Spis treści
Pieniądze za urodzenia dziecka
Jedna z firm budowlanych w Korei Południowej postanowiła przyczynić się do walki z niżem demograficznym. W związku z tym ogłosiła, że zapłaci 75 tys. dolarów każdemu ze swoich pracowników, który będzie miał dziecko. Zarząd firmy przewiduje, że na ten cel będzie musiał przekazać miliony dolarów i zrobi to z wielką przyjemnością. Booyoung Group z siedzibą w Seulu informuje, że oferowane przez nich pieniądze mają stanowić odciążenie kosztów związanych z wychowywaniem dzieci. Prezes firmy, Lee Joong-keun, dodał, że wprowadzony właśnie system obejmuje również pracowników, którym dziecko urodziło się po 2021 roku. Każdy z nich dostanie po 75 tysięcy dolarów za każde dziecko. Premia ta nie jest ograniczona do jednej wypłaty świadczenia na rodzinę, ale taką samą kwotę dostaje się za pierwsze i za każde kolejne dziecko aż do momentu zamknięcia projektu (data nie jest jeszcze ustalona). Oznacza to, że firma zapłaci ponad 5 mln dolarów pracownikom, którzy już są rodzicami.
To jeszcze nie jest koniec pomysłów, jakie w życie wprowadza Booyoung Group. Firma oświadczyła, że rodziny, którym urodzi się łącznie 3 dzieci, będą mogły wybrać pomiędzy 225 tys. dolarów lub mieszkaniem na własność. W tym celu jednak konieczne jest domknięcie ustaleń z rządem, który musi udostępnić firmie działkę pod budowę.
Korean property and construction giant Booyoung Group announced an initiative offering 100 million won ($75,100) per child for employees becoming parents, coupled with a proposal to provide rental housing for those with three or more children. https://t.co/xAImrEOnhv
— The Korea JoongAng Daily (@JoongAngDaily) February 5, 2024
Najniższy na świecie współczynnik urodzeń
Obecnie to właśnie Korea Południowa ma najniższy na świecie współczynnik urodzeń, który w 2022 roku wynosił zaledwie 0.78. Analizy ekspertów wykazują, że do 2025 roku wciąż będzie on spadał i wyniesie 0,65. Starzejące się społeczeństwo i coraz mniejsza ilość osób w wieku produkcyjnym sprawia, że kraj stoi na krawędzi katastrofy demograficznej. Problem ten dotyka również inne kraje Azji, takie jak Japonia czy Chiny. Jest to spowodowane m.in. unikaniem imigracji, co przekłada się na trudności związane ze spadającą populacją młodych ludzi.
Problem ten, choć z innych przyczyn, dotyka również Europy. W ostatnich latach w Polsce coraz głośniej mówi się o spadającym współczynniku urodzeń. Chociaż sytuacja jest zdecydowanie lepsza niż na Wschodzie, to wymaga uwagi oraz prac nad rozwiązaniem związanych z nią problemów. Pomocne w tym miały być różnego rodzaju formy wsparcia dla młodych rodzin, takie jak np. wprowadzenie świadczenia 500+, które obecnie wynosi 800 zł. Mimo to współczynnik urodzeń wciąż spada, a rząd szuka nowych sposobów na zwiększenie populacji Polski.
Czasy są niespokojne i często nie zachęcają do zakładania rodziny. To prowadzi do spadku współczynnika urodzeń i niżu demograficznego. Jak można temu przeciwdziałać?