Choroby psychiczne są niezwykle paskudną przypadłością. Wyobraź sobie, że czujesz wszystko to, co czuje inna osoba, przyjemność i ból, albo jesteś przekonany (pomimo wszystkich dowodów iż jest inaczej), że jesteś martwy. To tylko wierzchołek góry lodowej. Są to tylko niektóre z dziwnych chorób mózgu, które nękają ludzi na przestrzeni lat. Niektórzy ludzie mają tak straszne choroby psychiczne, że jest to dla nas coś niebywałego. Oto niektóre z najdziwniejszych chorób psychicznych.
Zobacz również: 6 oznak, że masz poważne problemy ze zdrowiem

pinterest.com
Spis treści
1. Zespól Cotrada
Czyli syndrom „chodzącego trupa”. To niezwykle rzadkie zaburzenie psychiczne, które charakteryzuje się obecnością specyficznych urojeń. Chory uważa się za osobę zmarłą, którego ciało gnije i stopniowo się rozpada. Zaczyna się od smutnego nastroju, braku odczuwania przyjemności, spadku apetytu i bezsenności. Później pojawiają się odczucia, że narządy wewnętrzne przestają działać. Kończy się na próbach samobójczych lub śmierci. W ponad połowie przypadków, pacjenci uważają także, że są nieśmiertelni.
2. Synestezja lustrzana
Zaburzenie to sprawia, że ludzie czują to, co inni. Pewna kobieta, która pragnie zachować anonimowość poinformowała, że gdy widzi ludzi, którzy się przytulają, czuje jakby ją samą ktoś przytulał. Gdy widzi kogoś zranionego, czuje ból w tym samym miejscu co ta osoba. I nie może oglądać ludzi, którzy jedzą, bo czuje jakby ktoś wkładał jej jedzenie do ust. Ta kobieta cierpi na rzadki stan zwany lustrzaną synestezją, który sprawia, że fizycznie „czuje”, co inni wokół niej czują. Chociaż urodziła się z tą przypadłością, inni ludzie nabywają tę umiejętność po udarze lub amputowaniu kończyny. Pierwszy przypadek tej choroby zanotowano w 2005 roku i od tamtej pory było tylko kilka takich zdarzeń, co świadczy o prawdziwej rzadkości tej choroby.
3. Zespół obcej ręki
Niektórzy ludzie są przekonani, że ich ręka nie należy do nich. 82 -letnia kobieta doznała udaru mózgu, a po odzyskaniu przytomności, około sześciu tygodni później, mówiła, że jej lewa ręka nie należy do niej. Zamiast tego, była przekonana, że kończyna należy do jej do brata, który był z nią, kiedy dostała udaru. Czuła się tak, jakby ręka nie chciała robić tego co chciał umysł. To przypadek rzadkiej choroby neurologicznej, gdzie ruchy kończyn danej osoby odbywają się bez ich kontroli, co sprawia, że czują, że nie należą do nich. Stan ten może być spowodowany tym, że połączenia pomiędzy dwoma półkulami mózgu są zerwane, może też zdarzyć się po udarze mózgu lub podczas innego uszkodzenia.
4. Syndrom jerozolimski
Urojenia religijne podczas odwiedzania świętego miasta. Zdrowy niemiecki mężczyzna przyjechał do Jerozolimy, aby studiować judaizm, w poszukiwaniu jednej „prawdziwej” religii. Skończyło się na epizodzie psychotycznym w kościele Grobu Świętego, kościele zbudowanym na miejscu, gdzie uważano, że Jezus został ukrzyżowany i pogrzebany. Według naukowców, ten człowiek może cierpieć z powodu syndromu jerozolimskiego, zjawiska, w którym odwiedzający święte miasto mają urojenia religijne i psychotyczne myśli. Izraelscy psychiatrzy informują, że w 2000 roku 1200 turystów zostało odwiezionych do Kfar Szaul Mental Health Centre z ciężkimi problemami psychicznymi.
5. Zespół eksplodującej głowy
Zaburzenie to sprawia, że ludzie słyszą eksplozję w swojej głowie. 57 -letni Hindus widział, że lekarze skarżą się, że cztery razy w ciągu ostatnich dwóch lat zostali obudzeni ze snu przez „migające” dźwięki po prawej stronie głowy, które opisywali jako „eksplozje” . W rzeczywistości, to jest prawdziwy stan , znany jako zespół eksplodującej głowy. Ludzie z tym rzadkim problemem dostrzegają głośny huk jak bomba, wystrzał lub jakiś inny ogłuszający hałas, który wydaje się pochodzić w ich głowy. Nie powoduje bólu , obrzęku lub innej dolegliwości fizycznej. Eksperci nie wiedzą, co jest przyczyną, ale zapewne stres i zmęczenie wydają się odgrywać ważną rolę. Nie wiadomo, jak powszechne jest to zaburzenie, ale niektóre badania sugerują, że może występować najczęściej u studentów.
Zobacz również: 7 typów ludzi, których spotykamy w autobusie
(źródło: medicinenet.com, sciencealert.com)