Są w życiu pewne tematy, na które nikt nas tak do końca nie przygotowuje. Jednym z nich jest rozmowa z osobą, która jest w kryzysie zdrowia psychicznego. W naszym kraju choroby psychiczne to w dużym stopniu wciąż temat tabu, a niezrozumienie powagi sytuacji, może naprawdę zaszkodzić.
Lubimy sobie ponarzekać. To taki nasz mały sport narodowy, a główną konkurencją jest prześciganie się w tym, kto ma gorzej. Nagradzamy się wzajemnie machnięciem ręką i stwierdzeniem a daj spokój, jakoś to będzie. Bo ta konkurencja nie ma za zadanie rozwiązanie problemu, tylko pokazanie, że ok, może u Ciebie jest źle, ale to nic w porównaniu z tym, jak jest u mnie.
Z drugiej strony, opowiadanie o swoich problemach (zwłaszcza tych dotyczących zdrowia psychicznego) w pewnych kręgach wciąż uważane jest za słabość i coś, o czym lepiej nie mówić na głos. W takich okolicznościach łatwo przegapić ten komunikat, który faktycznie niesie za sobą realne zagrożenie.
Wyobraź sobie, że Twój przyjaciel mówi Ci, że ostatnie wydarzenia w jego życiu tak go przytłoczyły, że nie daje już rady. Albo, że od miesięcy nic go nie cieszy i czuje, że jest z nim coraz gorzej. Bardzo możliwe, że Twoją pierwszą poradą będzie coś w stylu odpocznij, to Ci przejdzie.
Spis treści
A jeśli to za mało?
Żyjemy w kraju, w którym rozmowa o zdrowiu psychicznym wciąż bywa niewygodna. Nie zawsze wiemy, jak zareagować, gdy ktoś w kryzysie zdrowia psychicznego zwraca się do nas o pomoc. Nikt nas w końcu nie uczy, jak z taką osobą umiejętnie rozmawiać. Nie zmienia to jednak faktu, że sposób w jaki zareagujemy, może mieć realny wpływ na polepszenie lub pogorszenie stanu naszego rozmówcy.
Bardzo dosadnie opowiada o tym Janina Bąk, która jest m.in.: blogerką, statystyczką, aktywistką i autorką książek, w których temat statystyki przedstawia w taki sposób, że naprawdę chce się o tym czytać! Jednak to przede wszystkim jej działalność publiczna na rzecz przełamywania tabu związanego ze zdrowiem psychicznym, odbija się coraz szerszym echem i to nie tylko w Polsce.
Jak wesprzeć osobę w kryzysie zdrowia psychicznego?
Wiemy już, że milczenie i bagatelizowanie problemu wcale nie jest dobrym rozwiązaniem. Wiemy też, że trudno jest rozmawiać o tym, co do tej pory uważane było za nienormalne. A nieumiejętne podejście do tematu może mieć wpływ nie tylko na samopoczucie rozmówcy, ale nawet na jego życie.
Co zatem mówić, żeby okazać realne wsparcie osobie, która zwraca się do nas o pomoc?
Odpowiedź na to pytanie ma psycholożka Anna Cyklińska z fundacji Można Zwariować. Anna jest ambasadorką akcji zorganizowanej przez markę answear.com pt. Zwrot o Pomoc. W swoim materiale przedstawia wspierające komunikaty, które mogą wesprzeć osobę w kryzysie zdrowia psychicznego.
To może być bardzo ważny pierwszy krok, a kolejnym z nich jest wizyta u specjalisty. Bo skoro dbamy o swoje zdrowie fizyczne i udajemy się do lekarza, gdy coś nam dolega, to to samo powinniśmy zrobić w przypadku, gdy chodzi o naszą psychikę.
Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.