Dzieci lubią czuć się pewnie, bezpiecznie i stabilnie. Podstawą i ostoją dla dziecięcego poczucia bezpieczeństwa jest rodzic. W większości przypadków rodzice nie mogą jednak przebywać z dzieckiem non-stop. Maluch na pewnym etapie swojego życia zaczyna zostawać z babcią, dziadkiem, nianią albo idzie do żłobka lub przedszkola. I najgorsze, co w takiej sytuacji może zrobić rodzic, to wyjść bez ostrzeżenia, kiedy dziecko nie będzie widziało. Bo jak powiem, że wychodzę, to będzie płakał.
Spis treści
I tak będzie płakał
Dla dziecka rozłąka z mamą lub tatą, którzy do tej pory byli przy nim zawsze i bez względu na okoliczności, zawsze będzie trudna. Wychodzenie po kryjomu, bez ostrzeżenia, kiedy maluch nie widzi, być może będzie łatwiejsze dla Ciebie – ale nigdy dla dziecka. Najprawdopodobniej maluch po Twoim wyjściu tak czy tak będzie płakał, a do tego poczuje się opuszczony i oszukany przez najbliższą i najukochańszą osobę. A przecież na pewno tego nie chcesz.
No to jak pożegnać się z dzieckiem?
Dziecku początkowo trudno będzie zrozumieć, że musisz wyjść. To naturalne. Naturalny jest też płacz i tęsknota. Niestety – nie ma magicznego zaklęcia, które sprawi, że Twoje dziecko, które do tej pory rozpaczało przy rozstaniu, nagle beztrosko powie „no, to pa, jedź już!” i pójdzie się bawić.
Użycie odpowiednich komunikatów może jednak sprawić, że to rozstanie będzie trochę łatwiejsze. I dla Ciebie, i dla dziecka. O tym, co możesz powiedzieć, by dziecko zostało z poczuciem, że jest kochane i rozumiane, pisze Magdalena Boćko-Mysiorska.
Co mówi Magdalena? Kluczem jest zrozumienie emocji dziecka. Powiedz rozumiem, że Ci smutno. Albo możesz się złościć, że wyjeżdżam – to normalne. Pokaż dziecku, że jest bezpieczne, bo zostaje np. z ukochaną babcią. Zapewnij, że wrócisz, tak jak zawsze wracasz i że kochasz je niezależnie od tego, czy jesteście blisko siebie, czy daleko. Możesz też zaplanować wspólnie z dzieckiem, co będziecie robić, gdy już wrócisz. Tylko uwaga! Pamiętaj, by dotrzymać słowa. Nawet jeśli dziecko zdąży już zapomnieć o zaplanowanych aktywnościach – przypomnij mu o nich!
Nawet najbardziej przepełniona miłością i zrozumieniem komunikacja nie sprawi, że maluch przestanie płakać czy tęsknić. Rozstania, szczególnie te pierwsze, zawsze są trudne. Ale kiedy emocje już wybrzmią, dziecku po takim pożegnaniu będzie nieco łatwiej pogodzić się z rozłąką.