Każdy z nas w ostatnich miesiącach mocno odczuł w portfelu pędzącą inflację. Trzeba zatem szukać praktycznych rozwiązań, aby maksymalnie zaoszczędzić pieniądze i przede wszystkim, nie marnować jedzenia. Dziś podpowiemy, jak przedłużyć świeżość warzyw.
Spis treści
Jesteś po zakupach? No to sprawdź, jak przedłużyć świeżość warzyw
Kupowanie warzyw od lokalnych dostawców jest świetnym pomysłem. Wspieramy polską gospodarkę, a jednocześnie zyskujemy często produkty spożywcze, które są pyszne, pełne składników odżywczych i pochodzą z najbliższego regionu. O tym, że warto jeść sezonowe warzywa i owoce, nie musimy wspominać. Co zrobić, żeby cieszyć się jednak dłużej ze swoich łowów? Agnieszka, znana w blogosferze jako lifemanagerka.pl i nasza twórczyni ma kilka patentów. Zrobisz to w kilka minut, a oto kilka z nich:
- Kupujesz warzywa liściaste, takie jak sałata, świeży szpinak? Liście możesz wywirować w specjalnie do tego przeznaczonym naczyniu, a następnie wstawić do lodówki.
- Rzodkiewki warto dokładnie umyć, wyciąć zielone części i wrzucić je do słoika. Następnym krokiem jest wypełnienie go wodą i wstawienie do lodówki.
- Koperek wstaw do szklanki wypełnionej wodą i także wstaw do lodówki.
Zobacz też nasz artykuł: Czym doprawiać warzywa?
Czy warzywa można mrozić?
Jeśli warzywa nie puszczają dużo soku, możesz je swobodnie zamrozić. To świetny pomysł, aby przygotować sobie np. gotową mieszankę na rosół. Na swoim instagramowym profilu @rozdomowiona udostępniłam post, w którym polecam także mrozić zioła. Masz ochotę na kanapkę ze świeżym szczypiorkiem? Nie ma problemu. Możesz po niego sięgnąć do swojego zamrażalnika. Wystarczy, że wcześniej posiekasz go i włożysz do małego pojemniczka.
Co możesz jeszcze zrobić, aby nie marnować warzyw?
Na blogu biogo.pl, miłośników życia zgodnie z naturą, w artykule autorstwa Grzegorza Nowaka (znajdziecie go TUTAJ) czytamy, że dla niektórych warzyw trzeba zapewnić nieco wyższą temperaturę niż w lodówce. Nie wszystkie z nich przetrwają taki chłód. Co wtedy można zrobić? Przechowywać je w warunkach pokojowych albo ułożyć na drzwiach lodówki, czyli tam, gdzie temperatura jest raczej wyższa niż głęboko w komorze. Dotyczy to np. pomidorów.
Podstawą niemarnowania żywności jest zapoznanie się z warunkami, w jakich można przetrzymywać konkretne dary natury, aby później wiedzieć, jak przedłużyć świeżość warzyw czy też owoców. Pamiętaj też o odpowiednim przygotowaniu – słoikach, pojemnikach szklanych czy ręcznikach papierowych.