Spis treści
Woda na Marsie
Nie jest już tajemnicą, że miliardy lat temu na powierzchni Marsa były rzeki i jeziora. Później miały wyparować, a na planecie pozostały tylko ich ślady. Tu jednak sytuacja wygląda nieco inaczej. W świetle najnowszych odkryć dokonanych przez łazik NASA Insight, ogromne ilości wody „skryły się” we wnętrzu planety. To oznacza, że pod powierzchnią Czerwonej Planety znajduje się cały ocean wody w stanie ciekłym.
Jest jedno „ale”
Oczywiście, jak to zwykle w przypadku wielkich odkryć, nie mogło zabraknąć pewnych przeszkód. Woda na Marsie znajduje się na głębokości od 11 do 20 kilometrów. Ale ilość tej wody robi wrażenie, bo słowo „ocean” nie oddaje jej ogromu. Gdyby wydobyć całą wodę z wnętrza planety na powierzchnię, przykryłaby całego Marsa oceanem o głębokości ok. 1 km. Niestety dostęp do wody będzie bardzo utrudniony.
Mars water: Reservoir found deep in Martian rocks https://t.co/zd2Pu8SCHS
— BBC Science News (@BBCScienceNews) August 12, 2024
Najgłębszy wykonany odwiert na Ziemi ma 12 km. Teoretycznie tyle wystarczy, żeby dostać się do marsjańskiego podziemnego oceanu. W praktyce już tak różowo nie jest. Wykonanie takiego odwiertu w ziemskich warunkach było czasochłonne i trudne, nawet pomimo niemal nieograniczonej ilości potrzebnych materiałów i energii. Na Marsie tych rzeczy nie będzie, dlatego naukowcy muszą wymyślić coś, co pozwoli skorzystać z zapasu Czerwonej Planety.
Czy ocean oznacza życie?
Nie jest wykluczone, że w tym niezwykłym środowisku znajdują się drobne formy życia. Gwarancji na to jednak nie ma, bo sama woda nie wystarczy. A na głębokości ponad 11 kilometrów, uzyskanie warunków potrzebnych dla przetrwania życia jest wyjątkowo ciężkie.
Najnowsze odkrycie naukowców ma jeszcze jedno znaczenie. Wiadomość o oceanie znajdującym się pod powierzchnią Marsa ułatwi dalsze badania nad Czerwoną Planetą. Przede wszystkim pomoże zrozumieć cykl wodny na Marsie, a to pozwoli odkryć procesy ewolucji klimatu, wnętrza i powierzchni planety na przestrzeni miliardów lat. Ta wiedza z kolei może okazać się kluczowa w kontekście planowanej kolonizacji Marsa.
Kosmos jest fascynującym tematem, który pobudza wyobraźnię i sprawia, że człowiek może poczuć się malutki. Czy odkrycie wody na Marsie jest wstępem do zrealizowania scenariuszy sci-fi o podróżach międzyplanetarnych?