Dom bez zwierząt przez wiele osób bywa postrzegany jako niepełny. Zwierzęta do domu potrafią bowiem wnieść wiele radości, zabawy i zupełnie nowych uczuć – nie bez powodu są one często traktowane jak pełnoprawni członkowie rodziny. Co jednak zrobić, gdy ma się również małe dziecko? Na jakie zwierzęta domowe można się wówczas zdecydować?
Spis treści
Domowe zwierzęta a dzieci
Niektórym może się wydawać, że wspólne mieszkanie z dziećmi i zwierzętami domowymi pod jednym dachem jest trudne do pogodzenia – faktycznie może wystąpić nieco trudów z tym związanych, ale jednak zgodna koegzystencja jest jak najbardziej możliwa. Jakie są potencjalne trudności i zagrożenia związane z posiadaniem zwierząt, gdy w domu jest małe dziecko?
- Możliwość występowania alergii – u wielu dzieci występują alergie nie tylko pokarmowe, ale też na sierść zwierząt. Piesek lub kotek może okazać się więc kłopotliwym domownikiem. Jeśli jeszcze nie posiada się czworonoga, warto najpierw wykonać u dziecka testy alergiczne.
- Możliwy konflikt interesów – raczkujący bobas, który radośnie chwyta pieska za ogon i wyciąga rączki w kierunku świnki morskiej to bardzo prawdopodobny scenariusz. W przypadku posiadania tak małego dziecka, warto dobrze przemyśleć kwestię terminu, w jakim należałoby powiększyć grono domowników o zwierzę. Dziecko, które będzie już sprawne ruchowo i na tyle dojrzałe, by można było wytłumaczyć mu sposób postępowania ze zwierzętami, z pewnością będzie bardziej gotowe na to, by zamieszkać ze zwierzakiem pod jednym dachem.
Powyższe trudności wcale nie przekreślają możliwości posiadania zwierząt, gdy ma się małe dzieci – niektórzy przecież mają już zwierzęta domowe, a dopiero później w ich życiu pojawia się dziecko. W takiej sytuacji potrzebna jest lepsza organizacja przestrzeni, wiele uwagi i zazwyczaj wszystkim domownikom żyje się wygodnie.
Choć posiadanie zwierzęcia i małego dziecka może wydawać się trudne do pogodzenia, to jednak warto tę kwestię przemyśleć – ma wiele zalet:
- Opieka nad zwierzęciem uczy odpowiedzialności – już kilkulatek może pomagać w wyprowadzaniu psa na spacer, w zajmowaniu się gryzoniami albo kotem.
- Życie ze zwierzęciem pod jednym dachem to lekcja empatii, wrażliwości, a także szansa na zbudowanie silnej więzi – wiele osób z sentymentem wspomina zwierzęta z domów rodzinnych, które były często ich kompanami zabaw, powiernikami i przyjaciółmi.
- Wiele dzieci wprost przepada za zwierzętami – mieszkanie z nimi pod jednym dachem to dla nich niekończąca się atrakcja.
Zwierzęta a dzieci to trudne zagadnienie i każdy musi samodzielnie rozważyć tę kwestię przed podjęciem decyzji o sprowadzeniu do domu zwierzaka. Powinna to być decyzja dobrze przemyślana, a nie spontaniczny gest w odpowiedzi na dziecięcą prośbę.
Małe zwierzęta do domu
Niektórzy obawiają się tego, że zbyt duże zwierzę może zdominować lub nawet nieświadomie skrzywdzić małe dziecko. Duży pies, który jest energiczny i skory do zabawy z łatwością przewróci dziecko, które dopiero uczy się chodzić. Gdy dzieci są jeszcze małe, warto postawić więc na mniejsze zwierzęta, jak:
- Psy małych ras – będą mniejsze od kilkulatka i nie będą przesadnie silne. Dziecku łatwiej będzie się z nimi bawić, jak również zajmować się nimi – na przykład prowadzić na smyczy. Wśród psów małych ras popularne są szczególnie yorki, maltańczyki, chichuachua, mopsy, buldogi francuskie i jamniki. Warto pamiętać o tym, by rasę psa dobrać według jego typowego usposobienia. Dobrym pomysłem może być również adopcja psiaka ze schroniska.
