To nieuniknione. Prędzej, czy później przychodzi czas na pierwszy telefon dla dziecka. Kiedy powinien nastąpić ten moment i na co zwrócić uwagę przy wyborze?
Nie ma znaczenia, czy patrzycie na ten temat przychylnym okiem, czy też podchodzicie do niego sceptycznie. Ten moment w końcu nastąpi i Wasze dziecko otrzyma swój pierwszy telefon komórkowy.
Z jednej strony to ogromne ułatwienie zarówno dla Was, jak i dla malucha – będziecie mogli mieć z nim kontakt, gdy zniknie z pola Waszego widzenia. Z drugiej strony to wiele niebezpieczeństw, bo w pewien sposób możecie stracić kontrolę nad prywatnymi sprawami swojego dziecka. Istnieje też ryzyko, że maluch zatraci się w cyfrowym świecie.
Jak zatem rozegrać temat pierwszego telefonu dla dziecka na tyle rozważnie, żeby było i bezpiecznie i użytecznie?
Spis treści
W jakim wieku dziecko powinno otrzymać swój pierwszy telefon?
Niestety odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wyniki badań przeprowadzonych przez Urząd Komunikacji Elektronicznej w 2021 wykazały, że najczęściej dzieci otrzymywały swój pierwszy telefon w wieku 7-8 lat.
Początek szkoły podstawowej to dobry moment, jednak warto brać pod uwagę kwestie indywidualne. Jeśli Wasza pociecha często wyjeżdża lub np. ma wiele zajęć pozalekcyjnych i kontakt z nią w celach logistycznych jest wysoce wskazany, to ten przedział wiekowy może być nieco niższy.
Jaki telefon wybrać dla dziecka?
Z założenia pierwszy telefon komórkowy dajemy dziecku, żeby mieć z nim kontakt. Pamiętajmy, że maluch nieprzyzwyczajony do nowego urządzenia może je łatwo zgubić lub zniszczyć. W związku z tym spokojnie sprawdzi się tutaj model używany lub taki z niższej półki cenowej.
Na smartfony z pełnym dostępem do Internetu przyjdzie jeszcze czas. Według badań Instytutu Wiedzy o Rodzinie i Społeczeństwie, dziecko poniżej 13-go roku życia nie jest jeszcze gotowe, żeby móc w pełni korzystać ze smartfona tak, jak robią to dorośli. Chodzi przede wszystkim o jego rozwój intelektualny i emocjonalny. Po pierwsze, niebieskie światło i szybko zmieniające się kolorowe obrazki nie wpływają dobrze na pracę mózgu. Po drugie, łatwo się uzależnić od przesiadywania na telefonie, co może prowadzić do wolniejszego rozwoju funkcji poznawczych, czy nieumiejętnego nawiązywania relacji z rówieśnikami.
Nasza twórczyni Aleksandra Załęska z bloga parentingowego mamanawypasie.pl ma dla Was kilka sprawdzonych podpowiedzi w temacie doboru odpowiedniego urządzenia. Z wykształcenia jest pedagożką, a prywatnie mamą Janka, który też otrzymał niedawno swój pierwszy telefon. W swoim artykule zdradza też, jak przygotować dziecko na korzystanie z komórki i na co szczególnie zwrócić uwagę.
Na co warto uważać?
W teorii nie zaleca się dawania małemu dziecku urządzenia z pełnym dostępem do Internetu i aplikacji typu smartfon. Pierwszy telefon powinien przede wszystkim pełnić funkcję kontaktową. Jednak w praktyce pod naciskiem w stylu bo cała klasa już taki telefon ma, w ręce malucha wpadają nowsze modele telefonów z dostępem do Internetu. A to może nieść za sobą wiele niebezpieczeństw. Maluch może łatwo trafić na treści, które nie są dla niego przeznaczone. Tutaj przyda się odpowiedzialna kontrola rodzicielska i małe wsparcie technologiczne w postaci specjalnych aplikacji, które monitorują aktywność dziecka na jego telefonie .
Maluch może też przez nieuwagę dokonać zakupów online, a te w mniejszym lub większym stopniu mogą obciążyć domowy budżet. Koniecznie sprawdźcie nasz artykuł, w którym doradzamy, jak uniknąć takich finansowych niespodzianek.
I na koniec najważniejsze – rozmawiajcie z dzieckiem. Korzystanie z telefonu to Wasza codzienność, dla malucha całkowita nowość. Dlatego warto z rozwagą przeprowadzić go przez ten proces i sprawić, żeby telefon był przede wszystkim pomocnikiem w dbaniu o jego bezpieczeństwo.