Spis treści
Sztuczki, które są dobre dla każdego
Praca przy komputerze, choć wydaje się identyczna dla wielu zawodów, różni się jednak diametralnie. Dlatego powstało wiele technik jej zoptymalizowania. Jedni potrzebują zaawansowanych programów do organizacji pracy, inni dużej automatyzacji czy priorytetyzacji procesów. To, co działa dla kolegi Tomka z działu księgowości, nie zadziała dla Anety z marketingu.
Istnieją jednak takie rzeczy, które usprawniają pracę niezależnie od działu czy wykonywanych codziennie czynności. To dzięki nim możemy realnie zyskać więcej czasu, który wykorzystamy sobie na szybsze skończenie projektu czy rozwinięcie swoich kompetencji.
Co dwa monitory, to nie jeden
Widok laptopa z podłączonym monitorem lub nawet dwoma, to już norma. Jednak wiele osób nadal podchodzi do tego rozwiązania opornie – często tłumacząc, że jeden ekran naprawdę wystarcza. I oczywiście taki minimalizm faktycznie nie stanowi zagrożenia dla naszej pracy, ale jeżeli spojrzymy na czas wykonywanych obowiązków – tu już jest problem.
Praca na jednym monitorze czy ekranie wiąże się z bardzo częstym przełączaniem między aplikacjami i oknami. Szukamy aplikacji, błądzimy, stale przerzucamy okienka i to robiąc powtarzający się proces. Dwa ekrany to swoboda, bo nie musimy ciągle klikać i gubić się w tej przestrzeni. W badaniu firmy Mavenlink pojawiły się nawet wnioski, że ponad 73% firm traci godzinę dziennie na przełączaniu się pomiędzy oknami.
Dodatkowa para dłoni
Laptopy przejęły władzę w naszych biurach, a komputery stacjonarne stanowią już naprawdę rzadki widok. Jednak wraz z ekspansją przenośnych urządzeń nadeszła era bardzo niskiej ergonomii. Laptopy sprawiły, że klawiatury, a często i myszki, poszły w odstawkę. Codzienna praca z touchpadem to wycisk dla naszych dłoni i palców, które męczą się i nie mogą nadążyć za naszą pracą.
Warto więc doposażyć nasze stanowisko pracy i wybrać wygodne oraz funkcjonalne klawiatury i myszki. Bardziej specjalistyczne zapewnią nam dostęp do wielu przydatnych opcji, takich jak utworzenie swoich komend i sekwencji. Myszka z kilkoma przyciskami może ułatwić nam wykonywanie codziennych procesów i przyspieszyć ich realizację. Rozbudowana klawiatura to możliwość przypisania czynności do klawiszy i tym samym jeszcze szybszego wypełniania dziesiątek tasków.
Nie tylko programy
Automatyzacja procesów i rozbudowana organizacja zadań to podstawa w wielu firmach, ale często takie zaawansowane techniki prowadzą do… straty czasu. Niekażdy profesjonalista potrzebuje płatnego czy skomplikowanego oprogramowania do rozpisywania swoich obowiązków. Często takie procesy sprawiają, że zamiast już zająć się pracą, my nadal wpisujemy swoje zadania do kilku programów. Ba, czasami nawet cały zespół może zyskać na lepszej komunikacji czy krótkim spotkaniom, zamiast porozumiewać się właśnie przez aplikacje typu Asana.
Przegląd naszych codziennych czynności, sprzętu i organizacji pracy może realnie pomóc nam zaoszczędzić czas w biurze. Często dużo, nie znaczy lepiej czy szybciej. Do tego wszystkiego warto też zastanowić się, czy warunki wokół nas nie utrudniają nam wykonywania pracy – jak czujemy się siedząc przy biurku, czy nie bolą nas oczy, czy nic nas nie rozprasza. A co zrobić z dodatkową godziną w ciągu dnia – to już wiecie Wy i na pewno z chęcią z tego skorzystacie.