Są takie rzeczy, których nie chcemy robić, mówić, a nawet słyszeć. I to jest OK, bo każdy ma swoje emocjonalne granice. Ich stawianie i obrona są prawem każdego człowieka, zarówno dorosłego, jak i dziecka. Choć jest to potrzebne, stawianie granic nie należy do najłatwiejszych zadań. Dlatego w trudnej sytuacji, gdy poczujecie się niekomfortowo, możecie użyć kilku prostych zdań, aby sobie pomóc.
Spis treści
Kiedy stawiać granice i po co?
Emocjonalne granice wyznaczają strefę naszego psychicznego bezpieczeństwa, której inne osoby nie mogą naruszać. Oczywiście, każdy z nas ma inną tolerancję i to, co ktoś puści mimo uszu, dla Was może być przykre. Dlatego należy o swoich granicach mówić jasno i otwarcie, bo ktoś może zwyczajnie nie wiedzieć, że w jakiś sposób Was rani.
Sytuacją, w której emocjonalne granice można postawić jest na przykład rozmowa, w której ktoś zaczyna żartować z Was w sposób, który Wam się nie podoba. Za cel bierze chorobę, wygląd lub cokolwiek innego, o czym nie macie ochoty dyskutować na forum, a już na pewno będąc obiektem docinków.
Inna sytuacja, w której warto postawić granicę to, gdy ktoś oczekuje, że rozwiążecie jego problemy. Tu wiele osób często poddaje się, aby przypadkiem nie wyjść na nieczułego egoistę, który nie zwraca uwagi na cierpienie innych. Ale co innego wysłuchać czyichś problemów, a co innego szukać z nim rozwiązania i poświęcać każdą wolna chwilę na jego sprawy. Zwłaszcza w momencie, gdy te problemy przerastają nasze kompetencje i zużywają zasoby, których potrzebujemy do pokonania własnych trudności.
Takich przykładów jest więcej i można by jeszcze długo wymieniać. Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Wam się być w sytuacji podobnej do tych opisanych powyżej i żałujecie, że w odpowiednim momencie z Waszej strony nie padło “STOP!”, to doskonale rozumiecie, o co chodzi.
Co powiedzieć, by postawić emocjonalne granice?
Czasu oczywiście cofnąć się nie da, ale możecie przygotować się na sytuacje, w których znów ktoś spróbuje naruszyć Wasze emocjonalne granice. Będzie wam łatwiej, jeśli będziecie wiedzieli, co powiedzieć w takiej chwili. Spis przykładowych zdań, które sprawdzą się w różnych scenariuszach, przygotowała na swoim profilu na Instagramie Karolina Tuchalska – Siermińska z odnova.net.
Jeśli ją obserwujecie i śledzicie jej bloga, wiecie, że jest psychologiem i terapeutką. Na swoich profilach uczy m.in., że nasze emocje są ważne, a odmawianie nie jest niegrzecznym zachowaniem, lecz obroną własnego “Ja”. W takim celu powstał najnowszy post na profilu @odnova.psycholog. Gdy rozmowa zmierza w kierunku, który Ci się nie podoba powiedz jedno ze zdań z poniższej infografiki:
Wyświetl ten post na Instagramie
Oczywiście, musimy pamiętać, że te wyrażenia działają w dwie strony. Może się zdarzyć, że to my usłyszymy je od kogoś, kogo granice nieumyślnie przekroczyliśmy. Wtedy należy to uszanować i zachować się tak, jak sami byśmy oczekiwali.