Świat ekonomii często jest opisywany za pomocą terminów, które są niezrozumiałe dla przeciętnego obywatela. Jednak hasła, którymi posługują się znani ekonomiści, mają duży wpływ na codzienność. Dlatego też warto znać, chociaż podstawowe pojęcia, dzięki którym będzie Ci łatwiej zrozumieć co dzieje się na rynkach finansowych. Czym jest deflacja, inflacja i deflacja – tego dowiesz się z naszego tekstu.
Spis treści
Podstawowe pojęcia ekonomiczne
Edukacja ekonomiczna jest bardzo ważna, zwłaszcza że instrumenty finansowe co jakiś czas przechodzą zmiany. Warto więc mieć wiedzę po to, żeby wiedzieć, w jaki sposób zarządzać pieniędzmi. Dzięki temu można uniknąć problemów z kasą. W szkole nauka o ekonomii kończy się zazwyczaj na kilku lekcjach podstaw przedsiębiorczości. Jednak swoją wiedzę ekonomiczną można pogłębiać na wiele różnych sposobów i warto to robić, żeby wiedzieć więcej, niż to, czym jest popyt i jakie są przyczyny bezrobocia.
W katalogu pojęć, które warto znać, na pewno są takie hasła jak inflacja, deflacja i stagflacja. Wszystkie dotyczą finansów i bezpośrednio dotykają każdego obywatela. Dlatego postaramy się w jasny i przystępny przedstawić Ci, na czym one polegają i jakie mogą być ich skutki.
Inflacja i jej skutki
To pojęcie w ostatnich miesiącach robi wielką karierę w mediach i nie tylko. Jednak nie jest to dobra wiadomość. Zastanawiasz się co to jest inflacja? Mówiąc najprościej, jest to proces, który polega na wzroście przeciętnych cen. Tego terminu używa się najczęściej w kwestiach gospodarczych, przez jej pryzmat ocenia się też potencjał danego kraju i możliwości rozwoju.
Przyczyny inflacji mogą być naprawdę różne, jedną z nich jest nadmierna emisja pieniądza. Wzrost cen surowców energetycznych, również mają wpływ na wzrost inflacji. Wadliwa struktura gospodarki oraz niezrównoważony budżet państwa również prowadzą do tego zjawiska ekonomicznego. Ogólnie duży wpływ na wzrost lub zatrzymanie inflacji mają działania rządowe. Narodowy bank, który w dużym stopniu odpowiada za politykę finansową może wprowadzić decyzje, które zatrzymają inflację.
To zjawisko jest postrzegane jako negatywne. Wzrastają ceny, co sprawia, że obywatele mogą sobie na coraz mniej pozwolić. Wysoka inflacja może być niebezpieczna dla prywatnych przedsiębiorców, którzy mogą ograniczać zatrudnienie, przez co wzrasta bezrobocie. Co ważne, rząd do walki z inflacją może podnosić stopy procentowe, co może hamować poszczególne segmenty gospodarki, w tym rynek budowlany. Można jednak znaleźć też pozytywne skutki inflacji, jednym z nich może być zwiększone zainteresowanie przedmiotami, które wolno tracą na wolności.
Można wyróżnić też różne rodzaje tego zjawiska. Hiperinflacja oznacza miesięczny wzrost cen na poziomie 150%. Inflacja na poziomie powyżej 10% jest określana jako galopująca. Wzrost w granicach 5-10% określa się jako umiarkowany. Jeśli inflacja jest na poziomie 0-5%, to mówi się, że jest pełzająca. Ta ostatnia jest najbardziej pożądana, wiążą się z nią pozytywne skutki inflacji dla obywatela.
Co to jest deflacja?
Mówiąc o typach inflacji nie można zapomnieć o zjawisku odwrotnym, czyli deflacji. Zachodzi do niego wtedy, kiedy rośnie siła nabywcza pieniądza. Czyli dochodzi do sytuacji, że w jednym miesiącu za daną kwotę możesz kupić 1 bułkę a kilka miesięcy później, za tę samą cenę kupisz już 2 bułki. Tak właśnie działa deflacja. Co to jest – na to pytanie już znasz odpowiedź, teraz czas się przyjrzeć, jakie są jej przyczyny i do czego może prowadzić.
Do tego zjawiska może prowadzić kilka różnych sytuacji. Jedną z nich to, że emisja pieniądza nie nadąża za rozwojem gospodarczym kraju. Kolejną sytuacją, która prowadzi do deflacji jest recesja skutkująca spadkiem popytu.
Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że to zjawisko może mieć o wiele bardziej pozytywne skutki niż inflacja. Jednak ekonomiści już tak nie przekazują takich informacji. Według znawców tematu nie można twierdząco odpowiedzieć na pytanie, czy deflacja jest dobra. Może ona prowadzić do wyhamowania gospodarki, ponieważ konsumenci mogą kupić więcej w tej samej cenie, jednak producenci wtedy będą mniej zarabiać. Umocnienie pieniędzy może też prowadzić do trudniejszej spłaty długów. To najpoważniejsze według nas skutki deflacji.
Stagflacja
Trzecim zjawiskiem, chyba najmniej znanym, jest stagflacja. Na czym polega i jak działa to można szybko wytłumaczyć. Wcześniej przedstawiliśmy to, na czym polega inflacja, jeśli chodzi o stagflację to jest to połączenie właśnie inflacji ze stagnacją gospodarczą. Mówiąc prościej, do stagflacji dochodzi, gdy ceny wzrastają a gospodarka nie jest w stanie za tym nadążyć.
To zjawisko zdecydowanie negatywnie wpływa na życie społeczeństwa. Do niej może prowadzić zerwanie łańcuchów dostaw, brak lub wysokie ceny surowców energetycznych. Te zjawiska mają wpływ na wzrost cen dla konsumentów. Zjawisko stagflacji może prowadzić do wzrostu bezrobocia oraz problemami z dostępem do surowców. W tym czasie wiele osób decyduje się wtedy na lokowanie pieniędzy w pewnych inwestycjach, często są to nieruchomości.
Staraliśmy się w przystępny sposób przytoczyć Ci te 3 terminy. Warto je znać, po to, żeby wiedzieć się, do czego mogą prowadzić i jak się bronić przed negatywnymi skutkami inflacji, stagflacji oraz deflacji.