Na pewno gadałem za dużo. Dlaczego prawie w ogóle się nie odzywałam? Nie zrozumiałem tego żartu, z którego wszyscy się śmiali. Na pewno uznali, że jestem głupia. Znasz te myśli? Wielu z nas po spotkaniu z nowymi osobami krytycznie analizuje swoje zachowanie. Uwielbiamy utwierdzać się w przekonaniu, że na pewno zrobiliśmy fatalne wrażenie. A często bywa zupełnie odwrotnie!
Spis treści
Liking gap, czyli ludzie naprawdę Cię lubią!
Liking gap to tendencja do złego oceniania pierwszego wrażenia, jakie wywarliśmy na naszym rozmówcy. Okazuje się, że liking gap dotyczy wielu z nas i pojawia się w różnych sytuacjach w naszym życiu – po rozmowach kwalifikacyjnych, po pierwszej randce czy po prostu po pierwszej rozmowie z nowo poznanymi osobami. Zobacz, co o badaniach dotyczących liking gap na swoim Instagramie mówi popularyzatorka wiedzy Kasia Gandor.
Liking gap to zjawisko, które jest poparte całkiem szerokimi badaniami. Na czym one polegają? Dwie nieznające się wcześniej osoby rozmawiają ze sobą, a następnie każda z nich jest pytana o to, jak bardzo polubiła swojego rozmówcę i jakie jest jej zdanie na temat tego, czy rozmówca polubił ją. Okazuje się, że zazwyczaj myślimy, że nasi rozmówcy lubią nas mniej niż w rzeczywistości.
Najbardziej surowi krytycy
Wygląda na to, że najbardziej surowymi krytykami jesteśmy dla siebie my sami. Warto o tym pamiętać za każdym razem, kiedy zaczniesz analizować, co powiedziałeś, w jakim momencie się zaśmiałeś (oczywiście na pewno w nieodpowiednim) oraz czy mówiłeś za mało, czy za dużo. To tylko Twój mózg płata Ci figle. W rzeczywistości w większości przypadków Twoi rozmówcy oceniają Cię dobrze lub przynajmniej całkowicie neutralnie.
Przełamuj liking gap!
Co możesz zrobić, by pozbyć się tego nieprzyjemnego, dręczącego uczucia podpowiadającego, że wypadłeś niewystarczająco? Czasami wystarczy sobie jedynie przypomnieć, że takie zjawisko, jak liking gap istnieje. Już to może pomóc Ci zrozumieć, że złożona i krytyczna analiza Twojego zachowania dzieje się wyłącznie w Twojej głowie.
Co jeszcze możesz zrobić? Pomóż innym! Pamiętaj, że liking gap to tendencja dotycząca naprawdę wielu osób. Być może czasami warto podczas rozmowy w subtelny sposób przemycić pozytywny feedback dla nowo poznanej osoby – szczególnie jeśli widzisz, że sama ona nie czuje się zbyt pewnie. Często warto powiedzieć wprost, że rozmowa sprawiła Ci przyjemność. Czasami wystarczy zwyczajne „miło było cię poznać” wypowiedziane ze szczerym uśmiechem. A może, jeśli trudno Ci w taki sposób wyrazić emocje, lepszym pomysłem będzie wplecenie w rozmowę anegdotki o zjawisku liking gap? Niech dowie się o nim jak najwięcej osób, a small talki dla wszystkich staną się łatwiejsze!
A jak jest u Ciebie? Czy teraz widzisz już, że czasami oceniasz siebie zbyt surowo, a w rzeczywistości ludzie reagują na Ciebie szczerą sympatią?