Nie trzeba badań, żeby dowieść negatywny wpływ zbyt małej ilości snu. Może jednak dziwić fakt, że zbyt długi sen również nie jest korzystny . To już wcale nie opinia, a potwierdzony naukowo fakt.
Wpadło nam w ręce niezwykle obszerne badanie dotyczące snu. Jasno wynika z niego, że mózg dorosłego człowieka najefektywniej działa przy 7-8 godzinach odpoczynku. Wynik ten pokrywa się z dawką snu rekomendowaną powszechnie przez lekarzy i raczej nie dziwi.
Niepokoi jednak fakt, że co najmniej ponad połowa z nas nie sypia tyle, ile powinna. Spośród ankietowanych przez badaczy 10 000 osób ponad 50% zadeklarowało swój sen z ostatniej nocy jako krótszy niż 6,3 godziny.
Spis treści
Skutki
Osoby, które spały powyżej 8 godzin wykazywały zauważalne deficyty – niemalże te same, co osoby śpiące zbyt mało. Ciężej przychodziło im rozwiązywanie problemów, komunikacja werbalna, ogólne rozumowanie. Potwierdziło się, że u ludzi cierpiących na przewlekłą hipersomnię jak i niedosypiających zaburzone bywają funkcje kognitywne. Ponadto ciągły niedomiar lub nadmiar snu mogą przyczyniać się do wywoływania depresji lub innych chorób psychicznych.
Zbyt duża ilość snu naraża też na uzależnienie od środków psychoaktywnych. Ciągłe zmęczenie samym snem skłania daną osobę do nagłego rozbudzenia, co może mieć konsekwencje na zdrowiu.
Oczywiście są też aspekty życia i zdolności, które pozostają u człowieka niezmienne wobec długości snu w danej dobie. To choćby pamięć krótkotrwała. Lista ta jest znacznie krótsza i na pewno nie przeważa nad negatywami braku i nadmiaru snu.
Chyba każdy z nas poznał kiedyś realne skutki takich zachowań. Spowolniony czas reakcji, ogólna niechęć, gorszy humor i samopoczucie to tylko niektóre z towarzyszących każdemu nocnemu markowi, albo śpiochowi przypadłości. Widocznie zniekształcają efektywność w ciągu dnia i z pewnością nie gwarantują zdrowego, ciekawego i godnego prowadzenia trybu życia.
Zapobieganie
Osoby zmagające się z hipersomnią czy z niedomiarem snu powinny zadbać o lepszą organizację dnia, a w tym rozplanowania obowiązków i rozrywek. Można pokusić się o wprowadzenie harmonogramu działań, który pozwoli spać tyle, ile trzeba. Jeżeli to nie brak/nadmiar czasu są problemem, powodów można doszukiwać się w diecie. Cierpiący na bezsenność powinni inaczej rozłożyć w czasie przyjmowane dziennie składniki odżywcze. Śpiącym zbyt długo przyda się na pewno więcej witamin.
Oba problemy związane z niewłaściwą ilością snu wydają się być równie groźne. Badacze publikujący opisane wyniki zapowiedzieli dalsze działania, które mają pomóc określić przyczynę złego wpływu nadmiaru snu. Dzisiaj wiemy, że powinniśmy go unikać. Gdy dowiemy się dlaczego, też damy Wam znać.