Chrupiące na zewnątrz i miękkie w środku. Pączki to obowiązkowy przysmak w okresie Karnawału, szczególnie w Tłusty Czwartek. Od dziś nie musisz się po nie ustawiać w długiej kolejce do ulubionej cukierni. Możesz je przygotować samodzielnie w domu, w o wiele zdrowszej wersji.
Spis treści
Krótka historia pączków
Domowa produkcja pączków nie jest trudna, ale czasochłonna. Jednak ich smak jest tego wart. Dziś przekąska ta pachnie drożdżami i niemalże wycieka z niej marmolada, a kiedyś pączki były twarde i słone oraz stanowiły główną zagryzkę do mocnych alkoholi.
Słodka wersja pączków pojawiła się dopiero pod koniec średniowiecza. Wówczas deser ten podawano oblane miodem, co było następstwem wpływu kuchni arabskiej. Z początkiem renesansu gospodynie domowe nadziewały mini pączki orzechami lub migdałami, a osoba, która znalazła wewnątrz niego taką niespodziankę, miała mieć zapewnione szczęście oraz dobrobyt przez cały rok.
Zobacz też: Tłusty Czwartek to nie tylko pączki! Inspiracje od blogerów
Poznaj przepis na smaczne, a zarazem zdrowsze wegańskie pączki
Składniki:
- 250 ml ciepłego mleka roślinnego
- 50 świeżych drożdży
- 1 łyżka cukru brązowego
- 1 łyżka mąki
- 180 g tofu (1 kostka)
- 2 łyżki mleka roślinnego
- 1 łyżka cukru waniliowego
- 500 g mąki pszennej
- 4 łyżki oleju
- gęsta marmolada do nadziewania
- 1 litr oleju do smażenia
- dowolne ozdoby: lukier, płatki migdałów, słony karmel, skórka pomarańczowa, cukier puder
- W niedużej misce przygotuj zaczyn. W tym celu połącz ciepłe mleko z rozkruszonymi drożdżami, cukrem i mąką. Odstaw na 15 minut, by drożdże mogły zacząć pracować.
- Rozdrobnij tofu z mlekiem roślinnym i cukrem. Ucieraj mikserem przez chwilę, aż uzyskasz gładki krem.
- Do dużej miski przesiej mąkę i dodaj wyrośnięte drożdże wraz z tofu. Zagnieć gładkie ciasto, które nie będzie się kleić do rąk. Gdy będzie elastyczne, dodaj do niego po jednej łyżce oleju, cały czas je ugniatając. W końcowej fazie, ciasto powinno być śliskie oraz elastyczne. Ciasto odstaw na 1,5 godziny do wyrośnięcia.
- Oprósz stolnicę mąką. Przez minutę mocno ugniataj ciasto do czasu, gdy na jego powierzchni pokażą się bąble powietrza. Jest to ważne, bowiem jeśli w cieście zostaną bąble powietrza, podczas smażenia, pączki staną się nieforemne.
- Rozciągnij placek na 1-2 cm i przy pomocy szklanki wycinaj kółka. Przykryj je na 30 minut do wyrośnięcia. Jeśli planujesz nadziewanie po smażeniu – zostaw pączki w formie placuszków. Jeśli chcesz to zrobić przed smażeniem, umieść na środku łyżeczkę ulubionej marmolady i zlep w kulkę.
- Rozgrzej olej do temperatury 180 stopni Celsjusza. Do gorącego oleju wkładaj po 4-5 sztuk pączków. Zbyt duża ich ilość może ochłodzić olej, przez co pączki będą tłuste i surowe w środku. Smaż z każdej strony po 2-3 minuty na złoto. Następnie wegańskie, bezglutenowe pączki wyłów łyżką i odłóż na papierowy ręcznik, by odsączyć je z tłuszczu.
- Ostudzone pączki nadziewaj szprycą. Następnie maczaj w lukrze lub obsyp cukrem pudrem. Pączki lukrowane można dodatkowo posypać kolorową posypką, płatkami migdałowymi lub aromatyczną skórką pomarańczową.
Sprawdź też 3 najlepsze przepisy na Tłusty Czwartek