Poprawia się, nieznacznie, subiektywna ocena stanu zdrowia Polaków. Prawie co czwarty, ocenia je jako bardzo dobre; co dziesiąty Polak uważa swoje zdrowie za złe lub bardzo złe – wynika z badania przeprowadzonego przez GUS.
We wtorek w siedzibie GUS zaprezentowano wyniki badania dotyczącego zdrowia i zachowań zdrowotnych mieszkańców Polski w 2014 r. Była to druga edycja międzynarodowego badania, prowadzonego co pięć lat, w którym bierze udział także Polska.
Mimo poprawiającej się, subiektywnej oceny stanu zdrowia, 59 proc. dorosłych Polaków skarżyło się, że w ciągu ostatniego roku przed badaniem, miało dolegliwości zdrowotne lub choroby przewlekłe. Najczęściej uskarżano się na ból dolnej części pleców – wskazywał na to co czwarty, piąty badany; wysokie ciśnienie krwi, bóle szyi oraz stawów.
Pod koniec 2014 r. – wynika z badania – w Polsce żyło ok. 4,9 mln osób niepełnosprawnych; to prawie 353 tys. mniej niż w 2009 r. Co piąta osoba z tej grupy nie miała prawnego statusu osoby niepełnosprawnej.
Z badania wynika też, że zbyt dużą masę ciała ma w Polsce 62 proc. mężczyzn i 46 proc. kobiet. Nie zaobserwowano wzrostu średniej masy ciała u dzieci; a nawet jest niewielkie jej obniżenie.
GUS poinformował również, że palenie tytoniu jest w Polsce coraz mniej popularne. Codziennie pali 29 proc. dorosłych mężczyzn i 17 proc. kobiet (pięć lat temu było to odpowiednio 31 proc. i 18 proc. ).
(PAP)bos/ pru/ pz/