- Koty – większość z nich nie osiąga dużych rozmiarów. Z uwagi na zróżnicowany temperament kotów, zalecana jest jednak ostrożność w przypadku, gdy dzieci są bardzo małe, by nieuważna zabawa z kotkiem nie skończyła się zadrapaniami.
- Gryzonie – wielu kilkulatków z przyjemnością zaopiekuje się chomikiem lub kawią domową. Tak małe zwierzęta domowe mogą mieszkać nawet w dziecięcym pokoju.
- Żółwie – są również chętnie wybierane do domów z dziećmi, a w szczególności wówczas, gdy alergia na sierść uniemożliwia posiadanie kotka lub chomika. Żółw nie jest tak energicznym i żywiołowym kompanem do zabaw, jak pies lub kot, ale za to opieka nad nim nie jest kłopotliwa.
Małe zwierzęta domowe są chętnie wybierane do domów, w których mieszkają małe dzieci – łatwo wygospodarować dodatkową przestrzeń na niewielkie zwierzątko, a poza tym koszt ich utrzymania również nie jest wysoki. Jeśli Twoje dziecko marzy o zwierzęciu, weź pod uwagę jego zakup lub adopcję.
Jakie są najpopularniejsze zwierzęta domowe?
Zastanawiasz się nad tym, na jakie zwierzęta do domu decydują się inni? Do najpopularniejszych zwierzaków domowych należą:
- Psy – zdecydowanie najpopularniejsze zwierzęta domowe, o których marzy niemal każde dziecko. Ponieważ liczba ras psów jest bardzo szeroka, a do tego dochodzą jeszcze niezliczone psy o mieszanym rodowodzie, można śmiało przypuszczać, że każdy amator psów znajdzie ideał dla siebie – można zdecydować się na małego psiaka kanapowego, który uwielbia towarzystwo. Można postawić na psa lubiącego wiele ruchu, z którym aż przyjemnie będzie spacerować lub biegać. Decyzja o posiadaniu psa powinna być jednak przemyślana – to nie tylko przyjemność, ale i obowiązki oraz koszty.
- Koty – konkurują z psami o palmę pierwszeństwa w zestawieniu najpopularniejszych zwierząt domowych. Koty są mniejsze od wielu ras psów, ale też charakterne – często chodzą własnymi drogami, trudniej je ułożyć i wychować, a niektóre miewają ostry temperament. Mimo wszystko to zwierzęta ciepłe, potrafiące nawiązać z człowiekiem silną więź. To zwierzęta domowe w sam raz do domów z dziećmi – szczególnie większymi.
- Chomiki – pierwsze domowe zwierzątko to bardzo często właśnie chomik – ten gryzoń jest dość samowystarczalny. Wystarczy zadbać o jego terytorium, żywność, wodę i odpowiednie zabawki, a sam znajdzie sobie zajęcie. Obserwowanie go i zabawa z nim zapewniają jednak wiele frajdy i to nie tylko dzieciom.
- Rybki – choć bywają majestatyczne, to w oczach wielu dzieci będą wydawały się nudne. Jeśli jednak nie szukasz zwierzątka dla dziecka, ale do domu, w którym mieszka dziecko, to rybki sprawdzą się doskonale.
- Króliki – jedne z ukochanych przez dzieci zwierząt domowych. Są urocze, ale nie tak malutkie jak chomiki lub świnki morskie, a ponieważ potrzebują codziennego ruchu, najlepiej sprawdzają się w większych mieszkaniach i domach, gdzie można wypuszczać je nawet do ogródka.
Oczywiście to nie wszystkie zwierzęta do domu, na jakie można się zdecydować, gdy ma się dzieci – w grę wchodzą także myszki, szczury, szynszyle, żółwie, jaszczurki i wiele innych zwierzaków. Przed podjęciem decyzji o zakupie lub przygarnięciu któregoś z nich, warto jeszcze doczytać na temat opieki nad wybranym gatunkiem i szacunkowych kosztów jego utrzymania. Warto również pamiętać o tym, że im bardziej egzotyczne zwierzę, tym bardziej specyficznych warunków życiowych może wymagać – trudniejszy będzie również dostęp do specjalistycznej opieki weterynaryjnej, która od czasu do czasu może okazać się konieczna.