Spis treści
Kolejne upalne dni
W tym roku lato nie daje o sobie zapomnieć. Termometry co chwilę przekraczają 30 st. C., a nieraz zbliżają się nawet do 40 stopni. W cieniu oczywiście. W takich warunkach ciężko jest funkcjonować, szczególnie gdy temperatura w mieszkaniu jest niewiele niższa. A przecież człowiek najlepiej funkcjonuje, gdy termometry wewnętrzne oscylują w granicach 20 st. C.
Klimatyzacja wydaje się najrozsądniejszym wyjściem, ale niekoniecznie tak jest. Jej problematyczność to nawet nie kwestia kosztów. Skuteczny system wymaga montażu z wylotem poza mieszkanie, gdzie będzie odprowadzać gorące powietrze. Najmniej inwazyjnym rozwiązaniem jest puszczenie rury przez okno, ale to wciąż nie jest takie wygodne. A do tego jeszcze dochodzi podniesione zużycie prądu i konieczność regularnego czyszczenia klimatyzacji. Jak w takim razie poradzić sobie bez niej?
Operowanie oknami – nie zawsze intuicyjne
W upalne dni ludzie często otwierają okna w nadziei na uzyskanie chociaż najdrobniejszego przeciągu. Problem w tym, że powietrze na dworze jest gorące i suche. Wdziera się do mieszkania przez uchylone okna i jeszcze bardziej podgrzewa atmosferę. Kiedy temperatura na zewnątrz zaczyna się podnosić, należy zamknąć okna. Uzasadnienie jest proste: przeciągów i chłodu należy szukać rankami, w nocy i wieczorami. Jak na dworze pojawia się orzeźwiający wiaterek, a słońce skrywa się za horyzontem, warto przewietrzyć mieszkanie. Skumulowany w ten sposób chłód wolniej będzie uciekał, jeśli nie znajdzie drogi na zewnątrz w otwartych oknach.
Zasłonięte okna
Mieszkanie oświetlone słońcem potrafi wyglądać pięknie, ale jednocześnie mocno się nagrzewa. Jeśli chcesz tego uniknąć, lepiej zdecydować się na zasłonięcie okien. Doskonale sprawdzą się do tego przeciwsłoneczne folie naklejane na ramy okien wewnątrz mieszkania. Warto je zastosować, nawet jeśli masz żaluzje – one mogą nie wystarczyć. Doskonałym rozwiązaniem są również rolety zaciemniające. Wystarczy je zaciągnąć, a w pokoju robi się… noc.
Jeśli nie masz tego typu udogodnień, postaraj się improwizować. Żeby zablokować promienie słoneczne, można też wykorzystać taśmę klejącą i przykleić do okna tekturowe kartony przycięte do odpowiednich rozmiarów czy koce. Może nie wygląda to estetycznie, ale działa. A przy tak wysokich temperaturach, to właśnie skuteczność jest najważniejsza.
Chłodzenie powietrza
Można kupić w sklepie profesjonalne urządzenia do chłodzenia powietrza – najczęściej wykorzystują do tego zimną wodę z kostkami lodu, którą wlewa się do specjalnego pojemnika. Możesz także wykorzystać alternatywne metody ochłodzenia mieszkania. Przy oknach i przed wentylatorem porozwieszaj zwilżone zimną wodą ręczniki. Woda będzie parować i pochłaniać ciepło, tym samym obniżając temperaturę w pomieszczeniu. Zauważ, jak przyjemnie chłodno robi się w łazience, gdy nalejesz do wanny nieco zimnej wody – nawet bez wchodzenia do niej!
Ciekawym rozwiązaniem jest też ustawienie miski z zimną wodą i kostkami lodu przed wentylatorem. Kiedy będzie dmuchał w jej stronę, stworzy naprawdę chłodny powiew, który przyniesie ogromną ulgę. Jeśli w domu są małe dzieci lub zwierzęta, bezpieczniejszym rozwiązaniem może okazać się butelka z zamrożoną wodą. Jest mniej skuteczna od otwartej miski, ale również daje zauważalne efekty.
Tego lata temperatura jeszcze niejednokrotnie przekroczy 30 st. C. Warto poznać proste domowe sposoby na walkę z upałem. Pamiętaj też o nawodnieniu, które przy takiej pogodzie jest szczególnie istotne. Dbaj o siebie i nie pozwól, żeby wysokie temperatury negatywnie wpłynęły na Twoje samopoczucie.