Kilka dni temu założona przez Martynę Wojciechowską fundacja UNAWEZA w ramach projektu MŁODE GŁOWY, opublikowała obszerny raport dotyczący kondycji psychicznej polskich uczniów w wieku od 10 do 19 lat. Wyniki są zatrważające.
Wszystko zaczęło się 2 lata temu, gdy Marysia – nastoletnia córka Martyny Wojciechowskiej, podzieliła się z mamą niepokojącą informacją. Osoba z jej otoczenia zwierzyła się jej, że zamierza popełnić samobójstwo. Dziecko na szczęście udało się uratować, jednak ta sytuacja zrodziła wiele pytań.
- Czy uczniowie polskich szkół mają zapewnioną natychmiastową pomoc, gdy są w kryzysie psychicznym?
- Do kogo powinni się zwrócić?
- Czy my, dorośli, potrafimy odpowiednio ich wesprzeć?
Wstępne próby odpowiedzania na te pytania doprowadziły Martynę do konkluzji, że… jest źle. Bardzo źle. Zdrowie psychiczne, to wciąż temat tabu, w Polsce brakuje specjalistów, a w wielu rodzinach wołanie o pomoc najmłodszych, zbywane jest stwierdzeniem ja w Twoim wieku miałem_am gorzej.
To właśnie wtedy zrodził się pomysł na stworzenie projektu MŁODE GŁOWY. Projektu, który ma za zadanie otwartą rozmowę o zdrowiu psychicznym i udzielanie umiejętnego wsparcia najmłodszym.
Jeśli możemy szkolić się w zakresie pierwszej pomocy ofiarom wypadków, to możemy też wdrażać do naszego codziennego życia i programów edukacyjnych „pierwszą pomoc psychologiczną. – Martyna Wojciechowska
W ramach projektu zostało przeprowadzone największe w Polsce badanie dotyczące kondycji psychicznej nastolatków. Co wykazało?
Raport MŁODE GŁOWY – wyniki
Badanie zostało przeprowadzone na 180.000 uczniów z całego kraju. W całości znajdziecie go tutaj.
Jego wyniki zostały przekazane placówkom edukacyjnym między innymi w celu opracowania ogólnodostępnego szkolnego programu wychowawczego dla dzieci i młodzieży oraz podjęcia konkretnych działań z zakresu psychoedukacji, mających na celu podniesienie poziomu zdrowia psychicznego uczniów. Ten całkowicie darmowy program wejdzie w życie na początku najbliższego roku szkolnego.
Na które wyniki szczególnie warto zwrócić uwagę?
- 25% uczniów mówiło lub myślało o samobójstwie,
- 28% uczniów nie ma chęci do życia,
- 29% uczniów ma podejrzenie depresji,
- 39% uczniów myślało o podjęciu próby samobójczej,
- 43% uczniów ma zaburzenia odżywiania,
- 68% uczniów nigdy nie korzystało ze wsparcia psychologa,
- 81% uczniów czuje, że stres dnia codziennego ich przerasta.
Kilka słów od siebie w tym temacie przekazała Janina Bąk, która z zawodu jest statystyczką, a w ostatnich latach duży nacisk kładzie na edukację dotyczącą zdrowia psychicznego i pomocy, jakiej możemy udzielać potrzebującym.
Mierzymy się z poważnym problemem na niespotykaną do tej pory skalę. To ostatni dzwonek na wprowadzenie zmian, które uratują życie setkom tysięcy młodych ludzi w Polsce. Pomoc można uzyskać już teraz w ramach kampanii Otwarcie o zdrowiu psychicznym na stronie www.mlodeglowy.pl.