Słowo kaizen – w zależności od tego, jakim japońskim znakiem jest zapisane – może oznaczać poprawę, polepszenie albo odnosić się do japońskiej filozofii biznesowej, polegającej na ustawicznym doskonaleniu procesu zarządzania i produkcji na każdym ich szczeblu. Założenie tej metody jest naprawdę proste, bo polega na tym, że codziennie, małymi kroczkami, ale wytrwale i z pełnym zapałem należy dążyć do zmiany na lepsze.
Spis treści
Metoda Kaizen w codziennym życiu
Chyba nie ma człowieka, który byłby w pełni z siebie zadowolony. Zawsze jest coś, nad czym chcielibyśmy popracować, a co mogłoby uczynić nasze życie pełniejszym, lepszym i bardziej satysfakcjonującym. Jedni będą dążyć do nieustannego rozwoju swojej kariery i kwalifikacji. Dla innych najważniejsze może być budowanie jak najlepszych relacji z bliskimi i przyjaciółmi. Jeszcze inni marzą o tym, by móc w jeszcze większym stopniu oddawać się swoim pasjom i pogłębiać swoje umiejętności oraz wiedzę z nimi związaną. Problem zaczyna się wtedy, kiedy – mówiąc kolokwialnie – wrzucamy na swoje barki zbyt duży ciężar. Stawiamy przed sobą duże cele i oczekujemy, że efekty będą widoczne w krótkim czasie. Tymczasem duże zmiany mogą być onieśmielające, gdy zdamy sobie sprawę, jaki ogrom pracy wiąże się z ich wprowadzeniem w życie.
Dobra strategia działania to podstawa
Aby nie zrezygnować już na starcie, warto „rozebrać” sobie swoje postanowienia na czynniki pierwsze. Zamiast mówić sobie: „chcę zmienić pracę na lepiej płatną”, lepiej zastanówmy się, co musimy zrobić i w jakiej kolejności, aby ten plan miał szanse powodzenia. Jeśli wymagać to będzie nabycia nowych umiejętności, to wypiszmy je sobie w kolejności od najbardziej o najmniej istotnych, a następnie opracujmy plan działania – krok po kroku. Gdy ważnym do osiągnięcia celem jest nauka nowego języka, albo obsługi programu komputerowego, w pierwszej kolejności należałoby rozeznać się w ofercie kursów dostępnych na rynku i znaleźć taki, którego realizacja – pod względem kosztów, intensywności i częstotliwości spotkań – będzie dla nas możliwa. Jeśli preferujemy samodzielne zdobywanie wiedzy, konieczne będzie wyznaczenie sobie w ciagu dnia „okienka” na naukę. Nie trzeba od razu zakładać, że spędzimy codziennie przy komputerze godzinę lub dłużej. Na początek wystarczy kwadrans. Naprawdę.
Ziarnko do ziarnka…
Przykładów na zmiany, których wprowadzenie wcale nie musi się wiązać z ogromnymi wyrzeczeniami, jest całe mnóstwo. Chcesz czytać więcej książek? Zacznij od jednej strony dziennie. Zależy Ci na polepszeniu swojej kondycji? Możesz rozpocząć swoją przygodę ze sportem od 10 minut ćwiczeń dziennie w domu. Przytłacza Cię nieporządek w domu? Poświęć trochę czasu w weekend na sprzątnięcie jednej szafki. I tak dalej, i tak dalej… Wiele ciekawostek na temat Kaizen znaleźć można w tym artykule:
Filozofia kaizen jako metoda małych kroków w życiu codziennym
Jest coś niezwykle szlachetnego w filozofii Kaizen, bo przebija przez nią – przynajmniej według mnie – ogromna wiara w człowieka, jego możliwości i siłę sprawczą. Jeśli chcemy coś zmienić, to my musimy zacząć działać. Nic się przecież samo nie wydarzy…
.