Płatności kartą stają się powoli równie przestarzałe co gotówka. Coraz częściej bankowość w telefonie umożliwia nie tylko płacenie smartfonem, lecz także przesłanie dowolnej osobie gotówki za pomocą wiadomości tekstowej, zupełnie jakby się pisało na Messengerze lub innej aplikacji opartej na chacie.
Spis treści
Bezpieczeństwo
Umieszczając nasze oszczędności w sieci możemy stać się podatni na nowe zagrożenia takie jak ataki hakerskie. Można się jednak przed nimi chronić. Jednymi z podstawowych metod, jest ustawienie silnego hasła oraz nie korzystanie z możliwości zapamiętania naszego kodu dostępu. W przypadku inwestycji dobrze jest wybierać te, które wystawiane są imiennie, na przykład w oparciu o weksle, które odebrać można tylko osobiście.
Zobacz również: Inwestorzy na całym świecie tracą miliardy
Personalizacja
Według badań Capgemini jedynie 16% klientów lubi swój bank na tyle, by skorzystać z oferowanych przez niego dodatkowych usług. W Ameryce Północnej 47,7 % pokolenia Y pozytywnie określa swoje korzystanie z banków, podczas gdy u pokolenia X liczba ta wynosiła 62.5 %, a u jeszcze starszych pokoleń było to 75,7 %. Pokazuje to, że banki wyraźnie nie potrafią odpowiedzieć na potrzeby nowego pokolenia klientów.
Każdy z nas jest trochę inny i dlatego firmy dążą do coraz lepsze personalizacji usług tak, bo jak najlepiej odpowiadały na potrzeby klienta. Dzięki temu na przykład zapalony gracz komputerowy, będzie mógł się cieszyć z rabatu, który uzyska jeśli zapłaci za pomocą jednej z usług płatności mobilnej.
Prostota
Technologia finansowa pozwala przede wszystkim uprościć wszystkie procesy związane z naszymi finansami. Dobrym przykładem są twórcy Simple, którzy chcą zastąpić cały bank aplikacją na iPhone’a. Jak sugeruje nazwa, ich głównym celem jest prostota zarówno płatności jak i kontroli swoich środków. Umożliwia nie tylko proste płacenie, lecz także darmowe wypłaty w większości bankomatów w Stanach Zjednoczonych.
Większy zysk
Firmy korzystające z technologii finansowej bardzo często oferują zyski, jaki banki ze względu na koszty zwyczajnie nie są w stanie zaoferować. Syngrapha czy Funding Circle to platformy, które pozwalają na inwestowanie w firmy bez ryzyka jakie niesie ze sobą granie na giełdzie. Stopa zwrotu z takiej inwestycji może wynieść nawet 9%, co niemal trzykrotnie przekracza zyski, jakie można uzyskać z lokat. W dodatku polskie firmy zyskują dzięki temu środki na realizację kolejnych celów.
Zobacz również: 4 złote zasady inwestowania pieniędzy z sukcesem
(źródło: ft.com, forbes.com)