W ostatnich czasach słychać coraz więcej normalizujących głosów w temacie zdrowia psychicznego. Jednak jak pokazały ostatnie dni, nie wszędzie… Klaudia Halejcio, która znana jest ze swoich humorystycznych filmików na TikToku, według wielu Internautów przekroczyła granicę dobrego smaku. O co chodzi?
Wielu ludzi, którzy zmagają się z niepełnosprawnościami intelektualnymi, jak i tych, którzy chorują psychicznie, walczy o to, żeby być traktowanymi poważnie. Również reszta społeczeństwa ma coraz wyższą świadomość tego, jak wygląda codzienność takich osób i traktuje je ze zrozumieniem. Coraz rzadziej się ich ośmiesza, wyklucza, czy wytyka różnice.
Spis treści
Social media, a postawy społeczne
Duży wpływ na nasze życie mają media społecznościowe, z których korzystamy na co dzień. Obecnie to głównie z nich dowiadujemy się nowinek ze świata, wyrabiamy sobie opinie na konkretne tematy, czy kształtujemy swoje postawy społeczne i podejście do wielu spraw.
Niestety niektórzy influencerzy, zwłaszcza ci z ogromnymi zasięgami, zdaje się zapominać, że to, czym dzielą się w sieci, może mieć wpływ na innych. Ich zadaniem jest wyznaczanie trendów. I o ile bycie wyznacznikiem tego, co warto teraz ubierać lub w jakie miejsce się wybrać na wakacje nikomu nie szkodzi, o tyle prezentowanie pewnych zachowań może wyrządzić sporą krzywdę.
Jednak nie tak zabawnie
Klaudia Halejcio jest aktorką i digital influencerką. Zarówno na jej TikToku, jak i Instagramie znajdziemy wiele krótkich i zabawnych filmików. Przedstawiają zazwyczaj życiowe sytuacje, z którymi możemy się utożsamiać. Do czasu. Na początku czerwca Klaudia opublikowała na swoim TikToku film, który zdecydowanie nie spodobał się jej społeczności. Widać na nim influencerkę, która robiąc zeza i wydymając usta, stara się klaskać w dłonie, w tle słychać głos „jeśli jesteś psychicznie zdrowy, klaśnij raz”. Wielu internautów jednoznacznie oceniło tę treść jako nabijanie się z osób, które zmagają się z problemami psychicznymi.
Nie przeszkodziło to Klaudii w ponownym udostępnieniu filmu kilka dni później, tym razem na swoim Instagramie. Tutaj również odzew był bardzo podobny, oto kilka komentarzy:
Myślę, że nic fajnego. Walczymy z normalizacja zdrowa psychicznego, a pojawiają się filmiki które stygmatyzują tak ważny temat. Nie podoba mi się
Mało śmieszne z pkt widzenia mamy syna z mpdz (mózgowe porażenie dziecięce)
Jak widać pomimo wielu kampanii ma temat zdrowia psychicznego, wciąż panuje u nas ogrom niewiedzy :/
Temat poruszyła na swoim Instagramie również nasza twórczyni Karolina Tuchalska-Siermińska, która jest psycholożką.
Halo, jest tam kto?
Wiele portali plotkarskich zainteresowało się treścią filmiku Klaudii. Otwarcie piszą o tym, że granica dobrego smaku została przekroczona. Pomału przeradza się to w kryzys wizerunkowych rangi tego, którego w zeszłym roku, na własne życzenie, doświadczyła Agnieszka Kaczorowska (więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.) Mimo napływających z każdej strony słów dezaprobaty, Klaudia nie zdecydowała się na usunięcie posta. Wciąż jest aktywna w swoich social mediach i na bieżąco dodaje nowe Instastories. Brak jakiejkolwiek reakcji pozwala jedynie przypuszczać, że aktorka liczy na to, że sytuacja niebawem się wyciszy.
Co można by było zrobić?
Obecnie na swoim Instagramie Klaudia zgromadziła ponad 600.000 obserwujących. To naprawdę spora społeczność, a widząc negatywny odbiór jej ostatniej publikacji, warto byłoby nawiązać z nimi dialog i przekuć całe zamieszanie w coś wartościowego. To mogłyby być treści edukacyjne i normalizujące osoby z problemami psychicznymi lub wskazanie placówek lub fundacji, w których można liczyć na pomoc.
Jednak społeczność to nie wszystko. Zawód influencera w dużej mierze opiera się o współprace z różnymi markami, a te w razie braku reakcji Klaudii na zmieszanie spowodowane jej filmikiem, mogą wycofać się z kontraktów.
Naszym zdaniem dobrze by było, gdyby Klaudia zabrała głos w sprawie burzy, którą rozpętała. Dla wielu osób z pewnością jest inspiracją. Dlatego dobrze by było, jakby jej obserwatorzy zdawali sobie sprawę, że takie treści w żaden sposób nie powinny być przyzwoleniem na wyśmiewanie się z osób, które zmagają się z problemami psychicznymi.