Zastanawiasz się, jak inne narody obchodzą Boże Narodzenie? Poznaj wyjątkowe obrzędy z różnych stron świata!
Spis treści
Hiszpański Turron
Aby odkryć najciekawsze zwyczaje świąteczne na świecie, wystarczy przyjechać do Hiszpanii. Tutaj na stole nie znajdziesz opłatka. W tej roli sprawdza się Turron (znany pod nazwą nugat), czyli chałwa z miodem i migdałami. Ponadto Hiszpanie podobnie jak Polacy chętnie przyozdabiają domy światełkami i budują szopki. Warto dodać, że to idealny kraj dla osób, które chcą spędzić święta przy cieplejszej aurze. Średnia temperatura w grudniu sięga aż 17 stopni.
Wigilia po niemiecku
Niemiecka wigilia jest dosyć skromna. Bardziej uroczysty charakter ma bożonarodzeniowy obiad. Nasi sąsiedzi chętnie składają sobie życzenia, choć nie dzielą się opłatkiem. Głównym daniem w dniu 25 grudnia jest gęś z ziemniakami lub knedlami. Dużą popularnością cieszy się pieczona kiełbasa. Na stołach nie brakuje również pieczonej kapisty oraz Weihnachtsstollen, czyli strucli z bakaliami.
W Niemczech nie ma zwyczaju pozostawiania wolnego nakrycia dla zbłąkanego wędrowca. Natomiast każdy może pod talerzem znaleźć pieniążek, który ma zapewnić szczęście w przyszłym roku. Ponadto dzieci otrzymują specjalne nakrycie z suszonymi i świeżymi owocami, orzechami i ciastami.
Angielskie tradycje
Skoro omawiamy najoryginalniejsze tradycje bożonarodzeniowe na świecie, trudno nie wspomnieć o świętach po angielsku. Tutaj króluje pieczony indyk oraz płonący pudding. Ponadto prezenty znajdują się w skarpetach, które wiszą na drzwiach. Dzieci znajdują je 25 grudnia.
Wigilia po włosku
Na wigilijnym stole we Włoszech znajdziemy aż 13 dań. Spożywa się postne potrawy, ryby i warzywa. Natomiast w Boże Narodzenie to czas na uroczysty obiad. Ponadto Włosi nie łamią się opłatkiem i nie składają sobie życzeń. Natomiast Babbo Natale przynosi prezenty w pierwszy dzień świąt.
Podobnie jak w Polsce, jednym z symboli świąt jest szopka. Jej budowa bardzo często wpisuje się w zwyczaje bożonarodzeniowe na świecie. Jednak w każdym kraju konstrukcje mogą wyglądać nico inaczej.
Pajęczyny na ukraińskich choinkach
Ukraińcy chętnie ozdabiają choinki pajęczynami. Te nie są przerażające, lecz mają symbolizować szczęście. Zwyczaj nawiązuje do historii biednej kobiety, która nie miała pieniędzy na zakup choinkowych dekoracji. Gdy obudziła się i zobaczyła drzewko pokryte pajęczyną, efekt miło ją zaskoczył. Znalezienie pajęczyny na choince w wielu krajach odbierane jest jako dobry znak.
Zobacz też: Najdziwniejsze zwyczaje na Boże Narodzenie w Europie
Korniszon na choince
Dziś Boże narodzenie na świecie obchodzi się na przeróżne sposoby. W wielu krajach popularna jest ozdoba choinkowa w kształcie korniszona. Osoba, która ją znajdzie może spodziewać się dodatkowego prezentu. Nie jest jasne, skąd ten zwyczaj pochodzi, lecz nic nie stoi na przeszkodzie, aby wprowadzić go do domu.
Islandzki kot Jólakötturinn
W niektórych krajach świętom towarzyszą legendy, a te nierzadko związane są z potworami. Należy do nich również islandzki kot Jólakötturinn. Chociaż koty kojarzą się z miłymi zwierzętami, ten pożera dzieci, które nie chcą pomagać przy domowych obowiązkach. W ten sposób rodzice przestrzegają pociechy, aby zachowywały się odpowiednio. Wówczas mogą liczyć na prezenty.
Wigilia po szwedzku
Szwedzi już od początku grudnia przygotowują się do świąt Bożego Narodzenia. Wtedy przystrajają domy. Warto dodać, że wigilia nie jest postna. Na stołach królują zarówno mięsa, jak i ryby. Ponadto prezentów nie rozdaje Mikołaj, lecz Jul Tomte – wesoły krasnal z brodą. Łatwo zauważyć, że tradycje wigilijne na świecie w różny sposób nawiązują do wręczania podarków.
Święta po norwesku
Pozostajemy w Skandynawii, gdyż bardzo ciekawe tradycje pochodzą również z Norwegii. To tutaj chowa się mopy i miotły przed złymi duchami, które powracają na ziemię w wigilijną noc i chcą urządzić sobie podniebne podróże.
Warto dodać, że święta w Norwegii są bardzo słodkie. Sklepy sprzedają rekordowe ilości słodyczy. W dodatku tradycja nakazuje, aby gospodyni przygotowała aż 7 ciast. Najczęściej na stołach goszczą ciastka marcepanowe oraz pierniki korzenne.
Ponadto Norwegowie podobnie jak Polacy, bardzo uroczyście podchodzą do Bożego Narodzenia. To zawsze czas spędzony z rodziną. W dodatku chętnie odwiedza się groby zmarłych.
Pasterka w Wenezueli
Czas przenieść się do Ameryki Południowej. Bardzo oryginalną tradycję przyjęli Wenezuelczycy. Otóż nie chodzą oni na pasterkę, lecz jeżdżą na rolkach. Zwyczaj jest tak popularny, że zamykane są ulice, aby uczestnicy mszy mogli bez trudu dojechać do kościoła. To zdecydowanie jeden z najciekawszych zwyczajów bożonarodzeniowych.
Boże Narodzenie w Austrii
Kolejna świąteczna tradycja pochodzi z Austrii. Najpopularniejsze jarmarki bożonarodzeniowe organizowane są w Wiedniu. Warto dodać, że kolędę Cicha Noc napisali właśnie Austriacy. Podobnie jak w Polsce, podczas wigilii czyta się fragmenty Pisma Świętego. Natomiast prezenty przynosi Kristkindl.
Trudno też nie wspomnieć o austriackich wypiekach. Do najbardziej znanych należy tiroler zelten, czyli ciasto z mleka, mąki, soli, miodu, masła i bakalii. Na stole znajdują się również pieczone migdały, kasztany, karp bądź pieczona kaczka.
Wiedeń to stolica w Austrii, która wygląda pięknie w okresie bożonarodzeniowym. Zobacz też inne magiczne miasta podczas świąt.
Fast Food jako element tradycji
Dziś tradycje świąteczne na świecie potrafią zaskakiwać. Nie inaczej jest w Japonii. To właśnie tutaj jednym z głównych dań jest kurczak popularnej sieci fast food. Tę tradycję zapoczątkowała kampania reklamowa z 1974 roku. Wówczas firma odnotowała największą sprzedaż właśnie podczas wigilii.