Spis treści
Dlaczego powinniśmy zajadać się warzywami i owocami?
Na naszych talerzach powinien zawsze panować zdrowy bilans. Nie może zabraknąć białka, węglowodanów, tłuszczy oraz bomby witaminowej. A za tą ostatnią odpowiedzialne są właśnie warzywa i owoce. To on są głównym źródłem witamin z grupy C, A, K czy E oraz minerałów, takich jak magnez, potas i żelazo. Dodatkowo znajdziemy w nich błonnik, który jest niezwykle ważny dla zdrowia naszych jelit oraz regulacji poziomu cukru we krwi.
Nie brakuje w nich też przeciwutleniaczy, które ochronią nas przed wolnymi rodnikami i chorobami przewlekłymi. No i nie zapominajmy o niskokaloryczności – każdy, kto dba o swoją wagę dobrze wie, że większością tych produktów można się wprost zajadać, bez obawy o kalorie.
Mroźcie bez limitu!
Świeże warzywa i owoce, szczególnie w sezonie, kojarzą nam się z mocą witamin i wybitnym smakiem. Te mrożone – mylnie postrzegamy jako gorsze. A jednak badania udowodniły, że ich wartościowość jest na takim samym poziomie, co produktów świeżych! Jak to możliwe?
Mrożone owoce i warzywa zbierane są w ich szczycie dojrzałości, kiedy to mają najwyższą zawartość składników odżywczych. Następnie są szybko mrożone, przez co minimalizuje się utratę tego, co dobre. Proces mrożenia nie odejmuje im poziomu witaminy A czy C i zostało to udowodnione w badaniach z 2017 roku, które opublikowano w ,,Journal of Food Composition and Analysis’’.
Takie świeże produkty są też najczęściej blanszowane, czyli podgotowywane bardzo krótko, a to dodatkowo pomaga zachować w nich witaminy i minerału oraz inaktywuje enzymy, które mogłyby wspierać rozkład składników odżywczych. Dlatego możemy spokojnie wcinać mrożonki ze spokojną głową, że dostarczamy sobie samego dobra.
Jak mądrze przechowywać zdrowe owoce w sezonie?
Chociaż mrożonki są super, to jednak nic nie przebije pachnących świeżością warzyw i owoców sezonowych. I to właśnie wtedy, kiedy na nie pora, powinniśmy korzystać z nich najbardziej. W sezonie osiągają najwyższy poziom swoich wartości odżywczych i pełnię smaku. Do tego nie są długo transportowane czy podsypywane chemią, która miałaby przedłużyć ich życie.
Jak już mamy siatki pełne tych rewelacyjnych produktów, to warto pamiętać o kilku zasadach dotyczących ich przechowywania, aby cieszyły nas na dłużej i nie straciły na smaku czy świeżości. Zasad jest naprawdę wiele, więc przyjrzyjmy się tym dotyczących najpopularniejszych owoców i warzyw.
Marchewki dobrze pozbawić zielonych końcówek i umieścić w pojemniku z zimną wodą, który przechowujemy potem w lodówce. Ogórki, papryki i cukinie nie muszą być myte przed przechowywaniem – możemy schować je do papierowej torby i umieścić w lodówce w szufladzie lub na górnej półce. Pomidory za to nie lubią niskich temperatur, więc najlepiej trzymać je poza lodówką, ogonkiem do dołu.
Świeże jabłka, brzoskwinie czy gruszki najlepiej przechowywać po prostu na blacie czy stole. Ułożone na talerzu, z dala od słońca, pozostaną długo w swojej najlepszej formie.
Pamiętajcie o sezonowości, regularnym mrożeniu i mądrym przechowywaniu. Owoce i warzywa to nasze naturalne suplementy, a do tego mamy ich w Polsce pod dostatkiem – i to cały rok.