Wokół tematu zmiany czasu jest wiele kontrowersji. Choć historia pokazuje, że wprowadzono ją ze względów ekonomicznych, dziś przestaje mieć to sens. Wręcz odwrotnie. Problemy z koncentracją, dyskomfort, problemy w firmach to tylko niektóre z kłopotów, które powoduje zmiana czasu. Od kiedy będzie zniesiona i czy w ogóle? Kiedy jest zmiana czasu z zimowego na letni? Podpowiadamy.
Spis treści
Kiedy zmieniamy czas z zimowego na letni?
Na początku zaznaczmy, kiedy zmiana czasu z zimowego na letni ma nastąpić w 2022 roku. Konkretna data to 27 marca 2022 roku. Kolejne przestawianie zegarków będzie miało miejsce po pół roku, a mianowicie 30 października 2022 roku.
O której zmiana czasu oficjalnie następuje? W marcu przestawiamy zegarki z godziny 2:00 na 3:00. Z kolei w październiku z godziny 3:00 na 2:00.
Jeśli często zastanawiasz się, kiedy zmiana czasu ma miejsce, możesz to z łatwością zidentyfikować. W marcu, robimy to w ostatnim tygodniu miesiąca, a konkretniej z soboty na niedzielę. Z kolei przestawienie zegarków zimą obowiązuje w ostatnią niedzielę października.
Niestety, zmiana czasu nie jest korzystna dla każdego. Niektórzy odczuwają w tym dniu zmęczenie, a przedsiębiorstwa mają nie lada wyzwanie, jak zorganizować pracę zmianową. Szczególnie dotyka to bankowości, transportu i logistyki. W poniższym artykule podpowiemy Ci, po co zmiana czasu została wprowadzona, a także jakie są szanse na zrezygnowanie z tego procesu.
Po co w ogóle ta zmiana czasu na letni?
Przyzwyczailiśmy się już do tego, że dwa razy do roku odbywa się zmiana czasu. Po co jednak przestawiamy zegarki? Dawniej pojawiało się wiele teorii na temat tego, jak zmiana czasu – letni i zimowy – może wpłynąć na codzienne życie społeczeństwa. Pierwszy wspomniał o tym Benjamin Franklin w XVIII wieku, zaznaczając, że można wcześniej wstawać i wcześniej kłaść się spać. Kolejne spekulacje na ten temat pojawiły się ponad 100 lat później w Anglii i dotyczyły z kolei oszczędności na oświetleniu. Oficjalnie pierwsza zmiana nastąpiła w 1916 roku w Niemczech, podczas I Wojny Światowej. Stopniowo przenosiła się na kolejne kraje, aktualnie jest stosowana w prawie 70 państwach na całym świecie, w tym głównie na terenie Europy. Często miała charakter czysto ekonomiczny, w celu np. oszczędności prądu.
W teorii wszystko to się sprawdziło, jednak z biegiem lat, wraz z rozwojem nowoczesnych rozwiązań technologicznych, przestało mieć sens. Urządzenia elektroniczne działają przez wiele godzin, nie ma to aktualnie związku z tym, kiedy zmiana czasu ma nastąpić i jaki ma mieć wpływ na oszczędność energii. 10 lat temu w Rosji zaprzestano tej praktyki.
Nie da się ukryć, kiedy zmiana czasu na letni lub zimowy ma miejsce, ma to wpływ na samopoczucie. Często przekłada się na efektywność w pracy, koncentrację, a nawet bezpieczeństwo np. podczas prowadzenia samochodu. Przykładem, który wpływa negatywnie na komfort mieszkańców jest przymusowy postój pociągów. Coraz częściej pojawiają się dyskusje na temat tego, aby przestawianie zegarków zostało całkowicie zniesiona. Okazuje się jednak, że nie jest to takie proste.
Zmiana czasu wiąże się z wdrożeniem specjalnego rozkładu jazdy, który nie wpłynie jednak na czas przejazdu pociągów – zapewnia PKP Intercity. Komisja Europejska zabiega o wycofanie się ze zmian czasu, chciała aby w tym roku była to ostatnia zmiana.https://t.co/0829BUQnXj
— PolskieRadio24.pl (@PR24_pl) March 27, 2021
Kiedy koniec ze zmianą czasu?
Dla wielu osób dość kłopotliwa jest zmiana czasu – ostatni raz jednak nie nastąpi w 2022 roku. Według informacji, które dotarły z Ministerstwa Rozwoju i Technologii pod koniec zeszłego roku, nie toczą się aktualnie żadne procesy, które miałyby zmienić dotychczasową praktykę. Komisja Europejska jasno zaznacza, że zmiana czasu – czas letni i zimowy – będzie obowiązywać przez kolejne 5 lat (2022-2026). Na tej podstawie wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej musiały przygotować przepisy prawne, na podstawie których dotychczasowe ustalenia będą kontynuowane. Chodzi tu o wspólną datę rozpoczęcia i zakończenia stosowania czasu letniego, według konkretnego rozporządzenia. Nie ma to jednak związku z większymi zmianami dla obywateli krajów Unii Europejskiej, w tym naszych mieszkańców.
Dlaczego? Wszystko to wiąże się z wieloma zmianami, zarówno w sferze życia codziennego, jak i gospodarczego. Komisja Europejska może jednak wrócić do tego tematu ponownie. Aktualnie jednak, w trakcie trwającej pandemii, zniesienie zmiany czasu jest mało prawdopodobne.
Warto zaznaczyć, że Komisja Europejska już kilka lat temu przeprowadzała konsultacje społeczne. Wiele osób zastanawia się, kiedy ostatnia zmiana czasu nastąpi, bo w tej sprawie toczyły się rozmowy z ankieterami. Dla społeczeństwa wiąże się to z wieloma problemami, stąd też wśród respondentów zdecydowana większość nie popierała tej praktyki.
Dyskusje na temat zmiany czasu trwają nie tylko na poziomie Unii Europejskiej, ale także w polskim sejmie. Do Sejmu jeszcze w zeszłym roku został złożony projekt przez posłów PSL, który miał na celu przyspieszyć zniesienie obowiązku przestawiania zegarów. Zakładał wprowadzenie czasu letniego środkowoeuropejskiego jako czasu urzędowego w Polsce. Posłowie zaznaczyli w nim, że wszelkie zmiany czasu wpływają niekorzystnie na samopoczucie oraz utrudniają działanie wielu przedsiębiorstw. Projekt jednak nie doczekał się finalizacji.
Ostatecznie nie ma też oficjalnych informacji na temat tego, kiedy zmiana czasu zostanie zniesiona przez Unię Europejską i czy ostatecznie to się wydarzy. Zmiany czasu w najbliższych latach zostały już nawet bardziej sprecyzowane. Przykładowo, w 2023 roku wprowadzenie czasu letniego nastąpi 26 marca, a odwołanie 29 marca.