Zatrzymaj się i zastanów – jak często zdarza Ci się przebywać w całkowitej ciszy? Hałas środowiskowy otacza wielu z nas niemal na każdym kroku. Ruch uliczny, remonty czy inne odgłosy miasta nie cichną nawet w nocy i sączą się do naszych uszu przez całą dobę. Rodzaje dźwięków dobiegających do naszych uszu przez całą dobę można mnożyć bez końca. A czy wiesz, że hałas to jedno z największych zagrożeń środowiskowych naszych czasów? Wyprzedza je tylko zanieczyszczenie powietrza.
Spis treści
Jak hałas niszczy Ci życie?
O wpływie hałasu na nasze życie i konsekwencjach życia w ciągłym otoczeniu dźwięków o różnym natężeniu posłuchasz w jednym z filmów na kanale Nie wiem, ale się dowiem.
Okazuje się, że hałas ma spory udział w powstawaniu problemów takich jak trudności z koncentracją i snem, choroby układu krążenia czy zaburzenia funkcji poznawczych u dzieci.
Najbardziej szkodliwe dla naszego organizmu są dźwięki, których nie jesteśmy do końca świadomi. Takie, do których się przyzwyczailiśmy, a nasz mózg nie koduje ich we właściwy sposób. Dźwięki, takie jak ruch uliczny, przejeżdżające pociągi czy szczekanie psów docierają do naszego mózgu cały czas – również wtedy, kiedy śpimy. Nawet jeśli jakieś dźwięki nie wybudzają Cię całkowicie, to znacząco wpływają na jakość Twojego snu.
Silny hałas jest niekomfortowy i staramy się go unikać lub go redukować – np. zatykając uszy. Ale warto zdawać sobie sprawę, że wokół nas jest mnóstwo dźwięków, z których nie zdajemy sobie sprawy. I to właśnie ta pułapka wszechobecnego hałasu może być dla nas zgubna.
Szacuje się, że aż 22 miliony (!) ludzi cierpi na chroniczną irytację spowodowaną właśnie otaczającym nas hałasem.
Co możemy zrobić?
W dzisiejszych czasach trudno jest uciec od hałasu, szczególnie jeśli mieszkasz w mieście. Ale można wprowadzić do swojego życia kilka zmian, które sprawią, że wpływ hałasu na Twoje zdrowie będzie trochę mniejszy. Co możesz zrobić?
- Ciche wycieczki. Jeśli mieszkasz w głośnym miejscu, zadbaj o to, by od czasu do czasu wyjść lub wyjechać choć na kilka godzin w miejsce, w którym panuje całkowita cisza. To może być las, polana czy góry. Wybierz lokalizację cichą i w pobliżu natury.
- Nie dokładaj sobie. Na niektóre hałasy nie masz wpływu. Ale niektóre serwujesz sobie sam i na własne życzenie narażasz mózg na dodatkowe, niepotrzebne bodźce. Wiem, że czasami trudne, ale spróbuj pobyć sam/sama ze swoimi myślami. Bez zagłuszania ciszy muzyką, serialami czy podcastami. Wycisz się i zobacz, jakie to fajne! Zamiast agresywnego, głośnego budzika, włącz coś delikatnego i przyjemniejszego. Zredukuj liczbę pikających powiadomień w telefonie. I tak dalej, i tak dalej.
- Korzystaj ze słuchawek wygłuszających. Czasami, kiedy hałas staje się uciążliwy, możesz skorzystać ze specjalnych słuchawek, które wytłumią otoczenie.
Nawet jeśli trudno Ci to teraz zauważyć, wszechobecny hałas o średnim natężeniu ma na Ciebie spory wpływ. Na tyle, na ile możesz, postaraj się zredukować otaczające Cię dźwięki. Twój organizm będzie Ci wdzięczny!