Wydawałoby się, że dosłownie przed chwilą kupowaliśmy w kiosku nowe wydanie Bravo, żuliśmy Hubbę Bubbę, a na przerwie wymienialiśmy się karteczkami. Mamy jednak dla Was informację, po której być może nic już nie będzie takie samo. To było 30 lat temu. My też nie możemy się z tym pogodzić, dlatego specjalnie dla Was wyszukaliśmy twórcę, który swój kanał poświęcił w całości tematom związanym z końcem ubiegłego wieku. Razem z nim postaramy się Wam przypomnieć, za co tak bardzo kochamy lata 90’.
Zapewne przyznacie nam rację, że nie da się zawrzeć całej dekady w jednym wpisie, dlatego ten artykuł wyjątkowo podzieliliśmy na dwie części. Dziś skupimy się na gazetach i telewizji, czyli na prawdziwej lawinie franczyzowych czasopism i programów, które w dużej mierze nas ukształtowały.
Pomoże nam w tym videobloger Turpat z kanału GIMBY NIE ZNAJO. Jak sam mówi – jest to kanał poświęcony wszelkim zapomnianym rzeczom, które kilka/kilkanaście lat temu były kultowe, a dziś nikt o nich nie pamięta. Nie dajcie się zwieść nazwie jego profilu! Filmy nie mają udowodnić gimnazjalistom, że nie znają się na wielu rzeczach, tylko przede wszystkim przypomnieć tym starszym ich kolorowe lata dzieciństwa. Kanał cieszy się bardzo dużą popularnością, jednak jeśli z jakiegoś powodu jeszcze na niego nie trafiliście, to koniecznie dajcie się zabrać w nostalgiczną podróż do przeszłości.
Spis treści
Już nie Wilk i Zając, a Dragon Ball Z i niemiecka VIVA
Lata 90’ to prawdziwa rewolucja polskiej telewizji. Upadek komunizmu przyczynił się do rozkwitu wielu franczyzowych formatów, dzięki którym drzwi zachodniej Europy stanęły dla nas otworem. Przede wszystkim nareszcie pojawiły się kanały, które w całości spełniały potrzeby młodych odbiorców. Do takich stacji należały RTL7 oraz VIVA, które były oknem na świat w temacie zachodnich seriali, bajek i nowości muzycznych.
Kto z nas nie nucił Mr President Coco Jumbo, czy Vengaboys Boom Boom Boom Boom? Viva była stacją niemiecką i na takich też artystów byliśmy w głównej mierze „skazani”. Jednak nie brakowało tam największych przebojów Backstreet Boys, Spice Girls, czy Britney Spears.
Kolejnym dobrodziejstwem od naszych zachodnich sąsiadów był kanał RTL7, który emitował zagraniczne seriale i bloki bajek, które stały się kultowe. Turpat przypomni Wam najważniejsze pozycje, które miały na nas największy wpływ.
Nie zapominajmy też o japońskich kreskówkach serwowanych nam przez Polonię 1. Kapitan Tsubasa, Czarodziejka z Księżyca, Kapitan Daimos, Yattaman… Większość rodziców patrzyła na ten repertuar niezbyt przychylnym okiem. Ale owoc zakazany smakował najlepiej i właśnie za to te bajki kochaliśmy najbardziej. Turpat zbadał, jaki wpływ na zainteresowanie tematem Anime w Polsce miała Czarodziejka z Księżyca.
Randka w Ciemno, czyli Tinder lat 90’
Lata 90’ to również rozkwit programów rozrywkowych, z których zwykli ludzie wychodzili z zestawem sprzętu AGD, a nawet nowym samochodem! A czasem i nową miłością, choć nie możemy oprzeć się wrażeniu, że bardziej chodziło o te wycieczki zagraniczne… Nie zmienia to faktu, że Randka w Ciemno była Tinderem, na jaki wszyscy w latach 90’ zasługiwali! Zatem przeżyjmy jeszcze raz ten niezręczny moment, gdy parawan znikał, a wybrana para widziała się po raz pierwszy:
A kto z Was wspomina wczesne wieczory z Kołem Fortuny, Idź na całość lub Czarem Par? I oczywiście słynnym „Kogo witam, kogo goszczę” w interaktywnym teleturnieju Piraci! I nieważne jak bardzo byśmy chcieli, to nie wymażemy z pamięci programu Śmiechu Warte i tych sztucznych odgłosów, które miały czynić nadsyłane przez widzów filmiki jeszcze bardziej zabawnymi. W sumie nie jesteśmy pewni, czy był to Youtube, na jakiego zasługiwaliśmy…
„Trudne Pytania” z Bravo i plakaty z Popcornu
Czym byłaby nasza młodość bez takich gazet, jak Popcorn, czy Bravo? To z nich dowiadywaliśmy się o kolejnych podbojach miłosnych ulubionych gwiazd, modowych trendach, czy bieżących informacjach ze świata kina, telewizji i muzyki. Nieodzownym elementem każdego wydania był plakat, który od razu lądował na ścianie niejednego pokoju ówczesnego nastolatka.
Ale do brzegu. Wiadomo, dlaczego przede wszystkim przeznaczaliśmy swoje kieszonkowe akurat na gazetę Bravo. Działy „Trudne Pytania” oraz „Napisz do Kasi” dotyczyły tematów dojrzewania i współżycia seksualnego i dały nam więcej wiedzy, niż wychowanie seksualne w szkole. Co prawda od 2017 roku gazeta nie jest już dostępna na polskim rynku, ale w sieci wciąż zachowały się prawdziwe perełki. A to wszystko za sprawą profilu Skany ze Starego Bravo, którego twórcy skrupulatnie dorzucają kolejne zdjęcia, nie pozwalając nam zapomnieć o tym, co 3 dekady temu rozgrzewało nas do czerwoności.
Mamy nadzieję, że choć trochę ożywiliśmy Wasze wspomnienia w te szaro-bure dni. A w następnej części zrobimy przegląd najpopularniejszych słodyczy, zabawek i gadżetów. Następnie wygrzebiemy z piwnicy segregatory z karteczkami oraz zajrzymy do złotych myśli. A na dokładkę sprawdzimy, co piszczało w ówczesnej modzie. Do zobaczenia w latach 90’!