Wydaje Ci się, że nie robisz dobrego pierwszego wrażenia? Starasz się o pracę i chcesz jak najlepiej wypaść? To żaden problem – wystarczy, że skorzystasz z naszych porad.
Spis treści
1. Chwal innych ludzi
Kiedy z kimś rozmawiasz, nie używaj pochlebstw – może to zostać źle odczytane. Zamiast tego, powiedz kilka ciepłych słów o kimś innym. Ludzie mają tendencję do przypisywania rozmówcy cech, które wymienił on w kontekście osoby, o której opowiada. Kiedy więc powiesz, że Twoja koleżanka jest miła i zabawna, zostaniesz automatycznie (i nieświadomie) uznany za kogoś miłego i zabawnego. Działa to także w negatywny sposób – jeśli masz tendencję do mówienia złych rzeczy o innych, mogą one zostać przypisane Tobie.

flickr.com
2. Kopiuj zachowania
To prosty trik, ale wymaga zdolności obserwacji. Podczas rozmowy staraj się subtelnie naśladować mimikę i gesty drugiej osoby. Dzięki temu mimowolnie polubi Cię ona bardziej. Naukowcy nazwali to „efektem kameleona”.

youtube.com
3. Bądź w dobrym nastroju
Ludzie przejmują w większym lub mniejszym stopniu nastrój rozmówcy. Dlatego, jeśli będziesz w dobrym humorze, z przyjemnością spędzą z Tobą czas. Zapamiętają Cię także jako człowieka, którego towarzystwo może poprawić samopoczucie – nawet jeśli później spotkasz ich będąc w stanie głębokiego dołka psychicznego, uznają to za Twój stan przejściowy i nie zmienią o Tobie zdania.

twitter.com
4. Nie komplementuj ich bez przerwy
Jeśli nowy znajomy będzie słyszał od Ciebie same pozytywne opinie o sobie (albo „przypadkiem” zasłyszy je, gdy wspomnisz o nich komuś innemu), polubi Cię mniej, niż gdybyś wtrącał także coś negatywnego. W 1965 roku naukowcy z University of Minnesota zbadali tę kwestię na grupie studentów i odkryli, że najlepiej działa przechodzenie od opinii pozytywnych do negatywnych.

facebook.com
5. Przedstaw siebie jako osobę ciepłą i kompetentną
Postaw na zaprezentowanie siebie jako kogoś, kto jest np. przyjazny i nie przepada za rywalizacją. Sprawisz wrażenie osoby cieplejszej, dobrej, której można zaufać. Wzbudzisz także respekt, jeśli wydasz się być kimś kompetentnym, o wyższym statusie społecznym lub dobrze wykształconym. Ważne jest jednak (szczególnie na biznesowych spotkaniach), jeśli najpierw pokażesz się od miłej strony, a dopiero potem udowodnisz, że jesteś kompetentny. Dla ludzi ważniejsze jest, żeby – z ewolucyjnego punktu widzenia – dowiedzieć się, komu mogą ufać.
Zobacz również: Jak wiązać krawat?

youtube.com
(źródło: iflscience.com, businessinsider.com)