Nie ma dnia byśmy nie słyszeli o kolejnych firmach, które wycofują się z rynku rosyjskiego. Wśród nich są oczywiście także producenci samochodów, którzy stanowczo odcinają się od imperialnej polityki agresora. Czy konsekwencje ich decyzji będą dla Rosji bardzo opłakane w skutkach? Wiele na to wskazuje.
Prawdziwą kopalnią wiedzy na temat reakcji czołowych koncernów motoryzacyjnych na wojnę wypowiedzianą przez Rosję jest blog MotoPodPrąd.pl. Niedawno Wojciech Krzemiński, powołując się na słowa szefa niemieckiego instytutu Duisburg Center for Automotive Research, poinformował, że sprzedaż nowych samochodów w Rosji niebawem może spaść nawet o 50%!
Sprzedaż nowych aut w Rosji może spaść o 50 procent już w 2022 roku. To katastrofa rynkowa
Należy przy tym podkreślić, że jak na razie są to wyłącznie szacunki, bowiem wiele zależy od tego, jak zachowają się Chiny. Jeśli ostatecznie wyciągną do Putina pomocną dłoń, wówczas ban ze strony producentów samochodów nie będzie aż tak mocno odczuwalny. W takiej sytuacji – według prognoz – sprzedaż spadłaby już „tylko” o 30%.
Spis treści
Nie tylko koniec sprzedaży
Niezależnie od tego czy Chiny wyraźnie wstawią się za Rosją, postawa wielu koncernów naprawdę może się podobać. Mi zaś w sposób szczególny zaimponowała marka Ford.
Oczywista decyzja Forda. Zawieszenie produkcji i wsparcie uchodźców z Ukrainy
Amerykański producent nie dość, że zaprzestał sprzedaży swoich pojazdów w kraju agresora, to jeszcze przekazał darowiznę w kwocie 100 000 dolarów na rzecz organizacji wspierającej Ukraińców, którzy musieli opuścić swoje domy. Zapewne niektórzy stwierdzą, że to tylko kropla w morzu potrzeb, ale wszyscy doskonale wiemy, że najłatwiej liczy się cudze pieniądze…
BMW nie dla oligarchy
Gdy w grę wchodzi ludzkie życie, kwestie finansowe bardzo często schodzą na dalszy plan Z tego samego założenia wyszli włodarze BMW, którzy również zawiesili swoją działalność w Rosji.
BMW dołącza do zacnego grona. Wstrzymuje produkcję i dostawy do Rosji
Niestety decyzja ta będzie odczuwalna także dla klientów z Europy Zachodniej. Należy mieć świadomość, że zakłady BMW w Kaliningradzie produkowały także pojazdy dla innych krajów. W związku z tym w najbliższym czasie należy spodziewać się znacznie mniejszej podaży samochodów od bawarskiego producenta.
Przesiadka na Ładę?
Do grona koncernów, które wypowiedziały Rosji wojnę ekonomiczną dołączyło także Volvo. Szwedzka firma pojęła jedyną słuszną decyzję i całkowicie zawiesiła w tym kraju produkcję i sprzedaż aut.
Volvo podjęło słuszną decyzję. Zawiesza produkcję i sprzedaż samochodów w Rosji
Czy to oznacza, że Rosjanie będą jeździć wyłącznie Ładami? Co najwyżej tymi mocno wysłużonymi. W powyższym wpisie przeczytacie także o tym, że Renault, posiadające pakiet większościowy w Lada Auto Holding, również wypięło się na agresora. I bardzo dobrze!