Ewolucja stanowi bardzo istotny element przetrwania. Chociaż większość organizmów znacznie różni się od swoich praprzodków, istnieją też takie, które niemal nie zmieniły się przez miliony lat.
Jak to możliwe, że niektóre zwierzęta prawie nie ewoluowały? Najprościej rzecz ujmując, wytłumaczenia są dwa. Mogą one posiadać niesamowite zdolności adaptacyjne, tak jak na przykład karaluchy. Druga możliwość jest taka, że znalazły dla siebie idealne środowisko, nie wymagające od nich dalszego przystosowywania się do niego. Dowiedzcie się, które zwierzęta zasługują na miano mistrzów przetrwania.
Spis treści
Oposy
Te urocze stworzonka z rodziny dydelfowatych, zwane także szczurami workowatymi, przez ostatnie 10 mln lat niewiele się zmieniły. Dzisiaj występuje 60 gatunków oposów. Żyją w Ameryce Południowej i Środkowej, a także w Australii, Nowej Zelandii, Tasmanii oraz Nowej Gwinei. Przodkowie oposów żyli już w okresie paleogenu, czyli wtedy, gdy wyginęły dinozaury. Znane współcześnie oposy odłączyły się od swoich praprzodków około 65 mln lat temu.
Mitsukurina
Ten gatunek głębinowego rekina o dość strasznym wyglądzie, jest jedynym żyjącym przedstawicielem rodziny Mitsukurinidae. Rodzina ta praktycznie nie ewoluowała od 125 mln lat. Mitsukurina wyróżnia się różowym kolorem ciała oraz charakterystycznym kształtem głowy z długim dziobem. Zamieszkuje głębiny morskie na Pacyfiku. Gatunek ten został odkryty w 1898 roku w Japonii. Wciąż niewiele wiadomo o tym rekinie, trudno go bowiem zaobserwować w warunkach naturalnych.
Dziobaki
Dziobaki to gatunek endemiczny dla wschodnich stanów Australii. Chociaż jest ssakiem, wykazuje wiele cech dla ssaków nietypowych. Składa jaja, posiada dziób, wydziela także jad oraz nie posiada sutków. Dziobaki przez ostatnie 150 mln lat prawie się nie zmieniły. Gatunek ten stanowi cenny obiekt badań biologii ewolucyjnej. Przez to, że występuje tylko w Australii, stał się jej symbolem. Pierwszym Europejczykiem, który ujrzał dziobaka, był brytyjski kapitan John Hunter. Miało to miejsce w 1798 roku. Dziobak to zwierzę tak odmienne od innych, że gdy brytyjscy naukowcy dostali od kapitana opis ssaka, początkowo nie byli skłonni uwierzyć w jego autentyczność.
Celakantokształtne
Gdy w 1938 roku napotkano się na przedstawiciela rzędu celakantokształtnych, było to znalezisko niezwykle, gdyż panowało przekonanie, że gatunki z tego rzędu wymarły 65 mln lat temu – mniej więcej wtedy, co dinozaury. Ryby te od 390 mln lat w dużym stopniu opierają się ewolucji. Mogą osiągać do 2 m długości. Dzisiaj żyją dwa gatunki należące do rzędu celakantokształtnych. Jeden z nich występuje na wschodnim wybrzeżu Afryki, zaś drugi na wybrzeżach Indonezji.
Kraby z rodziny Limulidae
Kraby te prawie nie ewoluowały od 450 mln lat. Żyją one w płytkich wodach Oceanu Atlantyckiego, na piaszczystym lub mulastym podłożu. Kraby z rodziny Limulidae są niezwykłe nie tylko ze względu na odporność na zmiany. Ich krew posiada specyficzną właściwość: w przypadku kontaktu z bakteriami, koaguluje, uniemożliwiając im dalsze rozprzestrzenianie się. Cechuje się również jałowością oraz brakiem znanych bakterii. Krew krabów wykorzystuje się w przemyśle kosmicznym. Pobierana jest od zwierząt w taki sposób, by nie wyrządzić im krzywdy.
Znacie inne zwierzęta, które wyjątkowo mało ewoluowały? Napiszcie o tym w komentarzach!