Niskie zarobki, zbyt wysokie wymagania, toksyczny klimat w zespole… – to tylko kilka najczęstszych powodów, dla których zastanawiamy się nad zmianą aktualnej pracy. Jakie kroki warto podjąć przed tym posunięciem? W jaki sposób przygotować się do tej zmiany? Jak utwierdzić się w tej decyzji? Etap zmiany pracy to czas, w którym w naszych głowach rodzi się naprawdę wiele pytań – ten artykuł pomoże Ci znaleźć odpowiedź na co najmniej kilka z nich!
Swoją drogę zawodową rozpocząłem w wieku 13 lat. Roznosiłem ulotki, sprzątałem w restauracjach, prowadziłem sklep komputerowy, byłem akwarystą, barmanem, menedżerem, grafikiem aż w końcu zacząłem pracować „u siebie” – ale to już inna para kaloszy. Pamiętam, że zmiana miejsca pracy zawsze wiązała się u mnie z dużym niepokojem – „co na to wszystko powie szef?”, „jak to odbiorą współpracownicy?”. Kolejny stres nadchodził w momencie, w którym miałem rozpocząć pracę w nowym miejscu – „jak ja się tam odnajdę?”, „czy trafię na fajnych ludzi?”. Pytań nie było końca, a jako osoba skłonna do nadmiernych przemyśleń tylko niepotrzebnie je dodatkowo mnożyłem. Ostatnio dużo myślę nad swoją przeszłością i staram się z niej wyciągać wnioski – jak to mawiają: „najlepiej uczyć się na błędach”. Ja często rozwijam to przysłowie o słowo CUDZYCH – czyli: „najlepiej uczyć się na cudzych błędach”. Wymienione sytuacje to historie z mojego życia lub te, które zaobserwowałem na swojej drodze. Zakładam, że decyzja o zmianie została już przez Ciebie podjęta, a teraz zastanawiasz się jak przejść przez ten etap – oto kilka błędów, jakie popełnia się w tym trudnym czasie:
Spis treści
Nie podjąłem żadnych kroków mogących poprawić moją sytuację w aktualnym miejscu pracy
Co skłoniło Cię do podjęcia decyzji o zmianie pracy? Jeżeli przyczyną są niesatysfakcjonujące zarobki, słabe warunki w miejscu pracy lub zbyt wysokie wymagania to może warto podjąć próbę i porozmawiać z przełożonym na temat poprawy tych warunków? Tak wiem, jedną z najbardziej stresujących rozmów, jakie można podjąć z przełożonym, jest właśnie ta, o podwyżce. Często unikamy tematu pieniędzy do tego stopnia, że wolimy zmienić pracę niż porozmawiać o podwyżce. To zła praktyka – ja też kiedyś bałem się tego tematu. Jednak warto przełamać tę barierę psychologiczną – to będzie przełomowy moment w Twoim życiu. Jeżeli przełamiesz się teraz, to na dalszej ścieżce rozwoju będzie Ci łatwiej rozmawiać o stawkach. A efekt? Podjęłaś próbę i teraz już jasno wiesz, na czym stoisz!
O tym, że zmieniam pracę, mój szef dowiedział się w ostatniej kolejności
Oczywiście, człowiek jest istotą stadną i często chce się podzielić nowiną ze współpracownikami. Warto jednak zadbać o odpowiednią kolejność przekazu – najpierw poinformuj szefostwo o swoich zamiarach. Pamiętaj, że informacja rozpowiedziana przez Ciebie po całym zespole, najprawdopodobniej w końcu trafi i do szefostwa – czy tworzy to dobre podłoże pod rozmowę o zwolnieniu?
Zwolniłem się nie kończąc wyznaczonych zadań/opuściłem miejsce pracy bez słowa
Nigdy nie rozumiałem, jak można zwolnić się bez dopełnienia zleconych obowiązków – po prostu wyjść z pracy. Jest to skrajnie niedojrzałym zachowaniem. Twoje niedokończone zadania spadną na barki kogoś innego z zespołu. Może osoby, którą lubiłeś? Zastanów się, co pomyśli o Tobie przełożony w takiej sytuacji – nigdy nie wiesz, jak ułoży się Twoje życie, dlatego nie należy palić mostów za sobą.
Zwolniłem się z pracy nie mając pewnej alternatywy, ani oszczędności
Zmiana pracy bez opcji podjęcia nowej oraz bez oszczędności pozwalających na przetrwanie okresu pomiędzy rozwiązaniem umowy a podpisaniem następnej nie jest zbyt dobrym pomysłem. Okres przejściowy zawsze wiąże się ze stresem – dlatego więc do zmiany pracy warto się odpowiednio przygotować. Pieniądze najlepiej odkładać zawsze – nawet niewielkie kwoty. Taka poduszka finansowa da Ci chwilę wytchnienia w sytuacji zmiany. Jeżeli chodzi o szukanie nowej pracy, to im szybciej je rozpoczniesz, tym lepiej. A najlepiej, jest rozwiązać stosunek pracy dopiero w momencie, w którym wiemy, że od określonego dnia rozpoczniesz pracę w nowym miejscu. Więcej na temat zmiany pracy i jak się do niej przygotować dowiecie się z materiału opublikowanego na kanale Szkoła Kariery:
Nie sprawdziłem opinii o nowym miejscu pracy
Szczegółowe zapoznanie się z opiniami byłych i aktualnych pracowników da Ci pogląd na realia pracy w nowym miejscu. Opinie te znajdziesz na forach internetowych i serwisach pracowniczych. Gdybym o tym wiedział wcześniej, to pewnie nie trafiłbym do kilku miejsc…
Podsumowując, przed zmianą pracy warto się zabezpieczyć finansowo lub zawodowo, pozostawić po sobie pozytywne wrażenie w starym miejscu i dokładnie sprawdzić nowe miejsce pracy. Oczywiście – proces zmiany pracy dla większości wiąże się ze stresem. Z drugiej jednak strony, zmiana to rozwój, a człowiek jest sumą zebranych doświadczeń – powodzenia!