowany, to prawie każdy organizm czy roślina na ziemi. Przez lata materiał genetyczny zwierząt i roślin zmienia się – kukurydza 200 lat temu była inna i teraz jest inna. Nawet najzdrowsza, dziko rosnąca truskawka to produkt GMO. To ludzie wyhodowali nowy owoc przez połączenie dwóch rodzajów poziomek. Tak więc truskawka od samego początku jest tworem o zmodyfikowanym genetycznie materiale.
W materiale Agnieszki możecie wysłuchać jeszcze kilku innych mitów i dowiedzieć się, czemu powinniśmy z dystansem podchodzić do szerzonych bzdur. Na pewno wyjdzie nam to na zdrowie!