Seryjni mordercy, psychopaci, sprawcy potwornych zbrodni. Wydawałoby się, że za czyny, jakich dokonali, społeczeństwo będzie jednogłośnie domagało się dla nich najsurowszej kary. Tymczasem mordercy zyskują swoich fanów, którzy zaczynają ich bronić, identyfikować się z nimi, czy wręcz szukać kontaktu. Co sprawia, że zwyrodnialcy tak nas przyciągają?
Jak to możliwe, że zbrodniarze mają swoich fanów? Dlaczego niektóre kobiety są tak zafascynowane mordercami, że piszą do nich listy i pragną spędzić z nimi resztę życia? Na te pytania odpowiada w swoim filmie autorka kanału Psycholoszka na YouTube. Omawia w nim zjawisko romantyzowania kryminalistów i wymienia też psychologiczne mechanizmy, które decydują o tym, że są oni dla pewnej grupy osób niezwykle atrakcyjni.
Fascynacja postaciami o dysfunkcyjnej osobowości może zacząć się właśnie od filmów i dokumentów, szczególnie tych fabularyzowanych. Wtedy można to wyjaśnić np. sympatią do aktora lub dobrze napisanym scenariuszem, który prezentuje bohatera jako wielowymiarową postać. To jak przedstawiony jest główny bohater i kto go odgrywa, może sprawić, że nawet odgrywając rolę bezwzględnego mordercy, zyska sympatię widzów. A Ci mogą z czasem zapomnieć, że prezentowana postać naprawdę odbierała życia w okrutny sposób. Szczególnie że taki film, czy serial nie musi wcale prezentować całej prawdy. Niektóre fragmenty prawdziwej historii mogą zostać przez twórców pominięte, jako nieciekawe lub mało znaczące dla samej fabuły.
Jednak nie potrzeba aż serialu, by sądzona za zbrodnię osoba zyskała grono wielbicieli i wielbicielek. W filmie na kanale Psycholoszka przytacza choćby Teda Bundy’ego, czy Camerona Herrina, którzy w trakcie procesu otrzymywali sporo zainteresowania i zyskali w społeczeństwie zagorzałych obrońców.
Autorka kanału omawia też postać Jeffrey Dahmera – seryjnego mordercy, o którym znów zrobiło się głośno za sprawą serialu na Netflixie. Pierwszy odcinek miał swoją premierę we wrześniu 2022 roku i szybko pobił rekord popularności na tym serwisie. Psycholoszka wyjaśnia, dlaczego jego postać mogła cieszyć się sympatią nie tylko wskutek dobrego aktorstwa czy świetnego scenariusza.
To czy idealizujemy zbrodniarzy, zależy od wielu czynników. To może być ich wygląd, status społeczny, czy inteligencja, jednak nie bez znaczenia pozostają też indywidualne cechy osób zafascynowanych mordercami. Więcej możecie dowiedzieć się, odwiedzając kanał Psycholoszka.