Przychodzi nieproszona pod osłoną nocy i zostaje z nami do rana. Bezsenność. Według najnowszych badań, na zaburzenia snu cierpi już ponad połowa Polaków. Co może być ich przyczyną? I jak sobie z nimi poradzić?
Praktycznie każdy z nas chociaż raz doświadczył tej niekomfortowej sytuacji, gdy położył się spać, ale sen wcale nie przyszedł. Kręcenie się z boku na bok, gonitwa myśli, krótkie momenty lekkiego snu, nagłe wybudzenia, ciągłe sprawdzanie zegarka, na którym czas stanął w miejscu… Jeżeli masz takie doświadczenia, to ten artykuł jest dla Ciebie.
Spis treści
Czym jest bezsenność?
Bezsenność jest zaburzeniem snu, które charakteryzuje się nieprawidłowym rytmem, głębokością i trwaniem poszczególnych faz snu. Najczęściej już samo zaśnięcie stanowi trudność. Jednak nawet jeśli uda się zasnąć, to sen jest płytki, niespokojny i następują częste przebudzenia. Problem może nastąpić również rano, gdy budzimy się na długo przed zaplanowaną godziną i nie możemy już zmrużyć oka.
Zaburzenia snu mogą mieć charakter krótkotrwały i zdarzać się sporadycznie. Jednak mogą się również utrzymywać przez dłuższy czas i mieć negatywny wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie.
Skąd biorą się zaburzenia snu?
Odpowiedź – niestety – nie jest jednoznaczna. Przyczyn może być wiele i to zarówno psychicznych, jak i fizycznych. Jednak jest kilka powodów bezsenności, które wymieniane są najczęściej. Należą do nich:
- długotrwały stres
- traumatyczne lub niespodziewane przeżycia
- dolegliwości zdrowotne
- przebodźcowanie
- przemęczenie i przepracowanie
- depresja lub stany depresyjne
- problemy natury międzyludzkiej (toksyczna relacja, rozstanie, choroba lub śmierć bliskiej osoby)
- problemy natury ekonomicznej i zawodowej (finanse, trudności w pracy)
- trema przed ważnym wydarzeniem
- stres przed podróżą
- niepokój, że nie wstaniemy na budzik
Często jest tak, że znamy przyczynę naszej bezsenności i zazwyczaj po wyeliminowaniu problemu, zaburzenia snu ustępują. Na przykład gdy wiemy, że następnego dnia mamy w pracy ważne wystąpienie i trema nie pozwala nam zasnąć, to najprawdopodobniej następnego wieczoru po powrocie do domu zaśniemy snem kamiennym.
Jednak zdarza się też, że powody, które mogą doprowadzić do bezsenności, piętrzą się stopniowo. W takiej sytuacji znalazła się nasza autorka Aleksandra Bohojło i postanowiła opisać swoje przemyślenia i przeżycia w obszernym artykule na swoim blogu esencjablog.pl.
Bezsenność – podstępna suka, która wkradła się do mojego życia. Część I
Dlaczego sen jest tak ważny?
Podczas snu nasze ciało się regeneruje i uzdrawia. Poprawia się również funkcjonowanie mózgu i skupienie. Jego brak może poważnie wpłynąć na jakość naszego codziennego życia i oprócz chronicznego zmęczenia, może prowadzić do rozwoju różnych chorób.
Więcej na ten temat pisze nasza autorka Natalia Knopek, która jest instruktorką jogi i na swoim blogu simplife.pl dzieli się wskazówkami dotyczącymi prowadzenia zdrowego trybu życia.
Jak można poskromić bezsenność?
Wiadomo, że najlepiej byłoby po prostu pozbyć się swoich problemów. Jednak często jest to niemożliwe. Warto zacząć od badań lekarskich, żeby wyeliminować wszelkie stany chorobowe. Następnym krokiem jest odpowiednie przygotowanie swojego ciała i umysłu na sen. Każdy z nas ma swoje indywidualne preferencje odnośnie czynników, które nastrajają do snu, dlatego czas poznać się bliżej i uważnie wsłuchiwać się w swoje potrzeby. Np. gdy pod wieczór czujemy pierwsze oznaki senności, to nie należy ich ignorować, tylko po prostu udać się spać. W innym wypadku można przegapić ten moment i zaśnięcie ponownie będzie problematyczne.
Warto też zadbać o odpowiednie przygotowanie swojej sypialni: dokładne wietrzenie, półmrok, cisza lub ulubiona muzyka relaksacyjna, usunięcie urządzeń, które emitują niebieskie światło, świeża pościel, wygodny materac i poduszka.
Do tego wypracowanie wieczornych rytuałów, które będą nam służyć. Późny spacer, relaksacyjna ciepła kąpiel, medytacja, czytanie ulubionej książki. Najlepiej sami przetestujcie, co najlepiej Was wyciszy.
Więcej inspiracji i sprawdzonych rad od osób, które zmagają się z bezsennością znajdziecie ponownie na blogu esencja.pl.
Bezsenność – jak sobie z nią radzić? Mój problem, Wasze wskazówki. Część II
Jeżeli bezsenność wciąż nie mija, to warto udać się do specjalisty, który pomoże rozwiązać ten problem z pomocą psycho- lub farmakoterapii. Pod żadnym pozorem nie można ignorować takiego stanu, ponieważ może mieć trwały wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne.