Zakup samochodu z drugiej ręki zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem – z drugiej jednak strony, na motoryzacyjnym rynku wtórnym można także trafić na prawdziwe okazje. Dlatego dziś, jako koneser dobrych okazji podpowiem Wam, na co zwrócić uwagę przy zakupie używanego auta. Bez obaw – nie musisz mieć specjalistycznej wiedzy, aby wykonać te proste testy. Zapraszam do lektury!
Spis treści
Sprawdź szczeliny pomiędzy elementami karoserii
Szerokość szczelin pomiędzy wszystkimi elementami karoserii samochodu powinna być jednakowa – jakiekolwiek nierówności, mogą świadczyć o tym, że samochód jest powypadkowy. Nie byłoby w tym nic złego, o ile sprzedawca uczciwie informuje o tym w ogłoszeniu. Jeżeli jednak zapewnia nas, że auto nie miało żadnej poważnej stłuczki, to nierówna szerokość szczelin może świadczyć o tym, że nie przedstawia on nam stanu faktycznego samochodu.
Czym różni się kolizja od wypadku?
Warto w tym miejscu nadmienić, że jeżeli auto jest bezwypadkowe, to nie oznacza to wcale, że nie przeszło ono wcześniej kolizji. Polskie prawo rozróżnia kolizję od wypadku. Oba te terminy określają zderzenie samochodu z innym pojazdem bądź przeszkodą. Do wypadku zostają wezwane służby, ponieważ osoby biorące w nim udział zostały poszkodowane. Jeżeli więc szukasz auta, które nigdy nie brało udziału w takich zdarzeniach, to poproś o doprecyzowanie, czy faktycznie nie przeszło ono wcześniej zderzenia z żadną przeszkodą. Temat ten porusza również Moto Doradca – sprawdź koniecznie ten materiał, ponieważ autor wspomina w nim również o innych ważnych pytaniach, które warto zadać przy zakupie auta z drugiej ręki.
Sprawdź historię samochodu
Historię samochodu możesz sprawdzić za darmo na rządowym portalu www.historiapojazdu.gov.pl. Alternatywą może być skorzystanie z portali komercyjnych, które za drobną opłatą wygenerują szczegółową historię danego auta.
Szukaj rudej gdzie się da
Ruda to rdza. Szukaj jej szczególnie na widocznych elementach podwozia oraz pod maską. Warto również zwrócić uwagę na stan lakieru – rdza często pojawia się również w miejscach ubytków i odprysków. Pojawienie się jakiejkolwiek rdzy w aucie może być podstawą do negocjowania ceny.
Wybierz na oględziny i jazdę próbną z mechanikiem
To normalne, jeżeli nie posiadasz specjalistycznej wiedzy motoryzacyjnej – dlatego na oględziny i jazdę próbną wybierz się z mechanikiem lub doświadczonym znajomym. Tylko taka osoba jest w stanie ocenić stan faktyczny auta. Dlatego ekspertowi pozostaw słuchanie silnika i ocenę tego, jak auto zachowuje się w trakcie jazdy. Ty natomiast możesz skoncentrować się na innym ważnym aspekcie zakupu, który często jest pomijany przez skupienie się na stanie technicznym. Nie zwracaj uwagi na dźwięki silnika, a po prostu na Twoją wygodę prowadzenia. Postaraj się ocenić czy będziesz się dobrze czuł w tym aucie, czy jednak nie lepiej poszukać czegoś innego.