Figurki z mydła szarego to nieszablonowe i niezwykle subtelne dekoracje, które coraz częściej spotkać możemy zarówno w prywatnych domach, jak i różnego rodzaju lokalach usługowych. Zastanawiasz się, z czego wynika fenomen mydlanych rzeźb i na czym tak naprawdę polega ta sztuka? Z przyjemnością opowiemy Ci o tym nieco więcej w naszym dzisiejszym artykule! Przedstawimy w nim również poszczególne etapy rzeźbienia krok po kroku.
Spis treści
Rzeźby w mydle – dlaczego są tak popularne?
Rzeźbienie w mydle stało się w ostatnim czasie bardzo popularne nie tylko z uwagi na sam efekt, jakim są piękne i delikatne figurki, ale również ze względu na sam proces ich tworzenia. Jest to bowiem doskonała forma relaksu i swego rodzaju terapii zajęciowej, która świetnie wycisza, działa kojąco na nasz system nerwowy i pozwala ćwiczyć umiejętność głębokiej koncentracji. Co ważne, podczas dłutowania mydła pojawia się również charakterystyczny dźwięk, który uważany jest niezwykle uspokajający (tzw. ASMR, z ang. Autonomous Sensory Meridian Response, czyli przyjemne uczucie mrowienia w okolicach głowy, ramion i kręgosłupa). Z tego powodu wiele osób postanawia rozpocząć swoją przygodę z tą wyjątkową sztuką, a w ich domach zaczynają pojawiać się niebanalne figurki z mydła szarego, które budzą zachwyt i zainteresowanie.
Rzeźbienie w mydle – na czym polega?
Mydlane rzeźby powstają w wyniku dłutowania, wygładzania i cięcia kostki, aż do uzyskania pożądanego efektu. Mydło to bowiem bardzo kruchy, ale jednocześnie plastyczny materiał, który świetnie nadaje się do tego typu prac manualnych. Osoby zaawansowane potrafią uzyskać niesamowite i niezwykle precyzyjne kształty, takie jak np. skrzypce, torebki, skomplikowane kwiaty czy elementy biżuterii. Jak rzeźbić w mydle? Za chwilę opowiemy Ci o szczegółach, dzięki którym będziesz w stanie stworzyć swoją pierwszą, mydlaną figurkę!
W sieci dostępnych jest szereg materiałów i książek poświęconych rzeźbieniu w mydle. Jeśli jesteś osobą początkującą, koniecznie zapoznaj się z poradami osób bardziej doświadczonych. Dzięki temu szybciej opanujesz tajniki tej ciekawej sztuki!
Rzeźba z mydła krok po kroku
Aby udała Ci się pierwsza rzeźba z mydła, krok po kroku wykonuj poniższe czynności. Przede wszystkim musisz skompletować niezbędne narzędzia, które najprawdopodobniej znajdziesz w domu. Na początek w zupełności wystarczy Ci wygodny nożyk, zaostrzony ołówek, płaski śrubokręt lub dobrze naostrzone nożyczki. Poza tym potrzebna Ci będzie oczywiście kostka materiału, z której powstanie Twoja pierwsza autorska rzeźba z mydła.
Aby wzmocnić efekt, możesz postawić na mydło zapachowe lub kolorowe, dzięki czemu figurka nie tylko będzie się pięknie prezentowała, ale również pachniała. Gdy zbierzesz już niezbędny ekwipunek, możesz rozpocząć pracę. Zastanawiasz się z pewnością, co można wyrzeźbić z mydła?
Na początek zalecamy proste kształty, takie jak np. serce czy grzybek. Najpierw wyryj na kostce pożądany kształt, który następnie zacznij delikatnie drążyć za pomocą ostrego, ale precyzyjnego narzędzia. Gdy linia uzyska bezpieczną głębokość, możesz przejść do pozbywania się niepotrzebnej części kostki. W tym celu skorzystaj z nożyka i powoli odcinaj kolejne kawałki mydła. Z czasem powinno udać Ci się oderwać jego część.
Gdy w Twoich dłoniach zostanie już tylko fragment z wybranym kształtem, doprecyzuj go za pomocą ołówka lub nożyczek. Na koniec wyrównaj swoją rzeźbę i wypoleruj ją delikatnie, choć osiągnięcie idealnej tafli jest w przypadku mydła wyjątkowo trudne.
Co można wyrzeźbić z mydła? Inspiracje
Jeśli zainteresowały Cię figurki z mydła szarego i chcesz rozpocząć swoją przygodę z tą niezwykłą sztuką, na początek rekomendujemy proste wzory, które pozwolą Ci wyrobić w sobie rzeźbiarski sznyt i podszlifować zdolności manualne. Do tego typu kształtów należą m.in.:
- piramida;
- świeca;
- ryba;
- serce;
- prosty kwiat;
- drzewko choinkowe;
- dłoń;
- pająk;
- gwiazda.
Oczywiście to tylko podstawowe przykłady kształtów, które mogą przyjąć Twoje pierwsze rzeźby z mydła szarego. Krok po kroku opanujesz kolejne techniki i nauczysz się doskonałej precyzji. Aby mydlane rzeźby robiły wrażenie, muszą być bowiem wykonane niezwykle dokładnie i z należytą sumiennością.
Pamiętaj jednak, aby być dla siebie wyrozumiałym i nie zniechęcać się już po pierwszej porażce. Rzeźbienie w mydle tak jak każda inna sztuka wymaga cierpliwości i zaangażowania, a do perfekcji doprowadzi Cię jedynie metoda prób i błędów!
Najpopularniejsza rzeźba z mydła – róża
Jednym z najpopularniejszych kształtów mydlanych figurek są róże, które doskonale sprawdzą się w roli delikatnej dekoracji do Twojej łazienki. Aby wykonać tego typu rzeźby w mydle, najlepiej wykorzystać dużą kostkę w kolorze różowym, białym lub czerwonym. Aby dodatkowo uwydatnić otrzymany efekt, postaraj się znaleźć mydło o różanym zapachu. Co ważne, stworzona figurka róży będzie płaskorzeźbą! A zatem: jak rzeźbić w mydle kształt róży? Poniżej prezentujemy szczegółową instrukcję!
- Wybierz najwygodniejszy i najbardziej precyzyjny nożyk, jaki posiadasz. Następnie po jednej stronie kostki mydła zacznij wdrażać kolejne płatki róży. Pozostałe ścinki odkładaj na bok.
- Gdy uda Ci się wyrzeźbić pierwszą różyczkę, obok niej (w tej samej kostce) wydrąż kolejną, jednak nieco większą od poprzedniej.
- Na pozostałej części kostki stwórz delikatne listki, które również powinny być wypukłe i wystawać z figurki.
- Całe tło płaskorzeźby należy dokładnie wygładzić, całkowicie pozbywając się jego górnej warstwy.
W ten sposób stworzysz przepiękną płaskorzeźbę, która może stać się efektowną ozdobą łazienkowego wnętrza.
Jeśli Twoje mydlane rzeźby w kształcie róży Cię nie satysfakcjonują, zawsze możesz skorzystać z wygodnego szablonu, który bez problemu wykonasz samodzielnie lub zamówisz za pośrednictwem internetu.
Rzeźby w mydle to z całą pewnością ciekawa forma spędzania wolnego czasu. Być może stanie się to Twoją prawdziwą pasją, a w przyszłości postanowisz spróbować swoich sił również w innych materiałach, takich jak np. drewno czy gips? Pamiętaj, że w tej sztuce ogranicza Cię jedynie wyobraźnia!