Jak to jest, znaleźć tani bilet na przelot, kupić go, spakować się i polecieć? My tego nie wiemy. Wiedzą to natomiast Magda i Mateusz – para młodych podróżników i autorów instagramowego profilu podrozezjajem. Ich cechą szczególną jest właśnie to: bardzo elastyczne podejście do życia codziennego i umiejętność godzenia pracy ze spontanicznymi podróżami do najdalszych zakątków świata. O czysto technicznym talencie do wyszukiwania super okazyjnych cen biletów na samolot czy inne środki lokomocji, nie wspominając… Magda na co dzień uczy angielskiego i robi naprawdę świetne zdjęcia. Mateusz jest… kierowcą stołecznego autobusu, który bardzo chętnie pokazuje jak wygląda jego praca od kulis. Na kanałach pary znajdziecie zatem i niezwykle interesujące, opatrzone bardzo dobrymi zdjęciami, relacje z niskobudżetowych, często spontanicznych podróży, i wpisy o tym, czym para zajmuje się na co dzień. Szerzej opisaliśmy to w artykule, do którego lektury, gorąco Was zachęcamy: TWÓRCY TYGODNIA: MAGDA I MATEUSZ / PODRÓŻE Z JAJEM >>> Nie przedłużając! Poniżej znajduje się 7 pytań, które zadajemy naszym Twórcom w ramach cyklu Kwestionariusz Blabera. Robimy to po to, aby dowiedzieć się, jakie jest ich zdanie na temat polskiej blogosfery – ale nie tylko. Pytamy także o kwestie związane z ich kanałami. O inspiracje, sposoby radzenia sobie z hejtem czy zupełnie przyziemne kwestie, takie jak możliwość utrzymania się z pieniędzy zarobionych w sieci. Jak na nasze pytania odpowiedziała nasza para podróżników? Zaczynamy!
Odpowiadają: Magda i Mateusz / Podróże z jajem
Instagram: podrozezjajem
Facebook: Podróże z jajem
Spis treści
Pytanie 1: Skąd czerpiecie inspiracje do tworzenia swoich treści?
Inspiracje do tworzenia swoich treści czerpiemy przede wszystkim ze stylu naszego życia. Obserwujemy również innych użytkowników Instagrama, ale “kręgosłup” naszej działalności to po prostu nasz, mamy nadzieję, unikatowy styl. Trzeba też podzielić źródła inspiracji na dwie różne kategorie – bo czym innym jest tworzenie treści podczas podróży (zarówno tych za miedzę, jak i na drugi koniec świata), a czym innym jest tworzenie treści podczas “normalnego” życia, bo na te podróże jakoś trzeba zarobić 😉
Pytanie 2: Ile czasu zajmuje Wam stworzenie wpisu na Instagram lub Facebooka?
Za długo! Generalnie opieramy działalność na Instagramie, który z automatu dodaje post na Facebooka, ale żeby i to zrobić, to nierzadko poświęcamy nawet kilka godzin. Zdarza się, że zajmuje to kilkadziesiąt minut (w przypadku na przykład jednego czy dwóch zdjęć i prostszego tekstu) do kilku godzin (np. w przypadku rolki). Idzie na to bardzo dużo czasu i chcielibyśmy to jakoś skrócić, ale bez strat na jakości chyba się nie da.
Pytanie 3: Czy da się żyć z blogowania?
Mając duże zasięgi i intratne współprace z różnymi markami – na pewno. Przy posiadaniu dużej liczby odbiorców treści można też sprzedawać swoje produkty (książki, ebooki, presety, poradniki, zdjęcia, sesje itd.), dużo na tym zarabiając. My jesteśmy na takim poziomie, że dostajemy około 200-300zł miesięcznie z Patronite i sporadycznie trafi się jakaś płatna współpraca, ale też na niewysokie kwoty. Odrzucamy propozycje współprac, które są niezwiązane z naszym kanałem, a dość często trafiają się propozycje chociażby reklam suplementów diety. Kwoty, które obecnie zarabiamy, pozwalają nam kupić co najwyżej tanie bilety lotnicze raz na jakiś czas, ale i tak jesteśmy za nie ogromnie wdzięczni, bo to oznacza, że ktoś rezygnuje ze swojej kawki czy obiadu na mieście, żeby nas wspomóc.
Pytanie 4: Co zmienilibyście w polskiej blogosferze?
Niech każdy robi to co chce, a odbiorcy i tak zweryfikują to, czy im się to podoba. Nie lubimy wchodzić z butami w czyjeś działania, więc ciężko tak naprawdę powiedzieć, co byśmy zmienili w polskiej blogosferze. Każdy ma jakiś swój styl prowadzenia konta i sposób na rozwój – raz działa lepiej, raz gorzej. Nieraz natrafiamy na wyjątkowo irytujące zachowania i sposób bycia… Co zrobić? Po prostu unfollow i każdy żyje swoim życiem. Jednak możemy przyczepić się do kont, które po osiągnięciu pewnych zasięgów zamieniły się w kanał reklamowy, gdzie każdy lub prawie każdy post jest sponsorowany.
Pytanie 5: Czytacie inne blogi? Śledzicie innych twórców internetowych? Na czyj blog lub profil w social mediach, zaglądacie regularnie?
Jest kilku twórców, których regularnie oglądamy na Instagramie – to na przykład Życie Dookoła Podróży, Gdzieś Ty Był, Dodoknitter, Szatrasie, czy Themimki. Na YouTuba zupełnie nie mamy czasu, więc nie zaglądamy.
Pytanie 6: Spotykacie się z hejtem? Jak sobie z nim radzicie?
Bardzo rzadko spotykamy się z hejtem, bo nie robimy nic takiego, co by mogło być hejtowane. Sporadycznie zdarzają się niezbyt miłe komentarze, częściej jakieś konstruktywne uwagi, które zawsze przyjmujemy i zawsze dyskutujemy, żeby zrozumieć naszego obserwatora. Zdarzyło się, że pewna osoba pisała pod naszymi postami głupie/przykre komentarze i było widać, że nieustannie szuka możliwości ‘dopieczenia’ nam. W takiej sytuacji konieczna jest opcja ‘zablokuj’, aby mieć zdrową głowę i nie ulec negatywnemu wpływowi.
Pytanie 7: Gdybyście mogli opisać treści, które tworzycie jednym zdaniem – tak, by zachęcić czytelników do ich czytania/sprawdzania, jak brzmiałoby to zdanie?
Znajdziesz u nas spanie na dzikusa w dziwnych miejscach, autostop, jeżdżenie autobusem po Warszawie, piękne zdjęcia i kontakt z lokalnymi mieszkańcami. Czekamy na Ciebie!
Dzięki za rozmowę!
Ps. Wszystkie zdjęcia (okładka również!) są autorstwa Magdy i Mateusza. Świetne, prawda?